Valitsusparteid ei leidnud abielu mõiste rahvahääletuse osas üksmeelt

{{1600702560000 | amCalendar}}
Foto: Siim Lõvi /ERR

EKRE esitas koalitsioonipartneritele eelnõu abielu mõiste rahvahääletusest. Koalitsiooninõukogu arutas eelnõu, kuid üksmeelt esmaspäeval ei saavutatud. Muutuda võib küsimuse sõnastus ja otsustaud pole, kas korraldada rahvahääletus koos kohalike valimistega või enne valimisi.

EKRE koostatud eelnõu järgi tuleks rahvahääletusele küsimus: "Kas Te toetate ettepanekut täiendada Eesti Vabariigi põhiseadust lausega "Abielu on ühe mehe ja ühe naise vaheline püsiv liit?""

EKRE fraktsiooni esimees Helle-Moonika Helme ütles "Aktuaalsele kaamerale", et rahvalt küsitakse arvamust selleks, et hakata muutma põhiseadust.

"See tegelikult on väga põhimõtteline küsimus, sellepärast tahamegi teada, mida rahvas sellest arvab. Maailm on nii suures muutumises. Kooseluseaduse koha pealt ei küsitud kellegi käest ja hakati läbi suruma. Meie käitume demokraatlikumalt," rääkis ta.

Helme sõnul küsimuse sõnastus pole veel lõplik ja seda veel korrigeeritakse. Samuti pole otsustatud toimumise aeg.

Kohalike valimiste ja rahvahääletuse üheaegse korralduse muudab keeruliseks see, et rahvahääletusel osalejad ei kattu kohalikel valimistel valijatega. EKRE hinnagul peaksid rahvahääletus ja valimised olema ühel päeval.

"Sellel on väga lihtne põhjus. See on lihtsalt odavam ja me peame riigi raha kokku hoidma," sõnas Helme.

"Meil on fraktsioonis erinevaid arvamusi selle kohta ja kindlasti need kuuluvad ka nende arutelude teemade hulka, mida erinevad fraktsioonid üheskoos teevad," ütles Keskerakonna fraktsiooni esimees Kersti Sarapuu.

"Siin on terve rida organisatoorseid küsimusi ja probleeme, mis vajavad enne läbi arutamist ja paljudele küsimustele vastuse saamist. Kui me oleme vastused saanud, siis oleme loomulikult valmis koalitsioonilepingut täitma," ütles Isamaa esimees Helir-Valdor Seeder.

Opositsiooni ridadesse kuuluva Reformierakonna esimees Kaja Kallas ütles, et põhiseaduse muutmiseks on kindel kord ning rahvahääletusel põhiseaduse kohta küsimust esitada ei saa.

"Kui soovitakse põhiseadust muuta, siis seda tuleb teha põhiseaduses ette nähtud korras. Ei saa olla niimoodi, et sa küsid küsimuse põhiseaduse kohta, millel tegelikult mingeid tagajärgi ei ole," selgitas ta.

Kersti Sarapuu ütles, et koalitsioon võib abielu mõiste rahvaküsitluse osas kokkuleppele jõuda järgmisel nädalal.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: