Martin Helme umbusaldamine kukkus läbi

{{1600875960000 | amCalendar}}
Foto: Siim Lõvi /ERR

Riigikogu opositsioonierakondade algatatud rahandusminister Martin Helme (EKRE) umbusaldamine kukkus läbi.

Helme umbusaldamise poolt hääletas kolmapäeval riigikogus pärast neli tundi kestnud ja mitmete solvangute saatel peetud arutelu 45 ja vastu 53 riigikogu liiget. Kolm saadikut ei hääletanud, need olid Isamaa liikmed Siim Kiisler, Viktoria Ladõnskaja-Kubits ja Andres Metsoja. Keskerakonna, EKRE ja Isamaa koalitsioonil on riigikogus 56 saadikut.

Rahandusminister Helmet süüdistati USA advokaadi Louis Freega lepingu sõlmimises, aga ka selles, et ta pole läinud erikomisjonide istungitel.

"Rahandusminister Martin Helme on valetades ja salates, riigikogu, presidenti ja põhiseaduslikke institutsioone halvustades ning ühiskonna eri gruppe solvates tekitanud teadlikult ja süsteemselt kahju Eesti riigile ja kaotanud usalduse Eesti Vabariigi ministrina," öeldakse Reformierakonna ja Sotsiaaldemokraatliku Erakonna 45 saadiku allkirjaga umbusaldusavalduses.

Konkreetselt pannakse Helmele süüks käitumist lepingu sõlmimisel USA advokaadibürooga Freeh, Sporkin & Sullivan LLP (FSS), mis peaks kaitsma Eesti huve Ameerika Ühendriikides toimuva Põhjala pankade Eesti kaudu toimunud rahapesu uurimisel. Opositsiooni hinnangul sõlmis Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna (EKRE) esimees Helme lepingu "ausat, avatud ja läbipaistvat hankemenetlust eirates".

Samuti heideti rahandusministrile ette kaitseväe ja selle juhi, ajakirjanike, põllumeeste alavääristamist. Helme lükkas süüdistused tagasi.

"Mul on ühtaegu nagu kurb ja ärritav olla vaidluses, kus me ei räägi enam samas keeles. Mingid inimesed räägivad asju, mille kohta on korduvalt öeldud, et see ei ole nii ja nad räägivad edasi. Ma ei tea, kuidas sellises olukorras on üldse võimalik mingit debatti pidada," ütles Helme "Aktuaalsele kaamerale".

"Päris palju uusi küsimusi tekkis juurde. Näiteks see, kuidas rahandusministri nõunik on tegelenud survestamisega, et pangakontosid avada kahtlastele ettevõtjatele ja nii edasi. Neid küsimusi tuli juurde, me küsime neid edasi Kahtlusi ümber ei lükatud," tõdes Reformierakonna esimees Kaja Kallas.

"Ma ei kahtle hetkekski, et kogu opositsioon vannub ühest suust, et küsimused jäid õhku ja vastuseid ei olnud. ja kõik see on hämar. Ega see ei lõppegi nende arvates kunagi. Aga poliitiliselt on kogu lool joon all," märkis Helme.

Riigikogu korruptsioonivastase erikomisjoni esimees, sotsiaaldemokraat Katri Raik ütles, et hoiab Freeh' advokaadibürooga sõlmitud lepingul nüüd silma peal.

"Mina võtan küll isikliku kohustuse iga paari kuu tagant küsida, et kuidas selle lepingu täitmine edeneb Millised on väljamaksed ja mille eest täpselt on siis advokaadibüroole makstud," lubas Raik.

Isamaa fraktsiooni liikmete hulgast ootas opositsioon umbusaldusele toetust, kuid toetushääli ei tulnud. Kolm Isamaa fraktsiooni liiget - Viktoria Ladõnskaja-Kubits, Siim Kiisler ja Andres Metsoja jätsid hääletamata.

"Igal ühel on omad küsimused ja arvamused ja vastused. Mina pean tunnistama, et mina kohtun rahandusministriga oma kabinetis igal esmaspäeval ja me oleme saanud kõik teemad läbi rääkida," ütles rahanduskomisjoni esimees, Isamaa fraktsiooni liige Aivar Kokk.

Hääletuse tulemuste kohta ütles Martin Helme, et nende on numbritega koalitsioon arvestas.

Toimetaja: Mait Ots

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: