Keskerakond kaotas Tallinnas liidripositsiooni

$content['photos'][0]['caption'.lang::suffix($GLOBALS['category']['lang'])]?>
Tallinna valimisõiguslikest kodanikest toetas septembris Reformierakonda 35 protsenti, Autor/allikas: Siim Lõvi/ERR

Valimisealiste kodanike eelistusi arvestades tõusis Reformierakond septembris populaarseimaks erakonnaks ka Tallinnas, kus varem on pikalt juhtinud Keskerakond.

Tallinna valimisõiguslikest kodanikest toetas septembris Reformierakonda 35 protsenti, samas kui Keskerakonda vaid 20 protsenti. Veel augustis oli Reformierakonna toetus pealinnas 25 ja Keskerakonnal 29 protsenti.

Kindlasti ei saa neid tulemusi üks-üheselt üle kanda eelseisvate kohalike omavalitsuste valimiste konteksti, sest küsitlus oli tehtud riigikogu valimiste olukorda silmas pidades ehk esindab vaid valimisõiguslike Eesti kodanike seisukohti. Kohalikel valimistel on valijate ring laiem ja vene hääle kaal suurem.

Sellele vaatamata on Keskerakonna toetuse suur langus Tallinnas märkimisväärne ja seletatav linnavalitsuse vastuoluliste sõnumitega kooliaasta alguse ja võimalike piirangutega haridusasutustele.

Toetus mujal Eestis 

Keskerakond on populaarseim erakond Ida-Virumaal (toetus selles regioonis 49 protsenti) ning Kesk-Eestis (36 protsenti).

Reformierakond ja Keskerakond on praktiliselt samal pulgal Põhja-Eestis, kus Keskerakonda toetab 23 ja Reformierakonda 21 protsenti valimiseelistust omavatest kodanikest.

Reformierakond on liidripositsioonil lisaks Tallinnale (35 protsenti) ja Lõuna-Eestis (28 protsenti).

EKRE on populaarseim erakond Lääne-Eestis (27 protsenti), kuid edumaa Reformierakonna (23 protsenti) ja Keskerakonna (22 protsenti) ees pole väga suur.

Rahvus

Eestlastest valijate seas on jätkuvalt toetuselt esikohal Reformierakond (30 protsenti), kellele järgnevad pea võrdse toetusega Keskerakond (19 protsenti) ja EKRE (16 protsenti). SDE-d toetab 11, Eesti 200 üheksa ja Isamaad viis protsenti eestlastest valijatest.

Muudest rahvustest valijate seas on jätkuvalt kõrgeim Keskerakonna toetus (51 protsenti). EKRE-t toetab 12, SDE-d 11, Reformierakonda 11, Eesti 200 seitse ja Isamaad üks protsent muudest rahvustest valijaist.

Haridus

Kõrgharidusega inimesed toetavad kõige sagedamini Reformierakonda (30 protsenti). Kõrgharidusega inimeste seas on EKRE toetus keskmisest madalam (üheksa protsenti), SDE toetus aga keskmisest kõrgem (18 protsenti).

Kutse-, kesk- või keskeriharidusega inimesed võrdselt nii Reformierakonda (26 protsenti) kui ka Keskerakonda (25 protsenti). Alg- või põhiharidusega inimesed eelistavad enim Keskerakonda (38 protsenti).

Sugu

Võrreldes naistega oli septembris meeste seas enam EKRE toetajaid (meestest 22 ja naistest 10 protsenti), pisut vähem aga Reformierakonna toetajaid (meestest 23 ja naistest 30 protsenti). Ülejäänud erakondade toetus on meeste ja naiste seas augustis võrdne.

Vanus

Alla 50-aastaste seas on jätkuvalt kõige populaarsem erakond Reformierakond (toetab 30protsenti), kellele järgnevad Keskerakond (18 protsenti), SDE (14 protsenti) ja EKRE (12 protsenti).

Vanuserühmas 50-64 on üsna võrdselt populaarsed Keskerakond (toetab 25 protsenti), EKRE (23 protsenti) ja Reformierakond (21 protsenti).

65-74-aastased toetavad kõige enam Keskerakonda (30protsenti) ja Reformierakonda (27protsenti). 75-aastaste ja eakamate seas on selgelt kõige populaarsem Keskerakond, mida toetab 38 protsenti vastavas vanuses inimestest.

Sissetulek

Reformierakonna toetus on jätkuvalt kõrgeim suurima sissetulekuga elanikkonnarühmas (inimestest, kelle netosissetulek pereliikme kohta ületab 1000 eurot kuus, toetab Reformierakonda 42 protsenti).

Keskerakonna toetus on kõrgem keskmise või madala sissetulekuga inimeste seas (inimestest, kelle netosissetulek leibkonnaliikme kohta kuus on kuni 650 eurot, toetab Keskerakonda 32 protsenti).

Ülejäänud erakondade toetus sissetulekurühmade võrdluses selgesuunaliselt ei erine.

Toimetaja: Urmet Kook

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: