Võrdlus: palju kaotab pensionis teisest sambast loobuja

Pensionärid.
Pensionärid. Autor/allikas: Siim Lõvi /ERR

Eelmisel nädalal tegi riigikohus otsuse, et pensionireform ei ole inimeste põhiseaduslikke õigusi riivav, mistõttu võivad inimesed oma II sambasse kogunenud raha juba enne pensionile jäämist välja võtta. ERR võrdles, palju kaotab inimene pensionis, kui juba nüüd oma kogutu välja võtab.

Teise pensionisambasse kogub seni raha 702 637 inimest, kes pole veel pensioniikka jõudnud. Sambasse on kogunenud ligi 5,1 miljardit eurot, mis teeb koguja kohta keskmiselt 7269 eurot.

Kui tulevane pensionär soovib oma teise samba raha praegu välja võtta, peab ta selle pealt tasuma ka tulumaksu. Selle keskmise 7269 euro korral kaotab ta seega 1454 eurot ehk saab ennaktempos raha välja võttes oma kogutust kätte 5815 eurot.

Kui näiteks keskmist palka teeninud Endel, kes on kogunud II sambasse pensioniraha alates kogumispensioni süsteemi loomisest aastal 2003, jõuab nüüd 64-aastaselt pensioniikka ja läheb jaanuarist pensionile, hakkab ta saama pensionit 546 eurot kuus. Sellest teise samba arvelt teenib ta 70 eurot kuus, mis on 13 protsenti tema pensionist. Kogu tema pension moodustab kokku 39 protsenti tema viimasest palgast.

Mis aga saab tulevaste pensionäridega?

Kui näiteks 44-aastane keskmist palka teeniv Mari, kes on kogu aeg ka teise sambasse raha kogunud ning jätkab kogumist ka edaspidi, 20 aasta pärast pensionile jääb, hakkab ta praeguses vääringus arvutatuna saama pensionit 616 eurot, millest teise sambasse kogutu annab 158 eurot ehk veerandi kogu ta pensionist. Kogu tema pension moodustab sel juhul 44 protsenti tema palgast.

Kui aga samuti praegu 44-aastane Andres, kes teenib keskmist palka, lõpetab nüüdsest oma seni kogutud II samba maksed ja võtab selle raha praegu välja, saab ta 20 aasta pärast pensionile jäädes praeguse vääringu järgi arvutatuna vaid 546 eurot kuus. See moodustab 39 protsenti tema viimasest palgast ehk tema palga ja pensioni suhe oleks samasugune kui praegu pensionile jääval Endlil ning ta teeniks pensionit 11 protsenti vähem kui tema eakaaslane, sama palka teeninud Mari, kes jätkab raha kogumist II sambasse.

Toimetaja: Merilin Pärli

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: