Ratas: Helme lahkumine andis võimaluse koalitsioonil jätkata

{{1604928660000 | amCalendar}}
Foto: Siim Lõvi/ERR

Peaminister Jüri Ratas ütles, et EKRE aseesimehe Mart Helme lahkumine siseministriametist annab võimaluse valitsuskoalitsioonil jätkata.

Ratas ütles, et Helme lahkumine on märkimisväärse poliitilise kaaluga. "See andis täna võimaluse koalitsioonil jätakata," ütles Ratas.

Ratas tunnistas, et Helme väljaütlemine on tekitanud kahju, aga samas on tema peaministrina ja ka välisminister Urmas Reinsalu ning president Kersti Kaljulaid öelnud, et USA on Eesti strateegiline partner ja liitlane.

"Neid kahtlusi, Eesti välispoliitilisel joonel, rääkimata strateegilisest toetusest Ameerika Ühendriikidele, kindlasti olla ei saa," lausus peaminister.

Ratas rääkis, et küsis esmaspäeval EKRE esimehelt ja rahandusministrilt Martin Helmelt üle, kas tema hinnangul on USA õigusriik ja demokraatlik riik, siis Martin Helme seda tunnistas ja kahtluse alla ei seadnud.

Isamaa esimees Helir-Valdor Seeder peab samuti Mart Helme tagasiastumist ainuõigeks sammuks.

"Minu arvates oli see ainuõige otsus, mille Mart Helme kujunenud olukorras langetas, võttis sellega poliitilise vastutuse, millel on nii sisuline kui sümboolne tähendus," ütles Seeder "Aktuaalsele kaamerale".

Martin Helme pühapäeval raadioeetris kõlanud sõnavõtus ei näe Seeder probleemi.

"Me oleme sellel teemal rääkinud ka Martin Helmega ja ta on kinnitanud, et ta ei sea kahtluse alla Ameerika Ühendriike kui demokraatlikku õigusriiki," ütles Seeder.

Ka välisminister Urmas Reinsalu ütles, et Mart Helme tagasiastumine oli valitsuse jätkamise huvides.

"Kõigil on õigus oma arvamustele, aga iseküsimus on, kas kõike, mida mõtled, peab ütlema. Mart Helme tagasiastumine oli valitsuse jätkamise huvides ja kindlasti see oli ka üks sõnum Eesti riigi poolt, mis puudutas neid väljaütlemisi, mis pühapäeval aset leidsid," rääkis ta "Ringvaates".

Reinsalu lisas, et kõik valitsuse poliitikud peavad kaaluma oma sõnu. "EKRE leidis, et edasiminekuks on mõistlik see, kui Mart Helme taandub, Mart Helme selle otsuse langetas ja koalitsioonipartnerid võtsid selle teadmiseks," ütles ta.

Reinsalu sõnas ka, et ta ei jaga Mart ja Martin Helme seisukohta, et USA presidendivalimisi on võltsitud. "Kui on küsimus, kas mul on vähematki kahtlust või Eesti riigi ametlikus positsioonis on kahtlusi selles, et Ameerika demokraatia ei suuda õigusriiklikult jõuda õiguspärase, ausa ja avatud valimistulemuseni, siis ei, seda ei ole," selgitas välisminister.

Pühapäeval väljendasid EKRE-sse kuuluvad rahandusminister Martin Helme ning siseminister Mart Helme oma raadiosaates kahtlust USA presidendivalimiste aususes ja kasutasid Ühendriikide presidendiks valitud Joe Bideni suhtes solvavaid väljendeid.

"Süvariigi tegutsemisloogika on omaenda tegevusvabaduse tagamiseks sokutada igale poole närakaid, korrumpeerunud, šantažeeritavaid närakaid. Joe Biden ja Hunter Biden on korrumpeerunud tüübid," ütles Mart Helme nädalavahetusel.

Martin Helme ütles saates, et ei ole küsimustki, et USA presidendivalimised on võltsitud.

Toimetaja: Aleksander Krjukov

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: