Sooäär kavatseb abieluküsitluse eelnõu vastu hääletada

{{1610443800000 | amCalendar}}
Foto: Priit Mürk/ERR

Riigikogu Keskerakonna fraktsiooni liige Imre Sooäär ütles, et hääletab kolmapäevasel abieluküsitluse eelnõu teisel lugemisel selle vastu. Ehkki koalitsiooni poolel on veel mitu saadikut teatanud, et hääletavad referendumi korraldamise vastu, usub koalitsioon, et vajalik häälteenamus on siiski koos.

"Mina hääletan kindlasti vastu, kuna minu alternatiivne küsimus pandi samasse punti ülejäänud tuhandetega. See ei olnud obstruktiivne ettepanek, see oli konstruktiivne ettepanek, see oli alternatiiv. Ja kuna see jäeti ära, siis ma ei näe mitte mingisugust võimalust referendumit toetada," ütles Sooäär ERR-ile.

Sooääre sõnul kavatseb ta ka õiguskantsleri poole pöörduda, et eelnõu menetlemine tühiseks kuulutataks. "Ma leian, et seda ei ole menetletud õiguspäraselt ja ma loodan, et õiguskantsler pöördub sellega riigikohtusse," sõnas Sooäär.

Teadaolevalt kavatsevad eelnõu vastu hääletada ka Isamaa fraktsiooni liikmed Viktoria Ladõnskaja-Kubits ja Siim Kiisler. Sotsiaalmeedias on oma vastuseisu referendumile avaldanud ka Üllar Saaremäe.

"Minu teadmine on see, et hääli on sama palju, kui oli esimesel lugemisel selleks eelnõuks. Isamaa fraktsiooni kuulub 12 saadikut, kellest kolm on öelnud, et nad kavatsevad hääletada selle vastu. Ühte ma täpselt veel ei tea," sõnas Isamaa liige Priit Sibul "Aktuaalsele kaamerale".

Kiisler viitab sarnaselt opositsioonisaadikutele, et tuhandeid muudatusettepanekuid üheks sidudes rikuti seadust.

"Kui ka liiklusmärk tundub rumal või ebaotstarbekas, siis ikkagi tuleb liikluseeskirju täita sõltumata sellest, kas see tundub sulle mõistlik või mittemõistlik ja eriti peaks samamoodi käituma meie riigikogu. Kui ise kehtestame reeglid, ise võtame vastu seadusi, siis me peame olema eeksujuks ka nende seaduste täitmisel," ütles ta.

Koalitsioon kalkuleerib 52 toetushäälega ehk 56 häälest langeb ära neli.

Sooäär pidi teisipäeva hommikul andma riigikogule üle eelnõu, mis tooks kooselu perekonnaseaduse alla ning mis välistaks kolmapäeval teisele lugemisele mineva abieluküsitluse eelnõu. Sooääre sõnul kavatseb ta eelnõu üle anda kolmapäeval.

"Kuna eelnõu oli nii värske, siis paljud riigikogu liikmed palusid pikendada seda aega, et nad saaksid eelnõuga tutvuda," ütles Sooäär.

Sooääre sõnul on tema eelnõu kompromiss ja alternatiiv abielureferendumile. "Kui sellele eelnõule tuleb toetus taha, siis ei ole referendumit vaja, sest seesama küsimus lahendatakse kõikide perede kaitsega ja toomisega perekonnaseaduse alla. Siis on kaitstud nii traditsioonilised pered kui ka muud peremudelid," lausus Sooäär.

Sooäär ütles, et kui opositsioonisaadikud eelnõud toetavad, võib tema eelnõu saada isegi rohkem kui 51 häält.

Sotsiaaldemokraatliku Erakonna esimees Indrek Saar ütles, et sotsid põhimõtteliselt toetavad Sooääre eelnõu menetlusse võtmist. "Eks meil ole omad küsimused sellega seoses, aga printsiibis igasugune võimalus võrdsemate võimaluste tagamiseks on teretulnud," lausus Saar.

Koalitsiooni poolelt ollakse homme eelkõige valmis selleks, et opositsioon alustab uuesti eelnõu menetlemisel venitamisega. Opositsioon kavatseb kindlasti tähelepanu juhtida sellele, et nende hinnangul on menetlemisel seadust rikutud. Kui eelnõu läbi läheb, loodetakse õiguskantsleri ja riigikohtu tegutsemisele, kes ebaseaduslikult tehtud otsuse tühistada saavad.

 

Toimetaja: Aleksander Krjukov, Hannes Sarv, Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: