Borrell väljendas pärast visiiti toetust dialoogile Moskvaga

Sergei Lavrov ja Josep Borrell Moskvas.
Sergei Lavrov ja Josep Borrell Moskvas. Autor/allikas: SCANPIX / AFP

Euroopa Liidu välispoliitika juht Josep Borrell kaitses laupäeval oma kriitikat pälvinud visiiti Venemaale, öeldes, et Euroopa diplomaadid olid sel ajal ühenduses vangistatud Kremli kriitiku Aleksei Navalnõi advokaatidega.

Euroopa Liit on mõistnud hukka Moskva kohtu otsuse sel nädalal määrata 44-aastasele Navalnõile peaaegu kolme aasta pikkune vangistus ja Navalnõi toetuseks korraldatud meeleavalduste mahasurumise, mille käigus on viimastel nädalatel kinni peetud enam kui 10 000 inimest. 

Borrelli visiit on toonud kaasa mitme EL-i liikmesriigi kriitika, kuid endine Hispaania välisminister rõhutas, et Venemaaga tuleb pidada dialoogi, pingetest hoolimata. 

"Diplomaatilised kanalid peavad jääma avatuks, mitte ainult selleks, et kriise või intsidente deeskaleerida, vaid otsese läbikäimise tagamiseks, kindlate ja otsekoheste sõnumite edastamiseks seda enam, mil suhted on rahuldavast kaugel," ütles Borrell. 

Moskva saatis Borrelli visiidi ajal riigist demonstratiivselt välja Poola, Saksa ja Rootsi diplomaate. Venemaa süüdistas neid ebaseaduslikest meeleavaldustest osavõtmises 23. jaanuaril. Kõnealused EL-i liikmesriigid eitavad igasuguseid väärtegusid. 

Borrelli ja Venemaa välisministri Sergei Lavrovi ühine pressikonverents kujunes Borrellile alandavaks. Euroopa Liidu välispoliitikajuht ei saanud selgelt Lavrovile vastamiseks hakkama.

Borrell ütles, et ta annab ülevaate oma visiidist 27 liikmesriigi välisministritele 22. veebruaril. Märtsis arutavad EL-i liidrid suhteid Moskvaga tippkohtumisel. 

EL-i diplomaatide "ühenduses olemist" Navalnõi advokaatidega Borrell pikemalt ei kommenteerinud. Samuti ei kommenteerinud ta võimalikke uusi sanktsioone Venemaa vastu. 

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: