Myanmari hunta plaanib suurendada kontrolli interneti sisu üle

Protestid Myanmaris
Protestid Myanmaris Autor/allikas: SCANPIX/EPA/MAUNG LONLAN

Myanmari sõjaväehunta on koostanud küberturvalisuse seaduseelnõu, mis annab riigi ametiasutustele suuremad volitused interneti sisu kontrollimiseks.

Myanmari sõjaväehunta plaan kontrollida internetis levivat sisu on seotud riigis toimuvate protestidega. Tuhanded inimesed protestivad Myanmaris riigipöörde vastu, mille käigus kukutati eelmisel nädalal Aung San Suu Kyi valitsus, teatas Financial Times.

Hunta kavandatav küberturvalisuse seadus kohustab Myanmari veebiteenuste pakkujaid säilitama kasutajaandmeid valitsuse kindlaksmääratud asukohas kolmeks aastaks. Seaduse vastu eksijaid võib oodata kuni kolme aasta pikkune vanglakaristus.

"Uued reeglid nõuaksid ka veebiteenuste pakkujatelt teabe edastamist ametiasutustele ja annaksid valitsusele volitused sekkuda Myanmari "suveräänsust ja territoriaalset terviklikkust" ohustavate juhtumite korral," teatas Financial Times.

Protestide peatamiseks käskis Myanmari sõjaväerežiim eelmisel nädalal ajutiselt blokeerida ka kohaliku ligipääsu Facebookile, Instagramile ja Twitterile. Facebookil on Myanmaris üle 21 miljoni kasutaja ehk 40 protsenti elanikkonnast.

"Sõjavägi kontrollib juba kahte mobiilsidevõrku, kuid nüüd soovivad nad ebaseadusliku protsessi kaudu kontrollida kogu veebiteavet ja karistada neid, kes julgevad kasutada oma põhiõigusi, sealhulgas sõnavabadust," teatas kampaaniagrupp "Justice for Myanmar".

"Sõjaväe kavandatav seaduseelnõu annab juhtidele enneolematu õiguse tsenseerida kodanikke ja rikkuda nende eraelu puutumatust, rikkudes nii rahvusvahelises õiguses tagatud demokraatlikke norme ja põhiõigusi," ütles tehnoloogiaettevõtteid esindav piirkondlik ärirühm.

Myanmari sõjaväe korraldatud riigipööre on rahvusvaheliselt hukka mõistetud. USA president Joe Biden teatas kolmapäeval, et kehtestab hunta juhtide vastu sanktsioonid ja külmutab USA-s hoitava Myanmari valitsuse vara.

"Maailm jälgib teid. Ameerika Ühendriikidest saabunud tugev ja ühtne sõnum on olnud meie arvates hädavajalik," ütles Biden.

Toimetaja: Karl Kivil

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: