Koondkeskmised reitingud: EKRE tõusis populaarsuselt teiseks

Erakonnad
Erakonnad Autor/allikas: ERR

Reformierakond suurendas oma edu, EKRE tõusis mööda Keskerakonnast, sotside ja Isamaa toetused lähenevad valimiskünnisele, selgub kolme uuringufirma koondkeskmistest reitingutest.

Võttes aluseks kolme uuringufirma Norstat Eesti, Turu-uuringute AS-i ja Kantar Emori viimased veebruarikuised küsitlused, oli aritmeetilise koondkeskmisena kõige populaarsem erakond Reformierakond 30 protsendiga. Kuu varem jaanuaris oli Reformierakonna koondkeskmine toetus 28 protsenti ja mullu detsembris 26 protsenti. Ehk võimule tulek tõstis Kaja Kallase juhitava erakonna toetust.

Alates veebruarist on teisel kohal Eesti Konservatiivne Rahvaerakond (EKRE), kelle koondkeskmine toetus oli veebruaris 20 protsenti. Jaanuaris oli see 16 ja detsembris 15 protsenti. Ehk vaatamata valitsusvahetusega opositsiooni langemisele on EKRE-l õnnestunud oma toetust tõsta.

Kolmandale kohale langes Keskerakond koondkeskmise toetusega 18 protsenti. Kuu varem oli Keskerakonna koondkeskmine toetus 20 ja mullu detsembris 21 protsenti.

Eesti 200 koondkeskmine toetus oli veebruaris sarnaselt jaanuarile 15 prostenti. Mullu detsembris enne valitsusvahetust oli Eesti 200 koondkeskmine toetus aegade kõrgeim ehk 18 protsenti.

Sotsiaaldemoktraatliku Erakonna koondkeskmine toetus oli veebruaris seitse protsenti. Jaanuaris oli see kaheksa ja detsembris üheksa protsenti ehk trend on stabiilselt allapoole.

Isamaa koondkeskmine toetus langes veebruaris päris valimiskünnise piirile ehk viiele protsendile.

Väikeparteidest oli Roheliste koondkeskmine toetus veebruaris kaks ja Tulevikuerakonnal üks protsent.

Mullu augustis hakkas ERR-i uudisteportaal uuringufirmade ettepanekul avaldama erakondade agregeeritud ehk koondkeskmisi toetusi, mis haaravad enda alla kolme Eestis regulaarselt erakondade toetusi mõõtva uuringufirma küsitlusi. Arvestades võimalikke statistilisi veapiire, võivad uuringufirmade (Norstat, Turu-uuringute AS ja Kantar Emor) individuaalsed tulemused erineda kuni kolm protsenti.

Uuringufirmad viivad küsitlusi läbi ka erinevate metoodikatega - Norstat teeb valdavalt telefoniküsitlust, kuid lisab sinna juurde ka veebipaneeli. Turu-uuringute AS küsitleb pooled inimesed näost-näkku ja pooled veebis, uuest aastast pooled telefoni teel ja pooled veebis. Emor viib küsitluse läbi veebipaneelis. Erinevate uuringufirmade küsitlusi kokku võtvad agregeeritud reitingud on kasutusel paljudes riikides. 

Toimetaja: Urmet Kook

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: