Eesti jätab Jansseni vaktsiini Euroopa ravimiameti otsuse ootele

Jansseni koroonavaktsiin.
Jansseni koroonavaktsiin. Autor/allikas: New York National Guard/Flickr (CC BY-ND 2.0)

Eesti Immunoprofülaktika ekspertkomisjon soovitab alustada Jansseni COVID-19 vaktsiini kasutamist alles pärast Euroopa Ravimiameti seisukoha avaldamist.

Teisipäeval jõudis Eestisse esimene Jansseni vaktsiinisaadetis 2400 doosiga. Vaktsiinitootja on soovitanud vaktsiini kasutuselevõtuga Euroopas oodata, kuni Euroopa ravimiamet avaldab oma seisukoha vaktsiini edasiseks kasutamiseks.

Eile õhtul kogunenud Eesti riiklik immunoprofülaktika ekspertkomisjon soovitaski alustada Eestis vaktsiini kasutamisega pärast Euroopa ravimiameti seisukoha avaldamist.

Euroopa ravimiamet ning USA toidu- ja ravimiamet hindavad Ameerika Ühendriikides 6,8 miljoni vaktsiinidoosi manustamise käigus ilmnenud kuut tromboosijuhtumit ja annavad juhised vaktsiini edasiseks kasutamiseks. Euroopa ravimiameti hinnangut on oodata järgmise nädala lõpus.

Ka vaktsiinitootja Janssen pöördus kirjaga Euroopa Liidu riikide poole soovitusega oodata vaktsiinide kasutuselevõtuga Euroopa ravimiameti seisukohani.

"Ekspertkomisjoni liikmed pidasid üksmeelselt mõistlikuks oodata ära Euroopa ravimiameti hinnang, mille alusel saavad liikmesriikide eksperdid kujundada oma seisukohad. Samuti peaks see aitama kaasa Euroopa Liidus vaktsiini kasutamisel ühtsema lähenemise kujunemisele, nii et inimeste jaoks oleksid sõnumid ühtsemad ja selgemad," ütles riikliku immunoprofülaktika ekspertkomisjoni juht Maris Jesse. "Vaid üht doosi vajav vaktsiin annab meile võimaluse lihtsamini pakkuda vaktsineerimist neile vanemaealistele inimestele, kes on kodused ning kellel ei ole tervise tõttu võimalik perearstikeskusesse või haigla juures asuvasse vaktsineerimiskeskusesse minna ning keda ei ole võimalik sinna ka viia. Jätkame ettevalmistusi selleks, et alustada kodus vaktsineerimisega niipea, kui Euroopa ravimiameti hinnang tuleb ja vaktsiini sobivust selleks kinnitab."

Jansseni vaktsiin põhineb adenoviirusvektoril ja selle toime saabub kaks nädalat pärast vaktsineerimist. Teistest erinevaks teeb Jansseni vaktsiini see, et seda manustatakse ühe annusena.

Toimetaja: Merilin Pärli

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: