Uus-Meremaa ei taha Viie Silma liidu tegevusvälja suurendada

Uus-Meremaa peaminister Jacinda Ardern
Uus-Meremaa peaminister Jacinda Ardern Autor/allikas: SCANPIX/AP/Robert Kitchin

Uus-Meremaa ei taha Viie Silma luureliidu tegevusvälja laiendada. Allianssi kuuluvad veel USA, Suurbritannia, Austraalia, Kanada ja Uus-Meremaa luureagentuurid.

"Kuigi meie riigid teevad luurekoostööd, siis meie jaoks on ebamugav omada sarnaseid diplomaatilisi positsioone," ütles Uus-Meremaa välisminister Hiinale viidates.

"Viie Silma liit Austraalia, USA, Suurbritannia ja Kanadaga on endiselt tähtis julgeoleku- ja luurepartnerlus. Kuid me ei taha selle liidu tegevusvälja laiendada," lisas Mahuta.

Uus-Meremaa peaminister Jacinda Ardern ütles, et riik soovib välispoliitilistes suhetes paindlikkust. 

Uus-Meremaa loobus detsembris Viie Silma liidu avaldustest inimõiguste rikkumiste kohta Hiinas. Hiina on Uus-Meremaa suurim kaubanduspartner. 

"Uus-Meremaa ettevaatlikkus Hiina suhtes peegeldab Pekingi kasvavat jõudu globaalsel areenil," ütles Suurbritannia parlamendi riigikaitsekomisjoni esimees Tobias Ellwood. 

"Uus-Meremaa tegi vea, kui loobus väärtuslikust vahendist Hiina agressiooni vastu võitlemiseks. Ootan huviga Uus-Meremaa ettepanekuid alternatiivsete partnerluste kohta," ütles Suurbritannia parlamendi väliskomisjoni esimees Tom Tugendhat.

Uus-Meremaa kõige viimane Viie Silma formaadis tehtud avaldus leidis aset novembris. Siis kritiseeriti Hiina repressioone Hongkongis.

Peking kritiseeris vastuses teravalt Viie Silma allianssi. "Ükskõik, kas neil on viis silma või kümme silma. Nad peaksid vältima pimedaks jäämist," teatas Hiina.

Uus-Meremaa pole rohkem Hiinat kritiseerinud.

Viie Silma liit sündis USA, Suurbritannia ja Kanada luurekoostöö tulemusena. Hiljem ühinesid liiduga ka Austraalia ja Uus-Meremaa. Liidu hierarhiline liider on USA.

Viie Silma liit pole kunagi olnud NATO või Euroopa Liidu sarnane poliitiline pakt. Siiski on tegemist Suurbritannia endiste kolooniate liiduga ja London proovib pärast Brexitit alliansi tegevusvälja suurendada.

"Suurbritannias leiavad mitmed poliitikud, et Viie Silma liidust peab saama uus strateegiline majanduspartnerlus, mille eesmärk peaks olema lääne sõltuvuse vähendamine Hiina tarneahelatest," teatas The Times.

Jaapan teatas kolmapäeval, et soovib suurendada koostööd Viie Silma liiduga. Tokyo soovib saada alliansi täisliikmeks. Luureekspertide sõnul takistab Jaapani liitumist alliansiga aga riigi põhiseadus. 

Toimetaja: Karl Kivil

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: