Euroopa Parlament ja Nõukogu leppisid kokku EL-i varjupaigaameti loomises

Kodutud varjupaigataotlejad Pariisis
Kodutud varjupaigataotlejad Pariisis Autor/allikas: SCANPIX/ZUMAPRESS.com/Vincent Isore

Euroopa Parlament ja riikide valitsusi esindav Nõukogu leppisid kokku Euroopa Liidu varjupaigaameti loomises. Läbirääkimised kestsid viis aastat.

Euroopa Parlament ja Nõukogu leppisid teisipäeval kokku, et Euroopa Varjupaigaküsimuste Tugiamet (EASO) muudetakse ümber Euroopa Liidu Varjupaiga Agentuuriks (EUAA).

Esimene ettepanek EASO reformiks tuli juba 2016. aastal. Ettepanek tehti pärast 2015. aasta rändekriisi. Siis sai kiiresti selgeks, et EASO vajab reformimist.

Eelmise aasta septembris esitas Komisjon uue ettepaneku-rändepakti

Euroopa Liidu eesistuja-riigi Portugali peaminister Antonio Costa tervitas kokkulepet. "Tervitan entusiastlikult täna saavutatud poliitilist kokkulepet," ütles Costa. 

Kokkulepet toetas ka Komisjoni president Ursula von der Leyen. "See aitab meie varjupaigamenetlused muuta EL-is kiiremaks ja ühtsemaks," kirjutas von der Leyen Twitteris. 

Komisjoni teatel võetakse tööle 500 uut ametnikku, kes pakuvad tõhusamat tuge riiklikele varjupaigasüsteemidele. 

"Saame muutuda operatiivsemaks ja reageerida kiiremini liikmesriikide suurenevatele toetusetaotlustele," ütles EASO peadirektor Nina Gregori. 

Vahemere riigid nõustusid uue EL-i mandaadi vastu võtma vaid osaliselt. Lisatud on klausel, mis tähendab, et uut mandaati rakendatakse täielikult alles siis, kui ülejäänud rändepaketi osas saavutatakse kokkulepe, teatas Politico

Dilpomaatide sõnul hetkel muid reforme nagu varjupaigataotlejate sõrmejälgede andmebaasi (Eurodac) uuendamist ei tehta. 

Toimetaja: Karl Kivil

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: