Lõuna- ja Põhja-Korea taastavad kommunikatsioonikanalid

$content['photos'][0]['caption'.lang::suffix($GLOBALS['category']['lang'])]?>
Lõunakorealased vaatavad piiripunktis Põhja-Korea territooriumi. Autor/allikas: SCANPIX / AP

Lõuna-Korea ja Põhja-Korea leppisid kokku kommunikatsioonikanalite taastamises, teatas teisipäeval Lõuna-Korea presidendiamet.

Põhja-Korea katkestas kõik sideliinid lõunanaabriga eelmisel suvel, kui Pyongyangi vihastasid üle piiri lendlehti saatvad Lõuna-Korea aktivistid.

Kahe Korea liidrid on alates aprillist siiski vahetanud personaalseid kirju, mille eesmärk on sidemete parandamine ja milles lepitigi esimese sammuna kokku kommunikatsioonikanalite taastamine.

USA ja Lõuna-Korea otsustasid eelmisel nädalal USA asevälisministri visiidi käigus astuda samme, et veenda Põhja-Korea juhtkonda naasma kõnelustele tuumaprogrammi üle. USA asevälisminister Wendy Sherman viibis oma piirkondliku ringreisi käigus Soulis.

Sherman kohtus Lõuna-Korea välisministri Chung Eui-yongiga, et arutada Põhja-Koreaga seotud küsimusi, Souli ja Washingtoni liitlassuhteid ning muid regionaalseid teemasid.

Pooled otsustasid jätkata tihedaid konsultatsioone, et mõjutada Põhja-Koread tuumakõnelustele naasma.

Sellele järgnenud kohtumisel president Moon Jae-iniga ütles Sherman, et loodab Põhja-Korealt USA dialoogikutsele peatset vastust. Sherman lisas, et loodab pidada Põhja-Korea teemal sügavuti minevaid kõnelusi ka Hiina ametiisikutega.

Hiina on endiselt Põhja-Korea peamine liitlane ja majanduslik abikäsi. Põhja-Korea juht Kim Jong-un ütles juulis, et suhteid Hiinaga on kavas pandeemia põhjustatud majandusšokist väljatuleku nimel edasi arendada.

USA juhitud tuumakõnelused Põhja-Koreaga on seisakus juba kaks ja pool aastat. Põhja-Korea põhiline tingimus on USA vaenuliku poliitika lõpetamine, mille all peetakse silmas Washingtoni juhitud sanktsioone.

Toimetaja: Mait Ots

Allikas: AFP-AP-BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: