Prantsusmaa kutsus oma suursaadikud USA-st ja Austraaliast konsultatsioonidele

{{1631908680000 | amCalendar}}
Foto: SCANPIX/REUTERS/Benoit Tessier

Prantsusmaa kutsus oma suursaadikud USA-st ja Austraaliast koju konsultatsioonidele pärast uut liitu USA, Suurbritannia ja Austraalia vahel, mis jättis prantslased ilma suurest allveelaevatehingust.

Prantsusmaa kirjeldas uut pakti kui noalööki selga, vahendasid Reuters ja BBC.

Prantsusmaa välisminister Jean-Yves Le Drian ütles pressiteates, et president Emmanuel Macroni tehtud haruldane otsus tuleneb juhtunu tõsidusest.

Prantsusmaa suursaadik USA-s on Philippe Etienne ning Austraalias Jean-Pierre Thebault.

Austraalia peaminister Scott Morrison kinnitas kolmapäeval, et riik tahab ehitada tuumajõul töötavaid allveelaevu uues partnerlusleppes USA ja Suurbritanniaga. Sellega jätab Austraalia sinnapaika Prantsusmaaga sõlmitud mahukad lepped.

Veel paar nädalat varem kinnitasid Austraalia kaitse- ja välisminister, et endiselt on jõus aastaid toiminud kokkulepe osta Prantsusmaalt allveelaevu. Üleöö sellest lahti ütlemine brittide ja ameeriklaste kasuks vihastab Pariisi, sest jutt käib mitmekümne miljardi dollari suurusest tehingust ja usaldusest.

"Puhtas prantsuse keeles öelduna, see on noalöök selga. Lõime Austraaliaga usaldussuhte ja see usaldus on purunenud. Ja täna olen ma vihane," ütles Prantsusmaa välisminister Jean-Yves Le Drian. Tema hinnangul on USA käitumine olnud kõike muud kui liitlasele omane.

USA loodab arutada Pariisiga tekkinud tüli ÜRO Peaassamblee kõrvalt

Washington loodab arutada Prantsusmaaga Austraalia allveelaevalepingu pärast tekkinud tüli järgmisel nädalal ÜRO Peaassamblee kõrvalt, teatas reedel USA välisministeerium.

"Me loodame jätkata meie arutelu sellel teemal kõrgel tasemel lähipäevil, seal hulgas järgmisel nädalal ÜRO Ppeaassambleel," ütles välisministeeriumi kõneisik Ned Price Twitteri avalduses.

"Me oleme olnud tihedas kontaktis meie Prantsuse liitlastega. Me mõistame nende seisukohta," ütles Price. "Prantsusmaa on eluliselt tähtis partner ja meie vanim liitlane ning me hindame kõrgelt meie suhet."

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: