Sõerd: tuleva aasta hinnatõus sööb ära reaalpalga kasvu

Aivar Sõerd.
Aivar Sõerd. Autor/allikas: Priit Mürk/ERR

Kuivõrd Eesti Panga prognoosi järgi kiireneb järgmise aasta esimeses pooles hinnakasv üheksa protsendini ja aastane kasv on seitse protsenti, siis tähendab see, et palgakasv jääb prognoosi järgi hindade kasvule alla, märkis riigikogu rahanduskomisjoni liige Aivar Sõerd (Reformierakond).

Sõerd märkis sotsiaalmeediapostituses, et Eesti Panga majandusprognoos näitab, et mõned olulised järgmise aasta riigieelarve aluseks olevad eeldused on muutunud.

"Kui rahandusministeerium eeldas, et inflatsioonisurved taanduvad lõppeva aasta viimases kvartalis või järgmise aasta algul, siis pigem hakkab hinnakasv vaibuma alles 2022. aasta teises pooles. Sellest tuleneb ka pea kahekordne erinevus järgmise aasta inflatsiooniprognoosides. Eesti Panga hinnangul järgmise aasta esimeses pooles hinnakasv hoopis kiireneb üheksa protsendini ja hakkab taanduma aasta teises pooles. Aastane hinnakasv tuleb ligi seitse protsenti," lausus Sõerd.

Sõerdi sõnul tähendab jätkuv kiire hindade kasv, et kui varasema eelduse järgi võtab hinnatõus ära poole sissetulekute suurenemisest, siis uue prognoosi järgi ei jää reaalpalga kasvust suurt midagi järele ning see puudutab ka riigieelarve prioriteetsetes valdkondades kavandatud viie- kuni seitsmeprotsendist palgakasvu.

Majanduses tervikuna peaks Eesti Panga prognoosi järgi brutopalga kasv tulema 8,3 protsenti, lisas Sõerd.

Sõerdi hinnangul kärbib kiirenev inflatsioon ka majanduskasvu.

"Ettevõtete sisendhindade kasv kahjustab kasumlikkust. Rahandusministeeriumi prognoositud neljaprotsendise SKP kasvu osas prognoosib Eesti Pank vaid 2,8-protsendist SKP kasvu, lisas Sõerd.

Toimetaja: Marko Tooming

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: