USA ametnik: Biden pakub Putinile pingete vähendamiseks diplomaatilist teed

{{1640800680000 | amCalendar}}
Joe Bideni ja Vladimir Putini videokõne detsembri alguses.
Joe Bideni ja Vladimir Putini videokõne detsembri alguses. Autor/allikas: SCANPIX/REUTERS/The White House

USA president Joe Biden pakub president Vladimir Putinile diplomaatilist teed Ukraina ümber valitsevatest pingetest vabanemiseks, kuid on endiselt tõsiselt mures Venemaa vägede liikumise pärast, ütles kolmapäeval USA administratsiooni kõrge ametnik.

Neljapäevaks kavandatud telefonikõnes Putiniga ütleb Biden, et "me oleme valmis diplomaatiaks ja diplomaatiliseks teeks edasi", ütles ametnik ajakirjanikele. "Kuid me oleme valmis ka vastama, kui Venemaa tungib edasi Ukrainasse," ütleb Biden ametniku sõnul Putinile.

Ta lisas, et "me oleme jätkuvalt tõsiselt mures Venemaa vägede pärast Ukraina piiri lähedal". 

Telefonikõne toimub Kremli palvel, ütles anonüümsust palunud ametnik.

Kaks liidrit arutavad mitmeid küsimusi enne intensiivset diplomaatiat järgmisel kuul, mille käigus kohtuvad Vene ametnikud 10. jaanuaril Genfis USA kolleegidega. Seejärel on venelastel ees eraldi kokkusaamised NATO-s ning Euroopa Julgeoleku- ja Koostööorganisatsioonis (OSCE). 

Diplomaatiliste kontaktide hoogustumisest hoolimata leiab Washington, et olulise edu saavutamiseks peab Moskva Ukraina ümber ohutaseme vähendamiseks rohkem ära tegema.

Venemaa on saatnud piirile kümneid tuhandeid sõdureid, tekitades hirmu, et Kreml on valmis andma korralduse hõivata veel Ukraina alasid. Kuigi seda pole juhtunud, ei ole jõud täiesti staatilised ning on USA ametniku sõnul jätkuvalt suure mure allikaks. Ta lisas, et Washington tahaks näha vägede naasmist oma tavalistesse väljaõppepiirkondadesse.

Ametnik ütles, et laiemas plaanis muudab mõõgatäristamine sügavama edasimineku vähem tõenäoliseks.

"Lõppmänguni, diplomaatilise lõppmänguni, tähendust omava mõistmiseni jõudmine USA ja Venemaa, NATO ja Venemaa, Ukraina ja Venemaa vahel on tegelikult võimalik ainult keskkonnas, kus me näeme deeskaleerumist," ütles ametnik.

Ametniku sõnul ei ole Genfi läbirääkimistel plaanis Bideni-Putini teist isiklikku​​kohtumist.

Biden räägib peagi ka Ukraina presidendi Volodõmõr Zelenskiga, kuigi kuupäeva pole määratud, ütles ametnik.

Valge Maja teatel peavad USA president Joe Biden ja Venemaa president Vladimir Putin neljapäeval telefonikõne. USA ja Vene riigipea arutavad mitut teemat, sealhulgas eelseisvat diplomaatilist suhtlust Venemaaga, ütles USA riikliku julgeolekunõukogu pressiesindaja Emily Horne.

Blinken arutas oma Euroopa kolleegidega Ukraina olukorda

USA välisminister Anthony Blinken arutas kolmapäeval oma Prantsusmaa, Saksamaa ja Briti kolleegidega olukorda Ukraina piirkonnas.

"Välisminister Antony Blinken vestles Prantsuse välisministri Jean-Yves Le Driani, Saksa välisministri Annalena Baerbocki ja Briti välisministri Liz Trussiga. Nad arutasid vajadust jätkata koordineerimist, et vältida Venemaa edasist agressiooni Ukraina vastu," seisab USA välisametkonna avalduses.

Lisaks väljendasid nad liitlaste ja partnerite vahel saavutatud konsensust, et Vene Föderatsiooni ootavad Ukraina ründamise korral ees ulatuslikud tagajärjed ja sel tuleb ränka hinda.

Välisministird arutasid ka muid rahvusvahelisi teemasid: Iraani tuumaprobleemi, olukorda Liibüas, pingeid Hiina ja Leedu suhetes.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: