Valitsus jõudis energiameetmetes kokkuleppele

{{1642667400000 | amCalendar}}
Foto: Priit Mürk/ERR

Reformierakond ja Keskerakond jõudsid neljapäeval kokkuleppele kõrgete energiahindade leevendamise meetmetes. Valitsus plaanib kompenseerida elektri hinna, mis ületab 0,12 euro kilovatt-tunnist, samuti seatakse lagi gaasihinnale.

"Kokku lepiti selles, et meil on tulnud täiendav meede eraisikutele. Kompensatsioon tuleb automaatselt elektriarvele, kompenseerime elektriarve, kus kui hind ületab 0,12 eurot kilovatt-tunni kohta, kuni 650 kilovatt-tunnise tarbimise mahuni, 100 protsenti," sõnas Reformierakonna fraktsiooni esimees Mart Võrklaev.

"Sinna alla läheb ca 80 protsenti peredest, kes tarbivad vähem kui 650 kilovatt-tundi, aga see meede aitab kõiki, kuni 650-ni kehtib see kõigi jaoks," lisas Võrklaev.

See tähendab, et kui elektri hind kas börsil või fikseeritud hinnaga paketis ületab 12 senti kW/h, maksab selle osa elektriarvest kinni riik. Tarbijale edastab elektrimüüja arve, kus hinnalage ületav osa on juba maha arvestatud.

Sarnane lagi on ka gaasi hinnale, mis on kodutarbijatele 65 eurot megavatt-tunni kohta, seda ületava osa kompenseerib riik 100 protsenti kuni tarbimiseni 2,75 megavatt-tundi. 

Valitsus jõudis kokkuleppele ka elektri võrgutasu langetamises ettevõtetele. "Kui see täna on kõigile 50 protsenti, siis ettevõtete osas viime selle nulli. Mille üle meil veel arutelu jätkub, on see, kuidas teha gaasiga meedet ettevõtetele," sõnas Võrklaev.

Paralleelselt jääb toimima ka suunatud meede, millega on võimalik taotleda kompensatsiooni septembrist märtsini.

"Alates jaanuarist rakendub täiendav meede, mis kajastub automaatselt arvel. Need pered, kes läheks sihitud toetuse alla, aga kellel võib olla oluliselt suurem tarbimine kui 650 kilovatt-tundi, võib tekkida ka võimalus või vajadus toetust saada sihitud meetmest, aga eks selle kohta tekivad samamoodi kalkulaatorid, kust saab ülevaadet. Ilmselt paljudel pole enam mõistlik jaanuarist sealt raha taotleda, kuna see tuleb automaatselt arvele, aga paljudele võib see osutuda vajalikuks ja saab sealt abi," rääkis Võrklaev.

Keskerakonna esimehe Jüri Ratase sõnul oli vaja lahenduste leidmiseks teha kompromisse ja käiku läinud meede polnud Keskerakonna jaoks ideaalne. "Ma arvan, et see meede on igal juhul parem, ta on nullbürokraatiaga meede," ütles ta.

Gaasi puhul on endiselt õhus küsimus, kuidas läheneda juriidilistele isikutele. "Koalitsioonil on poliitiline soov see lahendus leida, ma loodan, et see lähipäevil leitakse," ütles Ratas.

Kaugkütte hinda võiks Võrklaeva sõnul mõjutada ettevõtjatele mõeldud gaasimeede, milles veel kokkulepet pole. Seni saab ka kaugkütte kompensatsiooni taotleda sihitud meetmest.

"Kui leida gaasi osas ka kompensatsioon juriidilistele isikutele, siis loomulikult see peab hõlmama ka korteriühistuid," sõnas Ratas.

Ratas tunnistas "Aktuaalsele kaamerale", et energiakompensatsiooni aruteludes oli üliraskeid hetki.

Meetmeid rahastatakse valitsuse reservist

"Kogu selle maht on praegu ligikaudu 90 miljonit eurot," sõnas Ratas. Sellest 45 miljonit eurot läheb juriidiliste isikute võrgutasu nulliviimiseks.

Kust vajalik raha leitakse, Ratas ei täpsustanud. "Hetkel me pingutame selle nimel, et ei peaks tegema lisaeelarvet, kui see on võimalik, siis see oleks parem valik," lisas ta.

Peaminister Kaja Kallas ütles valitsuse pressikonverentsil, et meetmeid rahastatakse valitsuse reservist ning selleks kulub orienteeruvalt 79,1 miljonit eurot.

"Tõsi ta on, praegu oleme teinud meetmeid 245 miljoni euro ulatuses. Kui me räägime sellest, mis on rohkem laekunud seoses energiahindade tõusuga, siis käibemaksust prognoositavalt ja eelmise aasta lõpust on laekunud 90 miljonit rohkem ja CO2 tulu 79 miljonit rohkem, nii et kokku 170 miljonit on laekunud rohkem. Aga tõesti see 245 ja 80 miljonit otsa, eelmiste katteallikad on olnud CO2 rahad ja riigieelarve vahendid. Antud juhul praegu on see valitsuse reserv," rääkis Kallas.

Riigihalduse minister Jaak Aabi sõnul on valitsuse reservis ka ülekantavate sihtotstarbeliste reservide ja muude reservide kasutamata raha.

"See määr praeguse hinnangu järgi, mis meil üle tuleb, üldplaanis peaks katma need otsused. Kas me suudame selle ülejäänud reserviga aasta otsa ära elada, ärge minu käest küsige, me elame kolmes kriisis. Rahandusminister on öelnud, et kui vajadus tekib, tuleb lisaeelarve vastu võtta."

Rahandusminister Keit Pentus-Rosimannuse sõnul sõltub meetmete lõplik maht nii elektrihinna kujunemisest lähikuudel kui ka reaalsest tarbimisest.

"Abipakett kaetakse valitsuse reservist, mille mahust piisab meetmete katmiseks.
Seetõttu pole praegu vaja ka lisaeelarvet, kuna erakorraliste kulutuste jaoks ongi reserv mõeldud," ütles rahandusminister.

Kaugkütte osas arutelud jätkuvad

Uuest, arvetel automaatselt kajastuvast toetusskeemist jääb välja siiski suur hulk leibkondi, kelle toasoe sõltub kaugküttest. Koalitsioon lubab jätkata arutelusid, kuidas hüvitada gaasihind ettevõtjatele, pidades silmas just kaugkütte pakkujaid. Aga see eeldab muu hulgas Brüsseli nõusolekut.

"Igasuguse riigi toe puhul ettevõtetele peab olema riigiabiluba. Kui ühed saavad ja teised ei saa, siis koheldakse ebaõiglaselt. Asjad peavad olema põhjendatud," ütles Kallas "Aktuaalsele kaamerale".

"Ei ole väga kerge leida seda lahendust. Kui see oleks kerge, ju siis oleks leidnud. Aga me intensiivselt tegeleme sellega," sõnas riigihalduse minister Jaak Aab (KE).

Opositsioonierakondadel valitsusele kiidusõnu ei jagu

Sotsiaaldemokraatide fraktsiooni aseesimees Riina Sikkut ütles, et seda tüüpi otsus oleks võinud tulla enne, kui inimesed bürokraatiaga pidid rindma pistma. "Oleks võinud vana skeemi asendada, mitte juurde tulla. Küsimus on, kui helded need skeemid on. Esmapilgul tundub, et elektri puhul see hüvitise skeem ei ole väga helde, gaasi puhul mõnevõrra heldem," rääkis Sikkut.

Isamaa fraktsiooni liige Urmas Reinsalu ütles, et valitsus suunab abi sinna, kus vajadus on väiksem.  

"See tegelikult aitab arve mahus mõnikümmend eurot, aga tegelikus hädas on inimesed, kelle arved olid sadu eurosid. Ennekõike abi suunatakse sinna, kus kriitiline abi vajadus on väiksem,"

Toimetaja: Barbara Oja, Madis Hindre, Johannes Tralla, MerilI Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: