X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Energiatoetuse on kätte saanud 12 000 inimest

Foto: Ken Mürk/ERR

Omavalitsused on teinud esimesed ülekanded energiakulude hüvitist küsinud inimestele. Hüvitise on kätte saanud 12 000 inimest.

Pärnakad olid esimeste seas, kel tekkis võimalus küsida riigilt toetust tavatult kõrgete elektri- ja toasooja kulude katteks. Praeguseks on seda võimalust kasutanud 2000 inimest, kellest enam kui pooltele on toetus arvele laekunud.

"Kõige suurem toetus on 1260 eurot. Selle toetuse puhul räägime nelja kuu toetusest - septembrist kuni detsembrini inimene taotles, sai selle toetuse. Aga nüanss on selle juures see, et selle arve juures elektrikulu oli umbes 3500 eurot. Nii et alla poole sellest sai ta meie energiatoetuse kaudu kätte," selgitas Pärnu linnavalitsuse sotsiaalosakonna peaspetsialist Raul Kivi "Aktuaalsele kaamerale".

Kui algselt oldi suvepealinnas mures, mida kõike on vaja kokku otsida, et raha küsida, siis nüüd on põhiküsimuseks, millal rahalaev kohale jõuab.

"Sisuliselt me oleme kolme-nelja päeva taotlused ära menetlenud ja ülejäänud inimesed, kes on esitanud 15.-16. jaanuaril taotluse, muretsevad, et kümme päeva on juba möödas, raha pole, arved on vaja maksta," rääkis Kivi.

Riik on otsustanud, et alla kümneeuroseid toetusi välja ei maksta. Põlvamaal Räpina vallas on seni väikseim väljamakstud hüvitis jäänud paarikümne euro juurde.

"Me olime valmis selleks, et taotluse esitajaid tuleb rohkem, aga hetkeseisuga on tulnud vähem. Me oleme ootel veebruaris-märtsis, kui neil on võimalik esitada novembri-, detsembriarved. Elame, näeme," ütles Räpina valla sotsiaalhoolekande spetsialist Katrin Taimre.

Tallinn on seni jõudnud ligi 12 000 taotlusest läbi vaadata tuhatkond. Iga kümnes neist on tulnud tagasi lükata, sest kas on sissetulekud olnud liiga suured või toetussumma liiga väike. Keskmine hüvitis on olnud 92 eurot, kuid linnaositi on suured käärid.

"On linnaosasid, kus on 230 eurot olnud taotluste keskmine, näiteks Pirita, Nõmme, aga on olnud neid linnaosasid, kus taotluste keskmine on 50 euro ringi. Need on rohkem kortermajade piirkonnad, näiteks Lasnamägi, Mustamägi," selgitas Tallinna sotsiaal- ja tervishoiuameti juht Raimo Saadi.

Nii suurel erinevusel on Saadi sõnul lihtne põhjus - kaugkütte hind pealinnas tõusis alles detsembris, eramajade kütmiseks kasutatav elekter aga on kallinenud juba mõnda aega.

"Ei ole kohutavalt suured, aga küte tõusis küll. Küte on detsembris topelt võrreldes novembrikuuga," rääkis Mustamäe elanik Dace, kelle sõnul oli arvete vahe umbes 40 eurot. "Mulle öeldi, et 25 euro jagu saab tagasi," lisas ta.

Toetuse taotluse esitab ta kindlasti, sest raha on raha. Mõne inimese jaoks võib 25 eurot olla terve nädala toiduraha.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: