Mölder peab valitsuse otsust säilitada Linnamäe pais loodusvaenulikuks

Tõnis Mölder.
Tõnis Mölder. Autor/allikas: Ken Mürk/ERR

Riigikogu keskfraktsiooni liige ja endine keskkonnaminister Tõnis Mölder ütles, et valitsuse otsus toetada kultuuriväärtuseks kuulutatud Linnamäe hüdroelektrijaama paisu säilimist on kahetsusväärne ja loodusvaenulik.

"Valitsus otsustas tänasel istungil toetada Linnamäe hüdroelektrijaama säilimist samal kujul nagu täna ning ei toetanud looduskahjude vähendamist selles piirkonnas. Linnamäe paisu ümber on toimunud erinevaid vaidlusi läbi aastate, kus huvidena on kokkupõrke kohaks nii looduslikud, kultuurilised kui ka majanduslikud huvid. Tänase valitsuse otsusega eelistati majandust loodusele," kirjutas Mölder sotsiaalmeedias.

Mölder märkis, et Jägala jõgi, kus asub Linnamäe pais, kuulub Natura 2000 võrgustiku alasse ning selle eesmärgiks on kaitsta lõhe ja jõesilmu ning jõekarbi elupaiku antud piirkonnas.

"Jägala jõe puhul on tegemist Eesti ühe olulisema lõhedele sobiliku jõe ja kudemisalaga, mis aitab ohustatud rändekalade olukorda parandada. Elektrijaama pais takistab kalade liikumist ning kalade arvukus on antud piirkonnas muutunud halvaks," sõnas Mölder.

"Ühe võimalusena on looduskaitsjad pakkunud välja võimaluse avada pais ning lasta jõgi loomulikku sängi, säilitades samal ajal paisu kultuuriline väärtus. Looduskaitsjate huvi pole olnud kunagi pais lammutada, vaid rajada paisu juurde läbipääs, säilitamaks tervikuna ajalooline ehitis. Antud kompromiss oleks olnud kuldne kesktee. Kahetsusväärselt eelistas vabariigi valitsus eesotsas kultuuriministriga minna kaitsma eraettevõtja OÜ Wooluvabriku huve," lisas Mölder.

Möldri sõnul teadis Eesti Energia, kes 2002. aastal paisu antud kujul taastas ning seal elektritootmist taasalustas, jaama võõrandades, et Natura 2000 alal vett pikaaegselt paisutada pole võimalik.

"Ettevõtte, kes ostis antud paisu, pidi arvestama sealse piirkonna loodusliku tähtsusega ning paisu langetamisega. Kahetsusväärselt on olukord saanud vastupidise reaktsiooni. Lisaks ei anna sealne hüdroelektri tootmine meie elektrienergia varustuskindlusele mingit tuge, kuna jaama võimsus ja tootlikus on väike," märkis Mölder veel.

"Õnneks pole valitsuse tänane otsus lõplik ning erinevatel ühiskonnagruppidel ja organisatsioonidel võimalik oma ja looduse õiguste eest kohtus seista," lõpetas Mölder.

Valitsus otsustas neljapäevasel kabinetinõupidamisel toetada kultuuriväärtuseks kuulutatud Linnamäe hüdroelektrijaama paisu säilimist.

Lisaks paisu säilimise toetamisele kiitis valitsus heaks kultuuriminister Tiit Teriku ettepaneku taotleda piirkonnas oleva Natura ala erandi käsitlemist, mis tagab Linnamäe paisu kui kultuurimälestise ja väljakujunenud elukeskkonna säilimise ning seal taastuvenergia tootmise jätkamise. 

Toimetaja: Aleksander Krjukov

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: