EL-i riigid kiitsid kuuenda sanktsioonide paketi heaks

{{1654180440000 | amCalendar}}
Euroopa Liidu ja liikmesriikide lipud.
Euroopa Liidu ja liikmesriikide lipud. Autor/allikas: Europa.eu/Daina Le Ladric

Euroopa Liidu riikide suursaadikud andsid lõpliku heakskiidu kuuendale Venemaa sanktsioonide paketile peale seda, kui niinimetatud mustast nimekirjast võeti välja patriarh Kirill, teatas uudisteagentuur Reuters neljapäeval.

Reuters kirjutas diplomaatilisele allikale toetudes, et euroliidu suursaadikud jõudsid kokkuleppele, kui sanktsioonide alla pandavate isikute nimekirjast võeti välja patriarh Kirill.

President Putini innuka toetaja Kirilli, kes on korduvalt avaldanud poolehoidu Venemaa agressioonile Ukrainas, nimekirja lisamise vastu oli Ungari, kes oli varem vastustanud naftaembargo kehtestamist Venemaale.

Kuuendas sanktsioonide paketis on osaline naftaembargo, Venemaa suurpanga Sberbanki SWIFT-i süsteemist eemaldamine ning sanktsioonid mitmele sõjakuritegudes kahtlustatavale sõjaväelasele ja ka Putini väidetavale armukesele ja laste emale Alina Kabajevale.

Kuuenda paketi kokkulepe hakkab kehtima laupäeva hommikul, kui ükski liikmesriik selle vastu ei protesti, ütles üks anonüümne diplomaat Reutersile.

Pakett kinnitati reedel

Välisministeerium teatel kinnitasid liikmesriigid kuuenda sanktsioonipaketi esimese osa reedel, 3. juunil.

See sisaldab impordikeeldu mereteed mööda veetavale Venemaa naftale. Paketis on rafineeritud naftasaaduste impordi keeld ja nafta impordi erandid liikmesriikidele, kelle asukoht ja taristu ei võimalda torujuhtme kaudu nafta importimist kiiresti lõpetada. Liikmesriigid on kokku leppinud, et ka selle eesmärgi saavutamiseks tehakse pingutusi.

Samuti jõuti kokkuleppele Venemaa suurima panga Sberbanki ja Valgevene panga Belinvest rahvusvahelisest SWIFT-maksete võrgust eemaldamises. Sama sanktsioon kehtestati ka Venemaa pankadele Credit Bank of Moscow ja Russian Agricultural Bank. Lisaks täiendas Euroopa Liit ekspordikeeldusid ja teenuste osutamise piiranguid.

Sanktsioonide nimistusse lisati 18 ettevõtjat ja 65 inimest, kes on olnud ühel või teisel moel seotud Venemaa ohvriterohke ja palju inimkannatusi põhjustava sõjaga Ukrainas. Valgevene sanktsioonide nimistuid täiendas Euroopa Liit 12 inimese ja kaheksa ettevõtjaga.

Meediakanalitest seadis Euroopa Liit muu hulgas piirangud Rossija RTR, Rossija 24 ja TV Center Internationali litsentsidele, reklaamile ja sissetulekutele, mis on oluline valeinfo ja vaenuõhutamise leviku peatamiseks. Euroopa Liit otsustas keelustada ka hulga finants- ja konsultatsiooniteenuseid, mida Euroopa Liidu inimesed ja ettevõtjad ei tohi enam osutada Venemaale ega seal asutatud ettevõtetele.

Euroopa Liidu liidrid saavutasid ööl vastu teisipäeva põhimõttelisele kokkuleppe kuuendas sanktsioonipaketis Ukrainat rünnanud Venemaale ning volitasid suursaadikuid poliitilise kokkuleppe juriidiliseks tekstiks vormistama. Kuid paketti ei suudetud mitu päeva heaks kiita, kuna Ungari vastustas patriarh Kirilli lisamist sanktsioonide alla pandavate isikute nimekirja, mis tähendaks viisakeeldu ja varade külmutamist.  

Kokku lepitud sanktsioonid jõustuvad pärast nende avaldamist Euroopa Liidu Teatajas. 

Toimetaja: Marko Tooming

Allikas: Reuters

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: