29 Hiina sõjalennukit sisenes Taiwani õhuruumi

PLA J-16 hävitaja
PLA J-16 hävitaja Autor/allikas: SCANPIX/EPA

Hiina saatis teisipäeval Taiwani kohale oma õhujõudude lennukid. Nende seas oli hävitajaid, allveelaevatõrje-, elektroonilise luure ja tankerlennukeid. See oli juba kolmas Hiina lennukite sissetung Taiwani õhukaitsetsooni alates aasta algusest, viimati juhtus see kuu aega tagasi.

Taiwani õhukaitsetsoon (ADIZ) on ühepoolselt kehtestatud ja eristub suveräänsest õhuruumist, mis rahvusvahelise õiguse kohaselt on 12 meremiili laiune territoorium rannajoonest. USA Föderaalne Lennuamet määratleb selle kui ala, mille piires riik nõuab õhusõidukite viivitamatut tuvastamist riigi julgeoleku huvides.

Taiwani küsimus on viimastel kuudel olnud USA-Hiina suhetes esikohal.
Nende riikide kaitseministrid kohtusid Singapuris Shangri-La Dialogue kaitsekonverentsil.

Hiina kaitseminister Wei Fenghe süüdistas Singapuris peetud kõnes USA-d "kiusuajamises" selles piirkonnas ja lubas, et võitleb lõpuni, et peatada Taiwani iseseisvus.

Pärast Shangri-La konverentsi kinnitas Hiina välisministeerium varasemaid avaldusi, et Taiwani väin ei ole rahvusvaheline veekogu.

"Taiwani väina veed ulatuvad mõlemal pool väina rannikust kuni väina keskjooneni ning on Hiina siseveed, territoriaalmeri, piirnev tsoon ja majandusvöönd selles järjekorras," ütles välisministeeriumi pressiesindaja Wang Wenbin viidates ÜRO mereõiguse konventsioonile ja Hiina siseriiklikule õigusele.

Väina regulaarselt läbivate USA ja välisriikide sõjalaevade tegevus kujutab endast provokatsiooni, mis rikub Hiina suveräänsust ega ole süütu läbipääs, mis on tunnustatud rahvusvaheline õigus, teatas Hiina ajaleht Global Times.

USA merevägi näeb asju teisiti, saates regulaarselt sõjalaevu läbi väina, sealhulgas 10. mail, kui USS Port Royal sealt läbi sõitis.

23 miljoni elanikuga demokraatlik Taiwan elab pideva Hiina sissetungiähvarduse saatel, sest Peking on lubanud saare vajadusel kasvõi jõuga üle võtta.

Toimetaja: Margitta Otsmaa

Allikas: CNN

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: