Riias on Baltimaade kõige kallim toidu hind

Toidupood Lätis
Toidupood Lätis Autor/allikas: LSM/LETA, Evija Trifanova

Käesoleva aasta teises kvartalis tõusis kõigis kolmes Balti riigis toidu hind. Läti ringhääling LSM tutvus kolme riigi pealinnades müügil oleva toiduhinnaga poodides ning jõudis järeldusele, et kõige kallim toit on Läti pealinnas Riias.

Põllumajandusvaldkonna eksperdi Inguna Gulbe sõnul on toidu hind tõusnud märkimisväärselt kõigis kolmes Balti riigis ning laiemalt üle maailma. Balti riikides on ajaloolise kogemuse tõttu suurenenud nõudlus soola, tatra ja musta tee vastu sõnas Gulbe.

Läti ajakirjanike vaatluste alusel võib järeldada, et Läti toidupoodide kettides on toidu hind keskmiselt kallim kui naaberriikides.

Samas jäi erandina silma Lidl, kus toidu hind oli kolmes riigis üsna sarnane. Guble sõnul suudab Lidl pakkuda sama hinda kunda kontsern on suur, mis annab mastaabieelise.

Guble sõnul on ka Läti kurgid Tallinnas odavamad kui Lätis, kus neid müüdi koos Läti tomatitega ühes Tallinna Lidl poes. Samuti on Lätis Eestiga võrrelduna kallim kohv (1,42 eurot kilogrammi kohta).

Gulbe lisas, et tulevikus ei saa olema probleemiks mitte toidu kallis hind, vaid ostujõu langus.

Lätis tõusis tarbijahinnaindeks võrrelduna 2021. aasta juuniga 19,3 protsenti.

Toiduainete ja mittealkohoolsete jookide kategoorias oli tõus lausa 22,1 protsenti. Enim tõusis hind juustu ja kodujuustu alakategoorias, jõudes Lätis 30,2 protsendini. Piimatooted kallinesid 33,7 protsenti ja piim ise kallines 39,2 protsenti. Leib kallines Lätis 21 protsenti ja muud teraviljatooted 58 protsenti.

Toimetaja: Allan Aksiim

Allikas: LSM

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: