Trump kaebas justiitsministeeriumi Mar-a-Lago läbiotsimise pärast kohtusse

Donald Trump
Donald Trump Autor/allikas: SCANPIX/AFP/STRINGER

USA endine president Donald Trump kaebas justiitsministeerium Mar-a-Lago läbiotsimise pärast kohtusse. Kohtuasjas tahab Trumpi juriidiline meeskond sõltumatu advokaadi määramist, kes vaataks üle dokumendid, mille võimud Mar-a-Lagost kaasa võtsid.

USA Föderaalse Juurdlusbüroo (FBI) uurijad korraldasid sel kuul Trumpi Mar-a-Lago kodus haarangu, mille käigus otsiti salastatud dokumente. Justiitsministeerium kahtlustab, et Trump hoidis dokumente oma kodus ebaseaduslikult.

FBI andmetel viidi Trumpi kodust minema 11 komplekti salastatud toimikuid. 

Esmaspäeval palusid Trumpi advokaadid, et kohus määraks neutraalse advokaadi, et teha kindlaks, kas konfiskeeritud dokumendid kuuluvad täidesaatva privileegi alla, mis võimaldab presidentidel teatud suhtlust saladuses hoida, vahendas BBC

Justiitsministeerium teatas lühikeses avalduses, et prokurörid on Trumpi hagist teadlikud. 

27-leheküljeline hagi esitati Florida osariigis kohtunikule, kelle määras ametisse Trump. "President Trump on 2024. aasta vabariiklaste presidendikandidaadi valimiste ja 2024. aasta presidendivalimiste selge favoriit, kui ta peaks kandideerima. Õigussüsteem on kilp, mis kaitseb ameeriklasi. Seda ei saa kasutada relvana poliitilistel eesmärkidel," seisab hagis. 

Eraldi avalduses väitis Trump, et pole midagi teinud valesti. Trumpi sõnul kustutas ta salastatuse kõikidelt dokumentidelt, mille ta 2021. aasta jaanuaris ametist lahkudes Valgest Majast kaasa võttis. "Kõikide dokumentide salastatus oli varem kustutatud," teatas Trump. 

Kohtuavalduses väidab Trumpi meeskond, et endine president tegi FBI-ga koostööd juba enne tema kodu läbiotsimist. Tema advokaatide sõnul rikkus läbiotsimine neljandat konstitutsiooniparandust, mis kaitseb ameeriklasi põhjendamata läbiotsmise eest. 

Toimetaja: Karl Kivil

Allikas: BBC

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: