Poola tahab süsinikuheite kauplemisskeemi peatamist

Poola peaminister Mateusz Morawiecki
Poola peaminister Mateusz Morawiecki Autor/allikas: SCANPIX/Madis Veltman, Postimees.

Poola valitsus ei toeta elektriettevõtete erimaksustamist ning soovib Euroopa Liidu süsinikemissioonide kauplemismehhanismi (ETS) peatamist, ütles Poola peaminister Mateusz Morawiecki intervjuus Financial Timesile.

Poola peaministri Mateusz Morawiecki sõnul ei peaks Euroopa Liit võtma prioriteediks elektritootjate energiakriisi ajal saadud suurte kasumite erimaksustamist.

Morawiecki hinnangul tuleks hoopis ajutiselt peatada süsiniku heitmekvoodi kauplemismehhanism (ETS) ehk CO2 kvoot. Poola peaministri sõnul oleks see signaal Putinile, et Euroopa suudab vajadusel kiiresti reageerida.

Euroopa Komisjoni välja pakutud elektritootjate erimaksustamine võtaks aga rohkem aega, kuna peale maksu kogumist tuleks teenitud tulu ka ümber jagada.

Morawiecki sõnul ei ole nad erimaksu vastu, kuid tema sõnul peaks kaaluma ka teisi meetmeid. Peaminister hindas, et ETS võiks olla peatatud aastaks või kaheks. Morawiecki hinnangul oleks variant heitmekvoodi tasu langetamine olulisel määral.

Poola peaministri avaldus eelneb reedel toimuvale Euroopa Liidu erakorralisele energeetikakohtumisele, kus püütakse kokku leppida üleeuroopaline lähenemine energiakriisile.

Morawiecki sõnul peaks maksupoliitika jääma jätkuvalt liikmesriikide pärusmaaks ning ka selle nurga alt on ta skeptiline Euroopa Komisjoni erimaksu ettepaneku suhtes.

Peaminister lisas, et komisjon on endale haaranud volitusi, mida ei ole Euroopa Liidu aluslepingutes kirja pandud. Seetõttu  on Morawiecki sõnul Poola sellise täiendava kompetentsi Euroopa Komisjonile andmise suhtes skeptiline.

Morawiecki rõhutas ka, et kuigi Euroopa Liidu elektriturud võiksid olla rohkem ühendatud, ei peaks Euroopa Liidu reageering energiakriisile eirama olulisi erinevusi liikmesriikide elektri tootmise viisides. Seetõttu on Poola peaminister skeptiline ühtse energiapoliitika väljatöötamise suhtes.

Toimetaja: Allan Aksiim

Allikas: Financial Times

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: