EL kiitis heaks 15 000 Ukraina sõduri väljaõpetamise

Euroopa Liidu (EL) liikmesriikide välisministrid leppisid esmaspäeval kokku, et EL õpetab välja 15 000 Ukraina sõdurit, samuti toetab Brüssel Ukraina relvaoste täiendava 500 miljoni euroga. EL kehtestas samuti uued Teherani-vastased sanktsioonid.
"Täna suurendame oma toetust Ukrainale, et Kiiev saaks end kaitsta Venemaa agressiooni eest, "ütles EL-i välisasjade ja julgeolekupoliitika kõrge esindaja Josep Borrell.
Kahe Euroopa Liidu ametniku sõnul alustatakse Euroopa Liidu liikmesriikides Ukraina sõdurite väljaõpet novembri keskel. Üks väljaõppekeskus on kavandatud Poola ja teine Saksamaale.
Samuti on kavas suurendada Ukrainale mõeldud relvaabi hüvitamise fondi 500 miljoni euro võrra. Seega on antud fondi suuruseks kokku kolm miljardit eurot.
Erinevalt eelnevatest rahaeraldistest saab konkreetset rahasüsti kasutada ka juba Ukrainasse saadetud tehnika remondi ning hooldamise kulude katteks, vahendas Reuters.
EL kehtestas uued Iraani-vastased sanktsioonid
Teherani-vastaste sanktsioonide nimekirjas on 11 Iraani ametiisikut ja neli juriidilist isikut, vahendas Reuters.
"EL ei saa ega tohi silmi sulgeda selle ees, kui Iraanis pekstakse julmalt rahumeelseid protestijaid," ütles Saksamaa välisminister Annalena Baerbock.
Luksemburgi välisminister Jean Asselborn lubas Iraani vastu veelgi karmimaid sanktsioone, kui saab kinnitust, et Vene väed kasutavad Ukrainas Iraani päritolu droone, vahendas Reuters.
"Sellisel juhul ei lähe sanktsioonide alla ainult üksikisikud," lubas Asselborn.
Iraani vastu suunatud sanktsioonid hõlmavad ka riigi kombluspolitseid, kinnitas Saksamaa välisminister Annalena Baerbock.
Niinimetatud Iraani komblus- ehk moraalipolitsei on olnud seotud brutaalsete kuritegudega Iraani inimeste vastu, kinnitas Baerbock.
Euroopa Liidu välisasjade ja julgeolekupoliitika kõrge esindaja Josep Borrell kinnitas, et ta ei usu edasiminekuid Iraani tuumaleppe läbirääkimistes.
"Ma ei eelda ühtegi käiku, millest on kahju, kuna me olime väga lähedal," ütles Borrell esmaspäeval Luksemburgi saabudes ajakirjanikele.
Kogunenud välisministrid kavatsevad ümber vaadata ka Euroopa Liidu suhted Hiinaga ning tõenäoliselt võetakse Hiina suhtes karmim joon.
Ministrid peavad arvestama asjaoluga, et Hiina on Euroopa Liidu jaoks oluline kaubanduspartner ning Euroopa sõltub Hiina toodetest ja toorainest.
Samas paneb eurooplasi muretsema Hiina süvenev autoritaarsus ning Hiina liidri Xi Jinpingi toetus Venemaa presidendile Vladimir Putinile.
Hiinat puudutavat on kavas arutada neljapäeval ja reedel.
Hollandi välisministri Wopke Hoekstra sõnul hoidub Euroopa Liit Hiinaga suheldes naiivsusest ning lähtub üha enam dialoogis reaalsetest oludest.
Toimetaja: Allan Aksiim
Allikas: Reuters