Hiina rahvaarv vähenes esimest korda 60 aasta jooksul
Hiina rahvaarv kahanes eelmise aastaga 850 000 võrra. Kuigi sündimus on Hiinas langenud juba aastakümneid, siis rahvaarv ei ole vähenenud üle 60 aasta.
Tartu Ülikooli linna- ja rahvastikugeograafia professori Tiit Tammaru sõnul ei ole Hiina rahvaarvu kahanemine üllatus. Muutused rahvastikus on suure inertsiga, nüüd vaid avaldub pikalt kestnud sündimuse languse trend rahvaarvu kahanemisena. Seni on seda Hiinas ära hoidnud keskmise eluea tõus ning tõik, et sünnitusikka jõudis veel suuri põlvkondi.
"Kolmas asi, mida rõhutada, mis sündimuse langusele kaasa on aidanud ja lõpuks viinud rahvaarvu kahanemiseni, on see, et Hiina on linnastunud hästi kiiresti. Linnades üleüldse on sündimus madalam kui maapiirkondades. Hiina puhul ühe lapse poliitika oli linnades hästi palju efektiivsem," selgitas Tammaru.
Ehk Hiina rahvaarv on saavutanud oma tipu. Praegu on Hiinas 1 411 750 000 inimest. Kui järjest väiksemad põlvkonnad sünnitavad, kahaneb see arv edaspidi järjest kiiremini.
"Nüüd hakkab kogu see rahvastikuprotsesside inertsus Hiina jaoks töötama vastupidises suunas. Juhul kui olekski võimalik, et sündimuskäitumine muutub ja sündide arv ühe naise kohta kasvab, siis sünnitusikka jõuavad järjest väiksemad põlvkonnad, kes juba on sündinud. Isegi see sündimuskäitumise muutumine ei muudaks lihtsalt seda trendi, mis Hiina rahvastikku on sisse kodeeritud," rääkis Tammaru.
See tähendab, et Hiina peab järjest enam rinda pistma muredega, mis on Euroopas juba tuttavad. Kunagine ühe lapse poliitika asendub lastetoetustega. Kui tööealiste hulk väheneb, muutub pensionite välja maksmine riigile suuremaks kuluks. Peking on juba kuulutanud kavatsust tõsta tasapisi pensioniiga, mis on seni üks maailma madalamaid – meeste jaoks 60 ning osal ametikohtadel naistele lausa 50.
Hiina majandusele tähendab see pika peale tööjõu hinna tõusu ning veel enam sõltub edaspidi Hiina majanduskasv arengust suurema efektiivsuse suunas.
ÜRO ennustab, et sel aastal saab Indiast maailma suurima rahvaarvuga riik.
"Hiina jõuab oma rahvastiku arengus samasse kohta, kuhu Euroopa on varem jõudnud. Päris huvitav on, mis hakkab saama ka Hiina rändepoliitikast. Kas nad püüavad ka kuidagi rände abil oma demograafilist probleemi lahendada? Nagu me teame, Hiina rahvaarv on nii suur, et see lihtne ei ole," rääkis Tammaru.
Toimetaja: Merili Nael