FT: Lockheed suurendab Ukraina sõja tõttu F-16 hävitajate tootmist

Hävituslennuk F-16
Hävituslennuk F-16 Autor/allikas: SCANPIX/REUTERS/ALEXANDROS AVRAMIDIS

USA ja Saksamaa teatasid kolmapäeval, et varustavad Ukrainat kaasaegsete tankidega, kuid Kiiev soovib lääneriikidelt samuti hävituslennukeid. USA relvafirma Lockheed Martin teatas, et firma valmistub rahuldama nõudlust F-16 hävitajate järele ja suurendab nende tootmist.

USA suurima relvafirma Lockheed Martin tippjuht Frank St. John andis intervjuu ajalehele Financial Times

"Palju on räägitud F-16 hävitajate saatmisest, mille raames riigid reekspordivad USA-s toodetud hävitajad Ukrainasse. Lockheed pole otseselt seotud läbirääkimistega," ütles Frank St. John.

Frank St. John ütles siiski, et firma plaanib oma Lõuna-Carolinas asuvas tehases F-16-de tootmist suurendada. Siis suudaks firma saata nendele riikidele hävitajad, kes võivad varustada Ukrainat F-16 hävitajatega, vahendas Financial Times. 

Valge Maja ei toeta praegu F-16 hävitajate saatmist Ukrainasse. USA valitsus peab ka heaks kiitma Ameerikas toodetud hävitajate tarnimise kolmandatesse riikidesse. Hävitajate saatmist Ukrainasse ei toeta ka Saksamaa. 

"Tegin väga varakult selgeks, et me ei saada hävitajaid ja ütlen seda uuesti," teatas kolmapäeval Saksa kantsler Olaf Scholz. 

Hollandi välisminister Wopke Hoekstra kinnitas hiljuti riigi parlamendis, et Madalmaade jaoks pole Ukraina relvatarnete valdkonnas tabusid. Hoekstra kinnitas, et kui Kiiev peaks paluma Hollandilt F-16 hävitajaid, siis vaatab valitsuskabinet sellele palvele avatud meelel otsa. 

Lääneriigid võivad samuti  USA-s toodetud hävitajad saata endistesse Varssavi pakti riikidesse. Need riigid võivad saata siis oma nõukogudeaegsed hävitajad Ukrainasse. 

Toimetaja: Karl Kivil

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: