USA kavatseb müüa Poolale 10 miljardi eest HIMARS-i mitmikraketiheitjaid

HIMARS.
HIMARS. Autor/allikas: Priit Mürk/ERR

USA julgeolekukoostöö agentuur teatas, et USA välisministeerium on kiitnud heaks HIMARS-i mitmikraketiheitjate müügi koos kaasneva varustusega 10 miljardi dollari väärtuses. Poola on tellinud USA-lt 45 ATACMS raketti ja üle 500 GMLRS raketi. GMLRS rakette koos HIMARS-itega on USA andnud ka Ukrainale, kes on neid kasutanud sõjas Venemaa vastu.

Ameerika Ühendriikide julgeolekukoostöö agentuur (Defense Security Cooperation Agency) teatas, et USA välisministeerium on kiitnud heaks HIMARS-i mitmikraketiheitjate müügi koos kaasneva varustusega 10 miljardi dollari väärtuses. Selle osas edastati teade ka USA Kongressile.

Poola palus USA-lt 18 M142 HIMARS-i mitmikraketiheitjat, 468 HIMARS-i laadimismoodulit, 45 M57 ATACMS (Army Tactical Missile Systems) raketti ning 561 M30A2 GMLRS-AW (Guided Multiple Launch Rocket System Alternative Warhead) raketti.

Ühe HIMARS-i laadimismooduliga on kaasas kas kuus GMLRS raketti või üks ATACMS rakett. Ameerika Ühendriigid saatsid 2022. aastal ka Ukrainale HIMARS-i mitmikraketiheitjaid koos GMLRS rakettidega, kuid pole Ukraina palvetest hoolimata olnud valmis saatma neile pikema laskeulatusega ATACMS rakette. Ukraina väed kasutasid relvasüsteemi edukalt Vene vägede juhtimispunktide, vägede koondumiskohtade ja laskemoonaladude ründamiseks.

USA julgeolekukoostöö agentuuri teates kinnitati, et lisaks tehnika müügi loale võib Poola saada HIMARS-ite varuosasid ja tehnilisi andmeid. Samuti tagatakse Poola personali väljaõpe. Teates kinnitatakse, et müük tagab Ameerika Ühendriikide julgeolekueesmärgid parandades NATO liitlase Poola turvalisust. Poola puhul tuuakse esile, et tegemist on jõuga, mis tagab Euroopas poliitilise stabiilsuse ja majandusliku edasimineku.

USA mobiilsed mitmikraketiheitjad HIMARS 2022. aasta mais õppustel Saaremaal. Autor/allikas: Kaitseväe peastaap

HIMARS-ite müük tagab Poola relvajõudude moderniseerimise ning ühilduvuse Ameerika Ühendriikide ning teise liitlastega. Teate kohaselt ei muuda sõjatehnika müük piirkonna sõjalist tasakaalu.

Poola kavatseb sel aastal kulutada riigikaitsele neli protsenti SKP-st. Mobiilseid raketisüsteeme HIMARS kavatseb osta ka Leedu ning Eesti. Eesti Kaitseinvesteeringute Keskuse esindaja allkirjastas vastava lepingu detsembri alguses. Eesti sai 2022. aasta suvel heakskiidu kuue kuue HIMARS raketisüsteemi ostuks. Eesti Kaitsevägi soovib relvasüsteemi paari aastaga kasutusele võtta.

Toimetaja: Allan Aksiim

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: