Eesti Energia teenis mullu 128 miljonit eurot kasumit

{{1677655260000 | amCalendar}}
Foto: Siim Lõvi /ERR

Eesti Energia normaliseeritud puhaskasum oli 128,3 miljonit eurot, mis on üle kolme korra suurem kui aasta varem, teatas ettevõte. Energiakontserni müügitulu kasvas aastaga pea 70 protsenti.

Eesti Energia puhaskasum oli mullu 128,3 miljonit eurot, mis on üle kolme korra suurem kui aasta varem. Kontserni normaliseeritud EBITDA ehk kulumieelne kasum ilma pikaajaliste elektri ostulepingute väärtuse muutuse mõjudeta oli 2022. aastal 333 miljonit eurot, kasvades eelnenud aastaga võrreldes 37 protsenti.

Eesti Energia kontserni konsolideeritud koondkasum koos riskimaandusinstrumentide ümberhindamisega oli 710,3 miljonit eurot, kasvades aastaga 144 protsenti. See sisaldab endas Eesti Energia tulevikus fikseeritud hinnaga müüdava elektri müügihinna väärtuse hinnangu muutusest teenitud raamatupidamislikku kasumit.

Eesti Energia müügitulu kasvas 2022. aastal 69 protsendi võrra 2,2 miljardi euroni, millest 56 protsenti teenis ettevõte väljaspool Eestit.

2022. aastal maksis Eesti Energia riigile makse ja keskkonnatasusid kokku 669 miljonit eurot. Sellest erinevate otseste maksude ja aktsiisidena 124,5 miljonit ja CO2 emissioonikuluna turuhinnas 544,4 miljonit eurot.

Enamiku elektrist müüs Eesti Energia mullu väljaspool Eestit: Soomes, Lätis, Leedus ja Poolas. Kõige rohkem kasvas elektri jaemüük Lätis.

 2022. aastal tootis Eesti Energia 6260 gigavatt-tundi elektrit, mis on 20 protsenti ning 1043 gigavatt-tundi rohkem kui aasta varem. Eesti elektritarbimisest tootis Eesti Energia 2022. aastal üle 70 protsendi. Taastuvelektri osakaal oli kogu kontserni elektritoodangust veidi alla veerandi ehk 23 protsenti.

Kontserni klientide arv kasvas Baltimaades, Soomes ja Poolas kokku enam kui viiendiku. Aasta lõpuks oli Eesti Energial 605 397 klienti. Suurima panuse sellesse andis klientide arvu neljakordistamine Leedus.

Eesti Energia tulemus 2022. aastal. Autor/allikas: Eesti Energia

Investeeringud kasvasid

Eesti Energia investeeris 2022. aastal ligi pool miljardit eurot, mis on ettevõtte ajaloo suurim investeering ühes aastas ja pea 200 miljonit eurot rohkem kui aasta varem, teatas ettevõte.

"Eesti Energia kiire kasv Läänemere regiooni energiaturgudel võimaldas meil teha rekordilisi investeeringuid," ütles Eesti Energia finantsdirektor ja juhatuse liige Andri Avila. 447 miljoni euro suurusest investeeringute mahust lõviosaga rajati tuule- ja päikeseparke ning tõsteti jaotusvõrgu varustuskindlust ja liideti elektrivõrku mikrotootjaid.

Tegutsemisajaloo suurimad investeeringud tegid ka energiakontserni taastuvenergiaettevõte Enefit Green tuule- ja päikeseparkidesse ning jaotusvõrguettevõte Elektrilevi Eesti elektrivõrgu arendamiseks. Elektrilevi investeeringud (126 miljonit eurot) olid viiendiku võrra suuremad kui aasta varem.

Enefiti investeeringud olid 161 miljonit eurot. 2022. aasta lõpu seisuga oli Enefit Greenil ehituses kuus tuuleparki koguvõimsusega 546 megavatti ja neli päikeseparki koguvõimsusega 50 megavatti.

Toimetaja: Marko Tooming, Huko Aaspõllu

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: