Ukraina sõnul on Venemaa peatanud Musta mere viljaleppe täitmise

{{1683514500000 | amCalendar}}
Vene raketirünnaku tagajärjed Kiievis
Vene raketirünnaku tagajärjed Kiievis Autor/allikas: SCANPIX/Genya SAVILOV/AFP

Kiievi linnapea Vitali Klõtško teatas esmaspäeva varahommikul, et Venemaa korraldas taas ulatusliku rünnaku Ukraina pealinna vastu. Venemaa droonirünnaku tõttu sai haavata vähemalt viis inimest. Hiljem teatas Ukraina kolme Vene drooni alla tulistamisest. Poola teatas, et on Ukrainale andnud 10 Mig-29 hävitajat.

Oluline 8. mail kell 23.15:

- Harkivi võimude sõnul ründasid Vene väed oblastit ja Harkivi linna S-300 rakettidega;

- Poola on Ukrainale andnud 10 Mig-29 hävitajat;

- Ukraina sõnul on Venemaa peatanud Musta mere viljaleppe täitmise;

- Venemaa mobiliseerib Mariupolis Vene passiga inimesi;

- Ukraina kinnitas, et Vene väed on edenenud Avdijivka, Bahmuti ja Lõmani suunal;

- Euroopa Komisjoni president on teisipäeval Kiievis;

- Punane Rist: Vene raketirünnak tabas pühapäeval meie laohoonet Odesas;

- Transnistria palus Venemaalt rohkem "rahuvalvajaid";

- Venemaa korraldas taas Kiievi pihta suure droonirünnaku;

- Odesas toimus plahvatus;

- Venemaa pommitas Sumõ oblastit;

- Ukraina tulistas alla 35 Vene Shahedi drooni;

- Zelenski võrdles Putini Venemaad Hitleri Saksamaaga;

- ISW: Gerassimov ei kontrolli kõiki Vene vägesid Ukrainas.

Harkivi võimud teatasid uuest raketirünnakust

Harkivi oblasti kuberner Oleg Sõnehubov teatas esmaspäeva õhtul uuest Vene vägede raketirünnakust. Tema sõnul ründasid Vene väed oblastit ja Harkivi linna S-300 rakettidega.

Sõnehubovi sõnul toimus vähemalt kuus raketilööki.

Lisaks kõlas õhurünnakute häire ka Dnipropetrovski, Tšernihivi, Sumõ ja Poltava oblastis.

Ukraina õhutõrje tulistas esmaspäeval alla kolm Vene drooni

Ukraina õhuväe teatel tulistas Ukraina õhutõrje esmaspäeval alla kaks Vene Lanceti ründedrooni ning ühe Zala drooni.

Poola on Ukrainale andnud 10 Mig-29 hävitajat

Poola kaitseminister Mariusz Blaszczak teatas, et Poola on andnud Ukrainale üle 10 Mig-29 hävituslennukit, vahendas Ukrainska Pravda Poola meediat. Poola president kinnitas 5. aprillil, et Poola riik on andnud Ukrainale kaheksa Mig-29 hävituslennukit.

Ukraina sõnul on Venemaa peatanud Musta mere viljaleppe täitmise

Ukraina rekonstruktsiooniministeeriumi teatel on Venemaa peatanud Musta mere viljakokkuleppe täitmise ning sisuliselt on Ukraina vilja eksport läbi Musta mere peatunud. Ukraina võimude väitel ei soovi Venemaa viljalaevu registreerida ega inspekteerida. Ukraina rõhutab, et Venemaa tegevus on vastuolus praeguse Musta mere viljakokkuleppega, mille Venemaa Türgi ja ÜRO-ga sõlmis.

Venemaa mobiliseerib Mariupolis Vene passiga inimesi

Okupeeritud Mariupoli administratsiooni teatel on nad asunud linnas mobiliseerima Vene väkke Vene passiga inimesi. Esimesena said sõjaväekutse linna alles jäänud avaliku sektori töötajad.

Mariupoli legitiimse, kuid pagenud linnapea Vadõm Boišenko sõnul tahavad Vene väed ukrainlasi mobiliseerida kuni augustini. Niinimetatud Donetski rahvavabariigi juht Denõs Pušhilin allkirjastas märtsi lõpus seadluse, mille kohaselt võib okupeeritud aladel mobiliseerida mehi Vene väkke.

Ukraina kinnitas, et Vene väed on edenenud kolmes suunas

Ukraina kaitsejõudude meediakeskuse teatel on Vene väed viimase paari päeva jooksul teinud pealetungioperatsioone Avdijivka, Bahmuti ja Lõmani suunal ning Vene vägedel on olnud taktikalist edu. Samal ajal püsviad Vene väed Kupjanski, Novopavlivka, Orihhovi ja Dnepri suunal kaitses.

Euroopa Komisjoni president on teisipäeval Kiievis

Euroopa Komisjoni president Ursula von der Leyen läheb tema esindaja sõnul teisipäeval Kiievisse Euroopa päeva tähistama. Ukraina president Volodõmõr Zelenski pidas esmaspäeval, 8. mai hommikul kõne, milles teatas kavatsusest hakata edaspidi tähistama Ukrainas Teise maailmasõja võitu 8. mail ning 9. mail tähistataks  Euroopa päeva.

Punane Rist: Vene raketirünnak tabas pühapäeval meie laohoonet

Ukraina Punase Risti teatel ründas Venemaa pühapäeval Odesas nende laohoonet raketiga ning humanitaarabi jagamine Odesas on osaliselt ajutiselt peatatud. Renditud 1000 ruutmeetrine laohoone koos Odesa oblastile mõeldud humanitaarabiga hävis rünnakus täielikult.

Transnistria palus Venemaalt rohkem "rahuvalvajaid"

Moldova separatistlik venemeelne Transnistria piirkond palus Venemaal suurendada enda "rahuvalvajate" kontingenti piirkonnas, kuna Transnistria võimude sõnul on julgeolekuriskid on kasvanud. Sellisest palvest teatas Transnistria esindaja Venemaal Leonid Manakov, vahendas Ukrainska Pravda Vene meediat.

Leonid Manakovi sõnul on Transnistrias vaid 450 "rahuvalvajat". Selle aasta veebruaris süüdistasid Transnistria võimud Ukraina vägesid relvastatud provokatsioonide korraldamises Transnistria vastu. Nii Moldova kui ka Ukraina võimud eitasid seda tollal. Transnistria asub Dnestri jõe vasakkaldal ning sellest ida pool on Ukraina piir ning lääne pool Moldova valitsuse kontrolli all olev territoorium. Transnistria territooriumil puudub ligipääs merele.

Venemaa korraldas taas Kiievi pihta suure droonirünnaku

Kiievi linnapea Vitali Klõtško teatas esmaspäeva varahommikul, et Venemaa korraldas taas ulatusliku rünnaku Ukraina pealinna vastu. Venemaa droonirünnaku tõttu sai haavata vähemalt viis inimest. 

"Solomjanka rajoonis toimunud plahvatuste tõttu sai viga kolm inimest, drooni jäänuste allakukkumise tõttu sai Svjatošinski rajoonis vigastada veel kaks inimest," ütles Klõtško. 

Klõtško lisas hiljem, et drooni jäänused tabasid Svjatošinski rajoonis asuvat kahekorruselist hoonet, vahendas The Kyiv Independent. Ajalehe teatel oli Kiievis kuulda mitut plahvatust.

Ukraina tulistas alla 35 Vene Shahedi drooni

Ukraina tulistas esmaspäeval alla 35 Iraanis toodetud Shahedi drooni. Kiievi võimud teatasid, et pealinna kohal lasti alla 30 drooni. Droonide rusude tõttu sai vigastada viis inimest. Allalastud droonide prahti lendas maha ka Kiievi rahvusvahelise lennujaama lennurajale, vahendas The Kyiv Independent. 

Zelenski võrdles Putini Venemaad Hitleri Saksamaaga

Ukraina tähistas Natsi-Saksamaa alistumise aastapäeva. Kõne pidas ka president Volodõmõr Zelenski ja ta võrdles Putini Venemaad Hitleri Saksamaaga. Zelenski sõnul plaanib Ukraina muuta 9. mai Euroopa päevaks. 

"Me tähistame oma riigi ajalugu ilma ideoloogiliste mõjudeta. Just 8. mail mäletab enamik maailma rahvaid natside üle saavutatud võidu suurust. Täna allkirjastasin dekreedi ja alates homsest, tähistame oma ajaloolist ühtsust, kõigi eurooplaste ühtsust, kes hävitasid natsismi ja alistavad russitsismi," ütles Zelenski. Lähemalt ERR-i uudistes.

Odesas toimus plahvatus

Ukraina meedia teatas, et Odesas toimus plahvatus. Ukraina võimud teatasid hiljem, et Venemaa korraldas linna pihta raketirünnaku. 

Odesa sõjaväeadministratsiooni pressiesindaja Serhi Bratšuk teatas, et Venemaa ründas piirkonda rakettidega Kh-22. Venemaa ründas Musta mere rannikul asuvat toiduainetööstuse laohoonet ja puhkeala, vahendas The Kyiv Independent. 

Ukraina teatel saatis Venemaa Odesa suunas kaheksa raketti. Kiievi teatel osa rakettidest sihtmärgini ei jõudnud, vahendas The Kyiv Independent.

Ukraina sõjaväelane Autor/allikas: SCANPIX/AP/Libkos

Venemaa pommitas Sumõ oblastit

Venemaa pommitas pühapäeval Sumõ oblastis asuvat kaheksat asulat. Vene väed on Sumõ oblastit pidevalt pommitanud alates 2022. aasta aprillist, kui Ukraina väed selle vabastasid.

ISW: Gerassimov ei kontrolli kõiki Vene vägesid Ukrainas

Rahvusvaheline sõjauuringute instituut (ISW) teatas oma viimases rindeülevaates, et Tšetšeenia juht Ramzan Kadõrov tahtis saata oma väed Bahmutisse. Eelmisel nädalal ähvardas Wagneri juht Jevgeni Prigožin, et viib oma palgasõdurid Bahmutist minema. 

ISW hindas, et tšetšeeni vägede väljatõmbamine teistest sektoritest kujutaks ohtu Venemaa kaitseliinidele. Seetõttu pidi Venemaa peastaap Wagneri nõudmistele järele andma. 

Prigožin teataski pühapäeval, et Moskva oli lubanud saata neile relvi ja laskemoona, millest võib järeldada, et wagnerlased ei lähe Bahmuti juurest kuhugi. ISW eeldab, et Šoigu ja Gerassimov võisid Wagnerile laskemoona saata Putini korraldusel. Kadõrovi ja Prigožini tegevus näitab, et Gerassimov ei kontrolli kõiki Vene vägesid Ukrainas. 

Ukraina hinnangul kaotas Venemaa ööpäevaga 540 sõdurit

Ukraina kaitsejõudude peastaap avaldas esmaspäeval tavapärase hinnangu Venemaa senistele kaotustele sõjas alates selle algusest 24. veebruaril 2022:

- elavjõud umbes 194 970 (võrdlus eelmise päevaga +540);

- tankid 3730 (+7);

- jalaväe lahingumasinad 7253 (+5);

- lennukid 308 (+0);

- kopterid 294 (+0);

- suurtükisüsteemid 3018 (+8);

- mobiilsed raketilaskesüsteemid (MLRS) 554 (+0)

- õhutõrjesüsteemid 306 (+0);

- operatiivtaktikalised droonid 2614 (+42);

- tiibraketid 947 (+0);

- eritehnika 384 (+4).

Ukraina enda kaotuste kohta samasuguse regulaarsusega andmeid ei avalda ning pole ka avalikult selgitanud, millise metoodika alusel nad Vene sõjakaotusi kokku loevad.

Toimetaja: Karl Kivil, Allan Aksiim

Allikas: The Kyiv Independent/ISW

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: