Zelenski: Ukraina peaks tähistama Teise maailmasõja lõppu 8. mail

Ukraina president Volodõmõr Zelenski sõduritele autasusid andmas
Ukraina president Volodõmõr Zelenski sõduritele autasusid andmas Autor/allikas: Ukraina presidendi kantselei/www.president.gov.ua

Ukraina presidendi Volodõmõr Zelenski sõnul peaks Ukraina edaspidi tähistama Teise maailmasõja lõppu 8. mail, mitte 9. mail, kuna see peaks edaspidi olema Euroopa päev. Vastava eelnõu esitas Zelenski Ukraina parlamendile.

Ukraina president Volodõmõr Zelenski ütles 8. mai hommikul peetud kõnes, et esitab Ukraina ülemraadale eelnõu, mille kohaselt peaks Ukraina Teise maailmasõja lõpu kuupäeva tähistama edaspidi 8. mail, mitte 9. mail. 9. mai peaks olema edaspidi Euroopa päev.

9. mail tähistab Teise maailmasõja lõppu Venemaa ja enne seda Nõukogude Liit ning selle lagunedes ka mitmed selle järglasriigid, kuna Saksamaa lõplik alistumine sõlmiti Euroopa aja järgi 8. mail, kuid Moskva aja järgi oli juba 9. mai. Ukrainas asuti 2015. aastast tähistama 8. mail mälestuspäeva ning 9. mai jäi edasi võidupühaks. Samas oli 8. mai tööpäev ning 9. mai oli riigipüha, selgitas Ukrainska Pravda.

Oma kõnes meenutas Ukraina president Teise maailmasõja õudusi ning Natsi-Saksamaa vastu koondatud riikide koalitsiooni. Volodõmõr Zelenski sõnul ei saa unustada Ukraina rahva panust saavutamaks võitu natsismi üle ning ei saa lubada, et keegi tühistaks ukrainlaste rolli selles võidus. Zelenski sõnul saab Ukraina rahva heroismi üle olla uhke nii tollal kui ka nüüd.

Volodõmõr Zelenski tõi oma kõnes paralleeli Teise maailmasõja ning praeguse Vene-Ukraina sõja vahel. Nõnda nagu ilmasõjas, siis ka praegu võitleb Zelenski sõnul kurjuse vastu vabade riikide koalitsioon. Zelenski sõnul ei tohiks Teise maailmasõja aastaid meenutades öelda mitte "ma saame seda uuesti teha!" vaid tuleks öelda "ei enam uuesti!". Ukraina president rõhutas, et tuleb hoida kangelaste mälestust ning tagada ühiste väärtuste kaitse, milles Zelenski sõnul on inimelu, vabadus, võrdsus ja väärtus ning maailm, kus pole ksenofoobiat ja antisemitismi, rassismi, ebatolerantsust ega vihaideoloogiaid.

Ukraina president Volodõmõr Zelenski lubas, et moodsa Venemaa poolt tagasi toodud ammune kurjus alistatakse samuti, nagu varem alistati natsism. Zelenski rõhutas, et Vene rašism ehk rušism alistatakse. Nõnda on Ukrainas alates 2014. aastast asutud nimetama Vene ideoloogiat, kõrvutades seda fašismiga Teise maailmasõja ajal. Ukraina parlament ehk ülemraada deklareeris 2. mail, et Venemaa poliitiline režiim on rašism ning mõistis selle ideoloogia hukka.

Toimetaja: Allan Aksiim

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: