WSJ: Vene suurfirmad saadavad palgasõdureid Ukrainasse sõdima

Wagneri juht Jevgeni Prigožin
Wagneri juht Jevgeni Prigožin Autor/allikas: SCANPIX/AFP/

Ajaleht The Wall Street Journal kirjutab, et Venemaa suurfirmad tahavad tõestada Kremlile oma lojaalsust ja asutavad seetõttu juurde palgasõdurite grupeeringuid. Moskva ei taha kuulutada välja uut mobilisatsiooni ning peab seetõttu kasutama üha rohkem palgasõdureid.

Venemaa gaasimonopol Gazprom on viimaste kuude jooksul loonud mitu palgasõdurite grupeeringut. Olemasolevad palgasõdurite grupeeringud, mida juhivad endised ohvitserid, värbavad juurde uusi võitlejaid, vahendas The Wall Street Journal

Sõja tõttu on riigis kasvanud Wagneri grupeeringu mõjuvõim. Hiljuti vallutasid Wagneri võitlejad pärast kuudepikkust võitlust Bahmuti linna. Wagneri juht Jevgeni Prigožin väidab, et tema väed võitlevad paremini kui regulaararmee koosseisu kuuluvad sõdurid. 

"Venemaa on nüüd igal tasandil mobiliseeritud riik. Riik vajab juurde võitlejaid ja Putin tahab seda saavutada ilma uue mobilisatsioonita," ütles Suurbritannias tegutsev Venemaa ekspert Mark Galeotti. 

Uued grupeeringud sõlmisid lepingud endiste elukutseliste sõjaväelastega ja turvameestega. Analüütikute sõnul alluvad need võitlejad Venemaa kaitseministeeriumile. 

"Kuna kõik pole läinud plaanipäraselt, siis venelased improviseerivad ja kuna Wagner toimib, siis luuakse juurde palgasõdurite grupeeringuid," ütles Venemaal baseeruva strateegiate ja tehnoloogiate analüüsi keskuse (CAST) direktor Ruslan Puhhov.

Märtsi lõpus asutas energiafirma Lukoil uue turvafirma, mis aitab ettevõttel tõrjuda droonirünnakuid naftarajatiste vastu. Selle grupeeringu liikmed pole veel Ukrainasse sõdima läinud. Gazprom lõi hiljuti grupeeringu Potok, mis allub nüüd kaitseministeeriumile.

Orenburgist pärit Aleksei Tkatšenko ütles, et töötas varem Gazpromis turvamehena. Seejärel läks ta tööle Potoki ning saadeti Bahmuti. Potokis omavad osalust ka endised KGB luureohvitserid.

Tkatšenko sõnul sai ta lõpuks haavata ja langes Ukraina sõjaväe kätte vangi. 

"Ma tahan öelda oma kolleegidele Gazpromis. Ärge minge Ukrainasse, jääge koju," ütles Tkatšenko. 

Toimetaja: Karl Kivil

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: