Puuetega inimesed soovivad automaksust vabastust
Eesti Puuetega Inimeste Koda soovib puuetega inimestele valitsuse plaanitavast automaksust vabastust, sest uue maksu lisandumine halvendaks puuetega inimeste elukvaliteeti veelgi.
Koda tõi mitmele ministeeriumile saadetud pöördumises välja, et planeeritav automaksu kehtestamine asetab vähenenud töövõimega ja puudega inimesed keerulisse olukorda, kuna sageli on ainukeseks liikumise tagamise võimaluseks isikliku auto omamine.
Eriti keerulises olukorras oleksid automaksu kehtestamisel need puudega inimesed, kes elavad hajaasutusega piirkonnas.
"Puuetega inimestel on oluliselt suuremad piirangud ühiskonnaelus osalemisel kui tervetel ja töövõimelistel inimestel. Uue piirangu lisamisel kitsendab riik veelgi rohkem puuetega inimeste võimalusi ühiskonnaelus osalemisel, sh tööl käimisel."
Koda märgib, et puuetega inimeste jaoks ei ole auto luksusese, vaid eluks hädavajalik liikumisvahend, millega tagada endale või puudega lähedasele ligipääs tööle, kooli, arsti juurde, poodi jne.
"Auto omamine puudega inimese jaoks on tema igakuisest eelarvest juba väga suur kulu ning uue maksu lisandumine halvendaks puuetega inimeste elukvaliteeti veelgi rohkem."
Kui puudega inimene, kes saab juba kohalikust omavalitsuses sotsiaalabi, näiteks toidupangast 10-20 euro eest toiduaineid, siis temale oleks automaksu kehtestamine (isegi kui see on 10 eurot kuus) suur väljaminek, leiab koda.
"Auto soetamine on sedavõrd kallis, et ei ole võimalik soetada uut autot ning kogutakse raha kasutatud auto soetamiseks. Kui lisandub tuhandetesse eurodesse ulatuv esmaregistreerimise tasu, siis inimene võib sattuda olukorda, kus autot ei soetatagi ja ta satub keerulisse olukorda."
Pöördumises märgitakse, et sageli tuuakse puuetega inimeste transpordi murede lahendamisel näiteks, et puudega isik võib kasutada sotsiaaltransporti tööl käimiseks.
"Kahjuks pole sotsiaaltransport kohalikes omavalitsustes ühetaoline ja ei kata puuetega inimeste vajadusi transpordi kasutamisel, näiteks Tallinnast Viimsisse tööle käimiseks sotsiaaltransporditeenust kasutada ei ole võimalik. Lisaks kaotati 1. jaanuarist 2023 ära töötukassa poolt makstav töölesõidutoetus vähenenud töövõimega inimestele. Harvad ei ole ka olukorrad, kus inimestele sätestatakse mahu- ja ajapiirangud sotsiaaltranspordi kasutamisel, kuigi sotsiaalhoolekande seaduse alusel on inimesel õigus saada sotsiaalteenuseid vajaduspõhiselt."
"Aktuaalne kaamera" teatas kolmapäeval, et kavandatava automaksu esialgne versioon näeb ette ühekordset maksu auto registreerimisel ja iga-aastast maksu, mis jääb eeldatavasti vahemikku viis kuni 20 eurot kuus, sõltuvalt auto suurusest, võimsusest ja vanusest. Ametlik visioon automaksust peaks jõudma avalikkuse ette juuli teises pooles.