Ukraina võimud paljastasid korruptsiooniskeemi, kahtluse all on ka Eesti firma

Ukraina pass.
Ukraina pass. Autor/allikas: ERR

Ukraina riiklik korruptsioonivastane büroo (NABU) paljastas ulatusliku rahvusvahelise skeemi Ukraina kodanike passe, ID-kaarte ja juhilube valmistava riigiettevõtte Trükikoda Ukraina rahade omastamise kohta. Uurimine viidi läbi Eesti ja Prantsusmaa õiguskaitseorganite osalusel ning juhtum puudutab ka Eesti ettevõtet.

Ukrainska Pravda kirjutab, et skeemi paljastas Eurojusti egiidi all Ukraina, Eesti ja Prantsusmaa uurijatest koosnev rahvusvaheline uurimisrühm ning Eestist saadud tõendid võimaldasid tuvastada kuriteo toimepanemise ja rahapesuskeemi üksikasjad.

NABU teatel oli skeemis osalejaid seitse, nende seas endine Ukraina terviseminister Maksõm Stepanov, kes juhtis riigifirmat Trükikoda Ukraina aastatel 2011 kuni 2016.

NABU andmetel omandas toonane Trükikoda Ukraina juht 2013. aastal ühe Eesti firma ja seadis välispartneritele koostöös kohustusliku nõude – toodete tarnimise selle ettevõtte kaudu. Seejärel tegutses antud ettevõte ametlike dokumentide nagu passide, ID-kaartide ja juhilubade valmistamisel kasutatavate materjalide hankimisel vahendajana.

Vahendusfirma ostis materjalid otse tootjatelt ning müüs need siis neli kuni kuus korda kallima hinnaga edasi riigiettevõttele. Aastatel 2013 kuni 2016 omastasid kurjategijad selle skeemi kaudu umbes poole miljardit grivnat (12 miljonit eurot).

NABU andmetel esitati tänavu 21. juulil kahtlustus viiele inimesele. Nende hulgas Trükikoda Ukraina endisele direktorile ja osakonnajuhatajale ja ühele eraisikule. Lisaks saadeti Eestisse dokumendid kahtlustusest teada andmiseks kahele Eesti firmaga seotud kodanikule.

NABU teatel on Eesti võimud võtnud rahapesujuhtumiga seoses vastutusele kokku neli inimest.

Portaal rus.err.ee pöördus kommentaari saamiseks Eesti prokuratuuri poole, kuid pressiteenistus ei vastanud ühelegi küsimusele, viidates sellele, et teiste riikide kriminaalmenetlusi saavad kommenteerida vaid nende riikide õiguskaitseorganid. ERR on pöördunud küsimustega ka Ukraina korruptsioonivastase büroo poole, kuid pole veel vastust saanud.

Prantsuse võimud kontrollivad, kas nende kodanikud on juhtumiga seotud.

Toimetaja: Jevgenia Zõbina, Merili Nael

Allikas: rus.err.ee, Ukrainska Pravda, NABU

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: