Presidendi kantselei direktor Peep Jahilo: Kadriorg ei kauple seadustega

Peep Jahilo
Peep Jahilo Autor/allikas: Siim Lõvi/ERR

Presidendi kantselei direktori Peep Jahilo tegi esmaspäeval avalduse, kus teatas, et kantselei ametnikud on kinnitanud, et keegi neist ei ole seadnud kedagi valitsusest valiku ette: kui kantselei lisarahastust ei saa, siis riigipea seadusi välja ei kuuluta.

"Kõik presidendi meeskonna liikmed teavad täpselt, millest lähtudes riigipea seadusi välja kuulutab. Veelkord, põhiseaduse väline teema, näiteks kantselei eelarve ei saa olla ega ole kunagi otsustamise aluseks," märkis Jahilo oma avalduses.

"Küll olen pannud poliitikutega igapäevaselt suhtlevatele kantselei ametnikele südamele, et selles suhtluses puuduks ülevoolav mängulisus või iroonia kasutamine retoorika võttena, mida võib lõpuks mitmeti, ka eksitavalt tõlgendada," lisas Jahilo.

"Riigikogus vastu võetud seaduste välja kuulutamise või nende parlamenti tagasi saatmise põhjendus on ainult üks – kas seadused on kooskõlas põhiseadusega või mitte. Ühtegi teist põhjendust ei saa olla ega olegi," märkis Jahilo. "Seaduste välja kuulutamise üle otsustamine on ainult Vabariigi Presidendi pädevuses. Mitte keegi teine, sealhulgas presidendi kantselei ametnik, ei tee riigipea eest neid otsuseid."

Jahilo sõnul sattusid kevadel ajaliselt kokku kantselei küsimus rahandusministrile, kas oleks võimalik saada presidendi tegevuse – sealhulgas välissuhtluse – toetamiseks sel aastal täiendavat rahastust ning parlamendis mitmete seaduste vastu võtmine.

"Seoses üldise kokkuhoiukavaga teatas rahandusminister, et lisarahastust presidendi kantselei ei saa. Parlamendis vastu võetud seadused kuulutas Vabariigi President välja, sest need olid kooskõlas põhiseadusega," jätkas Jahilo. "Mitmel juhul ei kasutanud ta ära seadusega ette nähtud 14 otsustamispäeva, mistõttu näiteks valitsuse seaduse ja maksuseaduste muudatused jõustusid seadustes ette nähtud ajal."

"Pean ülioluliseks Vabariigi Presidendi ning tema kantselei töist ja usalduslikku koostööd teiste põhiseaduslike institutsioonidega. On üks Eesti riik, mida me teenime," lõpetas Jahilo.

Postimees kirjutas reedel, et valitsus on president Alar Karisega tülli läinud: mais pöördus vabariigi presidendi kantselei juht Peep Jahilo rahandusministri poole ja küsis valitsuse reservist 360 000 eurot lisaraha, millele järgnesid vestlused ja telefonikõned, kus hakati kokku siduma presidendi kantselei esitatud rahataotlust ja samal ajal riigikogus vastuvõetud seaduseelnõude väljakuulutamist.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: