Sõja 554. päev: Ukraina tungis läbi peamiste Vene kaitseliinide Verboves

{{1693450320000 | amCalendar}}
Ukraina vägede Gepard õhutõrjekahur õppusel Kiievi lähistel
Ukraina vägede Gepard õhutõrjekahur õppusel Kiievi lähistel Autor/allikas: SCANPIX/Sergei SUPINSKY/AFP

Ukraina üksused on Robotõnest lõuna pool jõudnud peamiste Vene kaitseliinideni ning sellest ida pool Verboves nendest läbi tungimas. Venelaste poolt ajutiselt okupeeritud Krimmis kõmatasid kolmapäeval hilisõhtul taas plahvatused. Samuti oli teateid plahvatustest ka Venemaal Ukrainaga piirnevas Brjanski oblastis.

Oluline neljapäeval, 31. augustil kell 22.01:

- Ukraina väed tungisid läbi peamiste Vene kaitseliinide riigi lõunaosas;

- Danilov: Sevastopol, Kamšatka ja Kroonlinn ootavad Ukraina rakette;

- Lavrovi sõnul kohtub Putin Erdoganiga;

- Venemaa poolt okupeeritud Krimmis kõlasid taas plahvatused;

- Venemaal Brjanskis kõlasid plahvatused;

- Raadasaadik: Reznikov lahkub kaitseministri kohalt järgmisel nädalal;

- Saksamaa saatis Ukrainale 10 tanki Leopard 1A5;

- Zelenski kritiseeris medkomisjonide korruptiivseid otsuseid;

- Briti luure hinnang: Vene õhukaitse ei suuda Ukraina droonidega hakkama saada;

- Ukraina väitel kaotas Venemaa ööpäevaga 570 sõdurit ja 31 suurtükisüsteemi.

Venemaa viis oma õhutõrje Kuriili saartelt tõenäoliselt Ukraina piirile

Venemaa on viinud mitmed õhutõrjesüsteemid vaidlusalustelt Kuriili saartelt ära. Tokyo ülikooli lektori Yu Koizumi analüüsis satelliitpilte ning tema hinnangul viidi need tõenäoliselt Vene-Ukraina piirile. Pildid telliti ettevõttelt Maxar Technologies, vahendas Jaapani Kyodo News. Konkreetselt on saartelt kadunud Vene S300V4 õhutõrjesüsteemid ühes radarite ja muu kaasneva tehnikaga.

Venemaa on varem saatnud Ukrainasse ka enda vägesid Kaug-Idast ning Vladivostokist pärit eliitmerejalaväe brigaad on kandnud Ukrainas suuri kaotusi. Jaapan peab Kuriili saari enda põhjaterritooriumiks, kuid neid administreerib Venemaa. Nõukogude Liit hõivas need saared Teise maailmasõja lõpus.

Lavrovi sõnul kohtub Putin Erdoganiga

Venemaa välisminister Sergei Lavrov ütles neljapäeval, et Venemaa president Vladimir Putin kohtub varsti oma Türgi kolleegi Tayyip Erdoganiga.

Reutersi allikate teatel toimub kohtumine 4. septembril Sotšis ning peateemaks on viljaeksport Mustal merel.

Lavrov lisas, et Venemaa on valmis lubama Ukraina viljalaevu Mustal merel sõita, kui sellega seotud probleemid leiavad lahenduse. Venemaa ei pikendanud juulis vastavat lepet, väites, et lääne sanktsioonid takistavad Venemaa toidu- ja väetiste eksporti.

Ukraina peastaap: hoiame tagasi Vene pealetungi Marijinka vastu

Ukraina kaitsejõudude peastaabi õhtuse rindeülevaate kohaselt hoiavad Ukraina väed Marijinkas Donetski oblastis tagasi Vene vägede rünnakuid. Vene väed korraldasid Novomõkhailivka piirkonnas ebaõnnestunuid ründetegevusi.

Ukraina üksused jätkavad peastaabi ülevaate kohaselt ründeoperatsiooni Melitopoli suunal, olles end kindlustanud seni vabastatud ala piirides. Peastaabi ülevaates ei öeldud, et kuhu täpselt Ukraina väed lõunarindel on välja jõudnud.

Zelenski: Ukraina vajab 160 F-16 hävituslennukit

Ukraina president Volodõmõr Zelenski ütles intervjuus Portugali RTP-le, et Kiiev saab liitlastelt 50 kuni 60 USA päritolu hävituslennukit. Zelenski sõnul vajab Ukraina samas 160 hävituslennukit, et neil oleks tugev õhuvägi, mis takistaks Venemaal õhuruumis domineerimast.

Zelenski rõhutas, et F-16 lennukeid pole vaja mitte ainult vastupealetungil, vaid ka tsiviilisikute ja humanitaarkoridorite tarbeks Mustal merel ja Aasovi merel.

The Kyiv Independent meenutas, et Ukraina õhuväe esindaja Juri Ihnat ütles 21. augustil, et ukrainlased vajavad 128 moodsat hävituslennukit, et asendada oma vananenud lennukid. Siiani on oma F-16 lennukeid Ukrainale lubanud Taani, Norra ja Madalmaad.

Danilov: meedias ilmunud väited Ukraina kaotustest on liialdatud

Ukraina rahvusliku julgeoleku sekretär Oleksi Danilov ütles intervjuus Saksa väljaandele Die Welt, et hiljuti The New York Timesis ilmunud väited nagu oleks Ukraina sõduritest sõjas hukkunud 70 000 liialdus.

Ukraina väed tungisid läbi peamiste Vene kaitseliinide riigi lõunaosas

Ukraina õhudessantväed võitlevad end praegu läbi ettevalmistatud Vene kaitsepositsioonide Verbove küla lähistel, kinnitas üks Ukraina ohvitser The Wall Street Journalile. Samuti on Ukraina väed jõudnud põhiliste Vene kaitseliinideni Robotõnest lõuna pool. Verbove asub Robotõnest ida pool. Ukraina kaitsejõudude peastaap kinnitas vaid üldsõnaliselt edusamme Verbove suunal ja Robotõnest lõunas.

Lehega suhelnud Ukraina ohvitser selgitas, et Ukraina rünnakusuundasid saab kirjeldada kolme sõrme abil, mis läbivad Vene vägede kindlustatud positsioone Verbove küla lääneosas. Tegu on esimese korraga kui Ukraina väed on tunginud läbi Vene vägede peamise kaitseliini. Verbove külas elas enne Venemaa täieulatuslikku sõjalist kallaletungi ligikaudu 1000 inimest.

Ukraina väed püüavad läbimurde ala laiendada, et tekitada piisavalt suur ala, miskaudu saavad lääneriikide poolt antud soomusmasinad tungida läbi ühes piisava logistilise toega.

Ukrainlaste edusammud viimastel päevadel on tekitanud lääneriikide luureteenistuses optimismi, et suudetakse peatselt vabastada ka okupeeritud Tokmaki linn. Tokmak on Vene vägede jaoks oluline logistiline keskus.

Ukraina pealetungis osalevad värsked üksused, sh 82. õhudessantbrigaad, mis kasutab Strykeri lahingumasinaid. Lehega suhelnud Ukraina ohvitser ütles, et Vene väed on end väga tugevalt sisse kaevanud ning maa-alused punkrid on hästi varustatud. Ukrainlaste vastas on Vene eliitväed, sh 7. õhudessantdiviis. Ukraina sõdurite sõnul avaldab pealetungil Vene vägede vastu suurt mõju USA annetatud kobarmoon.

Ukraina vägede läbimurret Verbove suunal kinnitas hiljuti ka vabatahtlike projekt Geoconfirmed, tuginedes geolokeeritud Ukraina üksuste liikumisele. Tolles geolokeeritud videos polnud selge, kui suure läbimurdega oli tegu.

Danilov: Sevastopol, Kamtšatka ja Kroonlinn ootavad Ukraina rakette

Ukraina rahvusliku julgeolekunõukogu sekretär Oleksi Danilov postitas sotsiaalmeediasse video, milles on näha raketi välja tulistamist. Danilovi sõnul töötab Ukraina presidendi raketiprogramm ning kui katsetused on edukad, siis on raketisüsteemi kasutamine efektiivne. Danilov lisas, et Sevastopol ootab, Kamtšatka ootab, Kroonlinn ootab.

Kroonlinn asub Peterburi lähistel ning see on Ukraina pealinnast Kiievist rohkem kui tuhande kilomeetri kaugusel. Kamšatka poolsaar asub Venemaa Kaug-Idas.

Kuigi Oleksi Danilov ise Ukraina raketiprogrammi kohta kommentaare ei andnud, siis Ukrainska Pravda allikate sõnul on Danilovi postitatud video seotud Ukraina presidendi Volodõmõr Zelenski teatega, et Ukraina pikamaa relvad suutsid tabada sihtmärki, mis asub 700 kilomeetri kaugusel.

Järgmine Ramsteini formaadi kohtumine toimub 19. septembril

15. Ukrainat toetavate riikide Ramsteini formaadist kohtumine toimub 19. septembril. Sellest teatas Ameerika Ühendriikide õhuvägi, vahendas Radio Svoboda. Formaadis on osaliseks rohkem kui 50 riiki, kes on kollektiivselt toetanud sõjalise varustusega Ukraina relvajõude. Septembrisse plaanitud kohtumine toimub taas USA relvajõudude õhuväebaasis Ramsteinis Saksamaal.

Kiiev: Ukraina teeb Novoprokopivka suunal edusamme

Ukraina sõjaväe pressiesindaja ütles neljapäeval, et Ukraina relvajõud teevad Novoprokopivka suunal edusamme, vahendas The Guardian. 

Novoprokopivka asub hiljuti vabastatud Robotõnest lõuna pool. Robotõnest kaugemal lõuna pool asub ka strateegiliselt oluline Tokmaki linn.

Ukraina peastaap teatas kolmapäeval, et riigi väed edenevad ka Verbove suunal. See asula asub Robotõnest ida pool. Verbove ees on Surovikini kaitseliin. 

Mõned vaatlejad leiavad, et Ukraina väed on Verbove suunal juba läbi murdnud ka Surovikini kaitseliinist.

Ukraina eruohvitser, kes Twitteris võtab sõna Tatarigami konto alt, jagas sotsiaalmeedias satelliidipilti, mis viitab, et Verbove ümbruses käivad ägedad lahingud. 

Soome sõjaajaloolane Emil Kastehelmi jagas juba kolmapäeval sotsiaalmeedias kaarti, mis näitab, et Ukraina väed on Verbove suunas läbi murdnud Surovikini liinist. 

Venemaa poolt okupeeritud Krimmis kõlasid taas plahvatused

Venelaste poolt ajutiselt okupeeritud Krimmis kõmatasid kolmapäeval õhtul taas plahvatused ja puhkes tulekahju, teatas uudisteagentuur UNIAN.

Viimastel andmetel kostis plahvatusi Feodosias.

Droon või selle killud tabasid Kertši maantee lähedal asuvat hoonet, mille järel algas tulekahju.

Plahvatustest teatasid muu hulgas kohalikud kanalid suhtlusvõrgustikus Telegram. Märgitakse, et mõnel tänaval kadus mõneks ajaks valgus.

Okupatsioonivalitsus teatas samas, et tööle hakkas õhutõrje ja vähemalt üks rakett tulistati alla.

"Õhukaitsejõud tulistasid Krimmi idaosas alla tiibraketi. Palun kõigil jääda rahulikuks ja usaldada ainult ametlikke infoallikaid," väitis okupeeritud Krimmi Venemaa poolt määratud valitsusjuht Sergei Aksjonov.

Aksjonovi nõunik Oleg Krjutškov teatas ühtlasi, et allatulistatud raketi killud kahjustasid Krimmi  idaosas elektriliine.

Brjanskis kõlasid plahvatused

Venemaal Ukrainaga piirnevas Brjanski oblastis toimusid plahvatused, Venemaa kaitseministeerium väitis, et tulistas alla kaks drooni. 

Aleksander Bogomaz väitis , et rünnaku tõttu keegi vigastada ei saanud. Samas lisas Bogomaz, et sündmuskohal töötavad päästetöötajad, vahendas Ukrainska Pravda. 

Azovi polgu võitlejad koolitavad Odessas tsiviilisikuid Autor/allikas: SCANPIX/ZUMAPRESS.com/Svet Jacqueline

Sobjanin väitis, et Vene õhutõrje hävitas Moskvale lähenenud drooni

Vene õhutõrje hävitas ühe Moskvale lähenenud drooni, väitis neljapäeva hommikul Moskva linnapea Sergei Sobjanin.

Sobjanin kirjutas sotsiaalmeedias, et droon hävitati Moskva oblasti Voskressenski rajoonis, umbes 60 kilomeetri kaugusel pealinnast.

Vene kaitseministeerium teatas hiljem avalduses, et see droon oli Ukraina oma.

Raadasaadik: Reznikov lahkub kaitseministri kohalt järgmisel nädalal

Oleksi Reznikov lahkub Ukraina kaitseministri kohalt järgmisel nädalal, ta määratakse suursaadikuks Suurbritanniasse, väitis neljapäeval ülemraada saadik Jaroslav Železnjak.

"Minu info kohaselt lahkub Reznikov kaitseministri kohalt ja suundub suursaadikuks Suurbritanniasse," kirjutas ta oma Telegrami kanalil.

Raadasaadiku sõnul juhtub see järgmisel nädalal, see tähendab septembri esimesel nädalal.

Železnjak ütles, et uueks kaitseministriks saab ilmselt riigivarafondi juht Rustem Umerov.

Saksamaa saatis Ukrainale 10 tanki Leopard 1A5

Saksamaa valitsus teatas kolmapäeval, et Berliin saatis Ukrainale 10 tanki Leopard 1A5. Saksamaa saatis Ukrainale veel õhuseireradari TRML-4D, luuredroone, laskemoona ja välihaigla, vahendas The Kyiv Independent. 

Saksamaa teatas 2023. aasta alguses, et annab koostöös partneritega Ukrainale vähemalt 100 Leopard 1 tanki. 10 esimest sellist tanki saadeti Ukrainasse 20. juulil. 

Zelenski kritiseeris medkomisjonide korruptiivseid otsuseid

Ukraina president Volodõmõr Zelenski rääkis kolmapäevaõhtuses  videosõnumis ukrainlastele sõjaväe meditsiinikomisjonidega seotud probleemidest, rahvusvahelisest tegevuskavast, septembri plaanidest ja Ukraina rahuvalemist.

Presidendi sõnul arutati päeval Ukraina riikliku julgeoleku- ja kaitsenõukogu istungil muu hulgas põhjalikult sõjaväe meditsiinikomisjonide küsimust.

"Kontrollitakse sõjaväe arstlikke komisjone kogu riigis. Korrakaitsjad viivad selle peagi lõpule. Ja järeldusi on juba mitu," sõnas Zelenski.

"On näiteid oblastitest, kus pärast eelmise aasta veebruari on meditsiinikomisjonide otsuste tõttu registrist kustutamiste arv kümnekordistunud. Täiesti selge, milliste otsustega siin on tegemist. Need on korruptiivsed otsused," rääkis Zelenski.

Ukraina evakuatsioonitee Podolõ linnast Kupjanski lähistel Autor/allikas: SCANPIX/Svet Jacqueline/ZUMA Press Wire

Briti luure: Vene õhukaitse ei suuda Ukraina droonidega hakkama saada

Suurbritannia kaitseministeeriumi hommikuses rindeülevaates kommenteeriti hiljutist Ukraina suurt droonirünnakut mitmete Vene sihtmärkide vastu. Tegu oli suurima Ukraina korraldatud droonirünnakuga Venemaa vastu alates Venemaa täieulatusliku sõjalise invasiooni algusest.

Droonirünnakus Pihkva oblasti vastu sai brittide hinnangul vigastada mitu Vene sõjalist transpordilennukit. Augustis tabas Venemaad kokku 25 eraldiseisvat droonirünnakut. 29. ja 30. augusti rünnakus oli viis ründesuunda.

Britid tõid esile, et mitmed Ukraina droonirünnakud tabasid edukalt sihtmärki. Sellest võib järeldada, et Vene õhutõrje ei suuda Ukraina droone leida ja hävitada. Venemaa tõenäoliselt hindab ümber oma õhukaitse Ukraina ja Venemaa vahel, et nende rünnakutega paremini hakkama saada.

Eelnevate Ukraina rünnakute tagajärjel hajutasid venelased oma lennukeid eri õhubaasidese üle Venemaa. Samas näitavad hiljutised Ukraina rünnakud Soltsõ ja Pihkva vastu, et Ukraina droonidel on märkimisväärne ründeulatus. See muudab edasise lennukite hajutamise raskeks.

Ukraina väitel kaotas Venemaa ööpäevaga 570 sõdurit

Ukraina kaitsejõudude peastaap avaldas neljapäeval tavapärase hinnangu Venemaa senistele kaotustele sõjas alates selle Venemaa täieulatusliku sõjalise kallaletungi algusest 2022. aasta 24. veebruaril:

- elavjõud umbes 263 020 (võrdlus eelmise päevaga + 610);

- tankid 4436 (+13);

- jalaväe lahingumasinad 8604 (+8);

- lennukid 315 (+0);

- kopterid 316 (+0);

- suurtükisüsteemid 5507 (+31);

- mobiilsed raketilaskesüsteemid (MLRS) 734 (+1)

- õhutõrjesüsteemid 500 (+0);

- operatiivtaktikalised droonid 4417 (+22);

- tiibraketid 1445 (+26);

- autod ja muud sõidukid, sealhulgas kütuseveokid umbes 7953 (+44);

- laevad / paadid 18 (+0);

- eritehnika 830 (+5).

Ukraina enda kaotuste kohta samasuguse regulaarsusega andmeid ei avalda ning pole ka avalikult selgitanud, millise metoodika alusel nad Vene sõjakaotusi kokku loevad.

Toimetaja: Karl Kivil, Allan Aksiim

Allikas: BNS/CNN/BBC/The Kyiv Independet/Ukrainska Pravda

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: