Sõja 575. päev: Kiiev teatas rünnakutest Vene staabile ja sõjalennuväljale

{{1695264780000 | amCalendar}}
Ukraina sõjaväelased Bahmuti ümbruses
Ukraina sõjaväelased Bahmuti ümbruses Autor/allikas: SCANPIX/REUTERS/STRINGER

Venemaa poolt okupeeritud Krimmi poolsaart tabas öösel järjekordne Ukraina droonirünnak, muuhulgas sai tabamuse sõjaväelennuväli. Melitopolis asuvat okupantide baasi tabanud raketirünnakus sai aga Ukraina väitel haavata Vene 58. armee komandör ja surma kümmekond ohvitseri. Poola teatas, et jätkab Ukraina varustamist relvadega, ehkki kolmapäeval väitis Varssavi, et ei varusta enam Ukrainat relvadega.

Oluline neljapäeval, 21. septembril kell 22.55:

- Okupeeritud Krimmi tabas taas Ukraina droonirünnak;

- Ukraina teatas Vene ohvitseride hukkumisest raketirünnakus;

- Vene raketid tabasid Odessa oblastis puhkekeskust;

- Zelenski USA kongressis: Ukraina kaotab ilma USA abita sõja;

- Biden teatab uute õhutõrjesüsteemide andmisest Ukrainale;

- Rootsi andis Ukrainale üle 10 tanki Stridsvagn 122;

- Belgia kaalub F-16 hävitajate Ukrainale andmist;

- Rünnakutes Hersoni oblastile hukkus viis inimest;

- Poola teatas, et jätkab Ukraina varustamist relvadega;

- Ukraina tulistas öö jooksul alla 43 Vene tiibraketist 36;

- ISW: Ukraina väed jätkavad pealetungi Bahmuti ümbruses ja Zaporižžja oblasti lääneosas.

Zelenski USA kongressis: Ukraina kaotab ilma USA abita sõja

Ukraina president Volodõmõr Zelenski hoiatas neljapäeval Washingtonis USA kongressis peetud kohtumistel, et Kiiev kaotab sõja Venemaa vastu, kui miljarditesse dollaritesse ulatuvat abi kärbitakse.

Senati demokraadist liider Chuck Schumer, kes on president Joe Bideni Ukraina-meelse poliitika peamine toetaja, ütles, et Zelenski oli teda hoiatanud, et "kui me ei saa abi, me kaotame sõja".

USA on andnud alates täiemahulise sõja puhkemisest 2022. aasta 24. veebruaril Ukrainale rohkem kui 100 miljardi dollari ulatuses abi, seal hulgas 43 miljardit relvastusena.

Zelenski alustas oma visiiti Kapitooliumile kohtumisega esindajatekoja vabariiklasest spiikri Kevin McCarthyga.

Osa vabariiklastest on mures Kiievi vastupealetungi ja ka korruptsiooni pärast Ukrainas, mis võib tähendada, et osa rahast võib minna raisku.

Esindajatekoja väliskomisjoni vabariiklasest esimees Michael McCaul märkis, et Zelenski oli talle öelnud, et "ta on võitmas".

"Ma küsisin, mida sul vaja on? Milline on sinu võidu plaan?" ütles McCaul ajakirjanikele, lisades, et Ukraina saab 24 miljardi dollari ulatuses abi, mida Valge Maja taotleb.

Vene raketid tabasid Odessa oblastis puhkekeskust

Vene vägede raketirünnak tagas Odessa oblastis puhkekeskust, teatas oblasti kuberner Oleh Kiper. Inimohvritest andmeid pole.

Ukraina relvajõudude teatel kasutasid Vene väed rünnakus Onyxi laevatõrjerakette.

Biden teatab uute õhutõrjesüsteemide andmisest Ukrainale

USA president Joe Biden teatab neljapäeval Zelenski visiidi ajal uutest õhutõrjerelvadest Ukrainale, kuid ei anna veel Kiievile kaugmaarakette ATACMS, teatas Valge Maja.

"President Biden teatab täna uuest sõjalise abi paketist, mis sisaldab olulisi õhutõrjevõimekusi Ukraina abistamiseks," kinnitas Valge Maja riikliku julgeoleku nõunik Jake Sullivan pressikonverentsil.

Okupeeritud Krimmi tabas taas Ukraina droonirünnak

Venemaa poolt okupeeritud Krimmi poolsaart tabas öösel järjekordne Ukraina droonirünnak. Plahvatusi oli kuulda mitmes linnas, Venemaa väitis, et riigi õhutõrje tulistas alla 19 drooni, vahendas The Kyiv Independent. 

Venemaa Telegrami kanalid väitsid, et hulk droone tabas sihtmärke. Kokku oli kuulda üle 20 plahvatuse. Krimmis asuvad Venemaa sõjalised rajatised, Moskva varustab poolsaare kaudu oma Lõuna-Ukrainas asuvaid vägesid. 

Ukraina kinnitas hiljem rünnakut.

"Ukraina kaitsevägi korraldas 21. septembri öösel kombineeritud rünnaku okupantide sõjalennuväljale ajutiselt okupeeritud Krimmis Sakõ linna lähedal," ütles relvajõudude kommunikatsiooniosakond.

Rünnakuga seotud Ukraina julgeolekuteenistuse SBU allikas ütles, et tabamuse hetkel oli lennuväljal vähemalt tosin sõjalennukit ja raketitõrjesüsteemi Pantsir.

Lennuväljal on ka droonioperaatorite treeningkeskus, lisas allikas ja kinnitas, et rünnak tekitas tõsist kahju.

"Okupandid ei saa end okupeeritud poolsaarel ohutuna tunda," sõnas ta.

Eelmisel nädalal ründas Ukraina rakettidega Sevastopoli laevaremonditehast. Sevastopoli linn asub Krimmi poolsaare edelaosas Musta mere ranniku ääres. Muuhulgas tabati üht Vene Kilo klassi allveelaeva.

Ukraina teatas Vene ohvitseride hukkumisest raketirünnakus

Ukraina relvajõudude raketirünnakus okupeeritud Melitopolis asuvale Vene vägede baasile sai haavata Venemaa 58. armee komandör ning surma kümmekond ohvitseri, teatas Ukraina julgeolekuteenistuse (SBU) allikas.

Okupantide salajast baasi tabanud raketilöögi tulemusena said lisaks 58. armee komandörile haavata ka sama väeosa staabiülem ning hukkus lisaks veel kümmekond ohvitseri, ütles SBU allikas agentuurile Interfax-Ukraine.

"Kõigepealt avastas julgeolekuteenistus, et sissetungijad olid oma peakorteri sisse seadnud kohalikus mootoritehases. Nad edastasid selle teabe sõjaväele ja töötasid seejärel koos nendega sihtmärgi kallal," ütles uudisteagentuuri ajakirjanikuga vestelnud inimene.

"Raketirünnaku tagajärjel sai haavata Zaporižžja suunal sõdiva Venemaa 58. armee komandör ja staabiülem," ütles ta. Lisaks juhtkonnale sai vigastada ka mitukümmend vaenlase ohvitseri. "Kümmekond neist on kindlasti läinud Kobzoni kontserdile,"  sõnas ta, kasutades ukrainlaste kõnekäändu, millega viidatakse Vene võimutruule lauljale Jossif Kobzonile, kes suri 2018. aastal.

Rootsi andis Ukrainale üle 10 tanki Stridsvagn 122

Rootsi andis Kiievile üle 10 tanki Stridsvagn 122, need on juba toimetatud Ukrainasse, teatas neljapäeval portaal Unian viitega Rootsi kaitseministeeriumile.

Ukraina tankimeeskonnad läbisid vajaliku väljaõppe Rootsis.

"Me andsime neile kõik, mida saime, hea materjali ja head teadmised. Nüüd soovime neile kõike paremat oma riigi vabastamiseks," ütles Rootsi relvajõudude peastaabi operatiivosakonna ülem Mats Ludvig.

Stridsvagn 122 tanke on toodetud ühtekokku 3600. Need sõjamasinad on Saksa tanki Leopard 2 analoogid.

Stridsvagn tankid olid üle 30 aasta Rootsi sõjaväe peamises relvastuses.

Otsuse osa tanke Ukrainale anda langetas Rootsi selle aasta 24. veebruaril, mil täitus aasta Venemaa tungimisest Ukrainasse.

Belgia kaalub F-16 hävitajate Ukrainale andmist

Belgia peaminister Alexander De Croo ütles, et riigi kaitseministeerium uurib võimalust saata F-16 hävituslennukeid Ukrainale.

Belgia relvajõudude teatel on nende varustuses olevad F-16 hävitajad kasutamiseks liiga vanad. De Croo sõnul peaks siiski uurima kõiki võimalusi, lisades, et isegi kui lahingus neid kasutada ei saa, saaksid Ukraina piloodid kasutada neid treenimiseks.

Rünnakutes Hersoni oblastile hukkus viis inimest

Vene vägede rünnakutes hukkus Hersonis viis inimest ning vigastada sai kümme, ütles Hersoni oblasti kuberner Oleksandr Prokudin.

Viimatine rünnak tabas Hersoni linna lähedal asuvat Bilozerka küla, kus hukkus üks ja sai vigastada kaks inimest.

Ukraina tulistas öö jooksul alla 43 Vene tiibraketist 36

UKraina teatas neljapäeval, et tema õhutõrje tulistas öö jooksul alla 36 Vene tiibraketti 43-st, kuid rünnakutes oli hukkunuid.

Relvajõudude ülem Valeri Zalužnõi ütles sotsiaalmeedias, et Ukraina väed tulistasid 43 Vene tiibraketist 36 alla.

Ukraina võimud teatasid, et Venemaa raketirünnaku tõttu hukkus kaks inimest, haavata sai vähemalt 20 inimest.

Poola teatas, et jätkab Ukraina varustamist relvadega

Poola valitsuse pressiesindaja ütles neljapäeval, et Varssavi jätkab varem kokku lepitud relvastuse ja laskemoona tarnimist. Poola peaminister Mateusz Morawiecki teatas kolmapäeval, et peatas viljatüli tõttu Ukraina relvadega varustamise.

"Poola teeb teoks ainult varem kokku lepitud relva- ja laskemoonatarned. Seal hulgas need, mis tulenevad Ukrainaga allkirjastatud lepingutest," ütles valitsuse pressiesindaja Piotr Müller.

Leedu kaitseminister Arvydas Anušauskas ütles neljapäeval, et Varssavi toetus Kiievile on endiselt vankumatu. Leedu kaitseministri sõnul tsiteeriti Poola peaministrit valesti.

"Ma ei kommenteeri kontekstist välja võetud sõnu, eriti, kui need kõlavad täiesti teistmoodi," ütles Anušauskas vastuseks ajakirjanike palvele kommenteerida Morawieckile omistatud avaldust, et Poola lõpetab Ukraina relvadega varustamise ja keskendub edaspidi oma riigi kaitsele.

Poola ei relvasta enam Ukrainat, sest vaja on  keskenduda enda kaitsele, ütles kolmapäeval peaminister Mateusz Morawiecki mõni tund pärast seda, kui Varssavi kutsus välja Kiievi suursaadiku teraviljaekspordi vaidluses.

"Ukraina kaitseb end Venemaa jõhkra rünnaku eest ja ma saan sellest olukorrast aru, kuid nagu ma juba ütlesin, siis meie kaitseme oma riiki. Me ei anna enam relvi Ukrainale, sest me relvastame nüüd Poolat," ütles peaminister intervjuus telekanalile Polsat TV.

Samas märkis valitsusjuht siis, et Poola ei kavatse sekkuda Rzeszowi lähedal asuva logistikakeskuse töösse, mille kaudu antakse Ukrainale sõjalist toetust.

Kiiev kutsus kolmapäeval Poolat üles lahendama kahe riigi vahel süvenevat erimeelsust Ukraina viljaekspordi üle.

"Me kutsume meie Poola sõpru emotsioonid kõrvale jätma. Ukraina pool on pakkunud Poolale konstruktiivset teed viljaküsimuse lahendamiseks," ütles välisministeeriumi kõneisik Oleh Nikolenko pärast seda, kui Poola kutsus välja Ukraina suursaadiku.

Poola kutsus kolmapäeval välja Ukraina suursaadiku Vassõl Zvaritši seoses Ukraina presidendi Volodõmõr Zelenski märkustega ÜRO peaassambleel peetud kõnes.

Zelenski sõnul teesklevad mõned Euroopa Liidu riigid solidaarsust Ukrainaga, toetades kaudselt Venemaad.

Varssavi kritiseeris kommentaare, mis ebaõiglaselt puudutavad Poolat, mis on toetanud Ukrainat alates sõja esimestest päevadest.

ISW: Ukraina väed jätkavad pealetungi Bahmuti ümbruses ja Zaporižžja oblasti lääneosas

Sõjauuringute Instituut (ISW) teatas, et Ukraina väed jätkavad pealetungi Bahmuti ümbruses ja Zaporižžja oblasti lääneosas. Ka Ukraina peastaap teatas, et Ukraina väed jätkavad pealetungi Bahmuti suunas. Suurbritannia kaitseministeerium hindas, et Vene õhudessantväelaste ümberviimine Bahmutist Zaporižžjasse nõrgestas Venemaa kaitset. 

Ägedad lahingud käivad ka  Zaporižžja oblasti lääneosas. Sõjandusanalüütik Rob Lee jagas sotsiaalmeedias videolõiku, mis näitab, et Ukraina soomusmasinad on jõudnud Verbove lähedale.

Mõned vaatlejad leiavad, et Ukraina väed on Verbove suunal juba läbi murdnud Surovikini kaitseliinist.

Ukraina väitel kaotas Venemaa ööpäevaga 490 sõdurit

Ukraina kaitsejõudude peastaap avaldas neljapäeval hinnangu Venemaa senistele kaotustele sõjas alates Venemaa täieulatusliku sõjalise kallaletungi algusest 2022. aasta 24. veebruaril:      

- elavjõud umbes 274 470 (võrdlus eelmise päevaga +490);

- tankid 4638 (+3);

- jalaväe lahingumasinad 8883 (+15);

- lennukid 315 (+0);

- kopterid 316 (+0);

- suurtükisüsteemid 6137 (+41);

- mobiilsed raketilaskesüsteemid (MLRS) 781 (+2)

- õhutõrjesüsteemid 528 (+2);

- operatiivtaktikalised droonid 4850 (+29);

- tiibraketid 1479 (+0);

- autod ja muud sõidukid, sealhulgas kütuseveokid umbes 8670 (+37);

- laevad / paadid 20 (+0);

- allveelaevad 1 (+0)

- eritehnika 911 (+5).

Ukraina enda kaotuste kohta samasuguse regulaarsusega andmeid ei avalda ning pole ka avalikult selgitanud, millise metoodika alusel nad Vene sõjakaotusi kokku loevad.

Toimetaja: Karl Kivil, Mait Ots, Marko Tooming

Allikas: The Kyiv Independent/BNS/ISW

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: