USA kehtestas sanktsioonid Iraani droonide tootmise võrgustiku vastu

Iraani droon Shahed-136
Iraani droon Shahed-136 Autor/allikas: SCANPIX/Aleksandr Gusev/PACIFIC P/SIPA

USA avalikustas kolmapäeval järjekordsed sanktsioonid juriidiliste ja füüsiliste isikute vastu, kes aitavad Iraanil arendada ründedroonide programmi.

USA rahandusministeerium teatas, et sanktsioonid kehtestatakse viie organisatsiooni ja kahe inimese vastu, keda süüdistatakse droonide kiiruse kontrolliks kasutatavate täiturmootorite tarnimises Iraani drooniprogrammi tarbeks.

Sanktsioonide alla sattusid Hiinas, Türgis, Araabia Ühendemiraatides ja Iraanis tegutsevad isikud.

Sanktsioneeritud võrgustik on korraldanud selliste mootorite tarnet Iraani revolutsioonilisele kaardiväele. Üks kõnealuse võrgustiku hangitud mootoritest leiti hiljuti Ukraina kohal alla tulistatud drooni Shahed-136 jäänustest. Iraan väidab samas järjepidevalt, et ei tarni Venemaale droone Ukraina ründamiseks.

"Iraanis toodetud droonid on jätkuvalt Venemaa võtmetööriistaks Ukraina ründamisel, kaasa arvatud Ukraina tsiviilelanike terroriseerimiseks ja kriitilise tähtsusega taristu ründamiseks," ütles USA rahandusministeeriumi tippametnik Brian Nelson.

Sanktsioonide tagajärjel külmutatakse kõik USA jurisdiktsiooni all olevad sanktsioneeritud isikute varad, vahendas Euractiv.

USA, Euroopa Liit ja mitmed teised riigid on kehtestanud sanktsioonid Venemaa vastu pärast viimase täiemahulist sissetungi Ukrainasse 2022. aasta veebruaris.

Ometi on jäänud avatuks tarneahelad Türgi ja teiste rahvusvahelise kaubanduse keskuste kaudu, mis sundis USA ametnikke tegema korduvaid hoiatusi kemikaalide, kiipide ja teiste potentsiaalselt Moskva sõjamasinat aitavate toodete eksportimise vastu.

Toimetaja: Karl Kivil

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: