Soome peaminister tahab remontida Eesti-Soome gaasijuhet EL-i raha eest

Soome peaminister Petteri Orpo Euroopa Ülemkogu kohtumisel Brüsselis 26. oktoobril 2023.
Soome peaminister Petteri Orpo Euroopa Ülemkogu kohtumisel Brüsselis 26. oktoobril 2023. Autor/allikas: SCANPIX/EPA/Olivier Matthys

Soome peaminister Petteri Orpo soovib arutada Euroopa Liidu rahastuse saamist Balticconnectori torujuhtme remondiks.

Peaminister Petteri Orpo tegi neljapäeval Euroopa Komisjoni president Ursula von der Leyenile ettepaneku arutada Euroopa Liidu raha eraldamist Balticconnectori gaasijuhtme remondiks. Orpo vestles lühidalt von der Leyeniga enne EL-i valitsusjuhtide kahepäevase tippkohtumise algust Brüsselis.

Orpo sõnul saab von der Leyen aru, et tegemist on Euroopa energiataristuga, mistõttu tuleks selle parandamise kohustusi koos arutada. Soome ja Eesti vahel kulgev gaasitoru Balticconnector ehitati suures osas Euroopa Liidu vahenditega.

8. oktoobri öösel hakkas merepõhjas lekkima Eesti ja Soome vaheline gaasitoru Balticconnector. Samas oli kahjustada saanud ka sidekaabel. Kui Soome vetes asuva gaasitoru lõhkumist uurib Soome, siis Eesti vetes toimunud kaabli kahjustamist uurivad Eesti võimud.

Sel nädalal teatas Soome keskkriminaalpolitsei, et tõstis mere põhjast üles ankru, mis suure tõenäosusega kahjustas Soomet ja Eestit ühendavat gaasitoru.

Umbes samal ajal kui leidsid aset rikked Soome lahes, sai kahjustada ka Rootsi ja Eesti vaheline sidekaabel.

Toimetaja: Mark Gerassimenko

Allikas: Yle

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: