Michal: Nordica tuleb erastada või lõpetada, Tallinna lennujaam saab lisaraha

{{1698838140000 | amCalendar}}
Foto: Siim Lõvi /ERR

Valitsus ei plaani panna lisaraha raskustes Nordicasse, vaid see osade kaupa või tervikuna erastada või üldse lõpetada, ütles kliimaminister Kristen Michal ERR-ile. Küll aga plaanib valitsus anda 14,4 miljonit Tallinna lennujaamale, kuid seda klausliga, et lennujaamatasud ei tõuse.

"Kohane on rõhutada, et kahest riigile kuuluvast lennundusega seotud ettevõttest Nordica seis on väga keeruline. On juba üldteada, et Nordica laienemisplaanid, mis varem tehtud viisid ettevõtte langusesse. Nõukogu püüab jooksvalt kahju kontrolli alla saada, nende indikatsioon meile täna on, et septembris on seis olnud parem, kuid kokkuvõttes siiski on asi väga keeruline," kommenteeris Michal riikliku lennufirma Nordica üheksa kuuga saadud 11,9 miljonit euro suurust kahjumit.

Ministeerium on algatanud ettevõtte tegevuste ja juhtimisotsuste kohta erikontrolli, selle esimest ülevaadet on oodata novembris.

"Kriisi ilmnedes lahkunud juhtide pakkumine olukorra lahendamiseks oli maksumaksja raha lisada ettevõttesse, seda mina ja valitsus ei toeta, kuna Eestist mittelendava ettevõtte hoidmine ei ole strateegiline ettevõtmine."

Michali sõnul tuleb pigem ettevõte erastada osade või tervikuna või lõpetada, mis on ka riigikontrolli soovitus.

"Oleme selleks ka valitsuse mandaadi küsinud ning koos rahandusministeeriumiga astume samme, rõhutades, et ettevõtte seis on keeruline ja siin tuleks ootused kohe alla viia."

Michali sõnul on valitsusel plaanis anda lisaraha hoopis Tallinna lennujaamale, kuid seda klausliga, et tuleval aastal lennujaama tasud ei tõuse.

"Lennuühendusse investeerime riigina jätkuvalt – panustame lähiaastatel täiendavalt 14,4 miljonit lisaks Tallinna lennujaama tegevusse, et Eesti inimestele ja majandusele vajalikke lennuühendusi siit hoida ja juurde arendada. See lisarahastus sisaldab ka kokkulepet, et 2024. aastal lennujaama tasud ei tõuse, mis parandab Eesti konkurentsipositsiooni," sõnas kliimaminister Michal.

Kallas: Nordica sellisel kujul ei lahenda ühtegi strateegilist probleemi

Eelmisel nädalal riigikogus saadikute küsimustele vastates tunnistas ka peaminister Kaja Kallas, et Nordica sellisel kujul ei lahenda ühtegi strateegilist probleemi, mis Eesti riigil on ja seetõttu tuleks see erastada kas tükkidena või tervikuna. 

"Mis on Eesti enda huvi, on see, et Tallinna lennujaamast lendaks võimalikult palju lende hommikul siit välja, õhtul siia tagasi, erinevatesse punktidesse, et inimesed pääseksid liikuma. Seetõttu lennujaama toetamine, et neid liine siia meelitada, on olulisem kui ise hoida lennufirmat, kes absoluutselt Eestist mitte kuhugi ei lenda," märkis Kallas. 

Nõukogu esimees: kindlasti on mõtet anda kellelegi võimalus firma edasi viia

Nordica nõukogu esimees David O'Brock-Kaljuvee ütles, et kui ministrite hinnangul tuleks Nordica erastada, siis pole riigi poolt lennundusettevõtte päästmisel ka mõtet.

"Aga kindlasti on mõtet jälle anda kellelegi teisele see võimalus firma edasi viia, sest kui vaadata, kui kallis on uut lennundusfirmat alustada, siis seal on väärtus iseenesest. Maikuus nad lõpetasid sellise auditi ja tol ajal oli väärtus umbkaudu 70 miljonit eurot," ütles ta.

"Selgelt täna ei lähe keegi 70 miljonit pakkuma Nordica eest. Me oleme olukorras, et ise ei tee ja keegi seda selle hinnaga ei osta, laseme parem pankrotti. Ehk siis me peaksime tegelikult lihtsalt ütlemagi: riik ei ole hea omanik. Me selgelt ka riigi tasemel omanikuna anname suunise: erastage esimesel võimalusel nüüd ja praegu parima hinna eest," kommenteeris lennundusekspert Sven Kukemelk.

Toimetaja: Urmet Kook, Toomas Pott, Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: