Sündide arv Lätis langes 100 aasta madalaimale tasemele

Läti sünnitusmaja.
Läti sünnitusmaja. Autor/allikas: LATVIJAS TELEVIZIJA/VITA ANSTRATE

Läti statistikaamet avaldas esmaspäeval esialgsed andmed, mille järgi sündis riigis aasta esimese üheksa kuu jooksul 10 822 last, mis on väikseim arv viimase 100 aasta vältel.

Kokku vähenes sündide arv võrreldes eelmise aasta sama perioodiga 13,9 protsenti ehk riigis sündis selle aasta jaanuarist septembrini 1741 last vähem kui eelmise aasta samal perioodil. Kokku sündis riigis vähem lapsi kui ühelgi aastal viimase 100 aasta jooksul, vahendab Läti rahvusringhääling LSM.

Statistikaameti pressiteates seisis, et sündide arv oli võrreldes eelmise aasta sama kuuga väiksem iga kuu alates jaanuarist.

Positiivse uudisena tõid statistikud välja, et ka surmade arv kahanes võrreldes eelmise aastaga. Kokku suri Lätis aasta esimese üheksa kuuga 20 312 inimest, mis on 2502 surma ehk 11,0 protsendi võrra vähem kui eelmise aasta samal perioodil. Samuti oli surmade arv 437 võrra väiksem kui 2019. aasta samal perioodil. 2019. aasta oli viimane koroonapandeemia-eelne aasta.

Suurim surmade arv sel aastal oli seni registreeritud jaanuaris, kui suri 3001 inimest, mis oli 56 surma võrra suurem arv kui 2022. aasta jaanuaris. Kõikidel järgmistel kuudel oli surmade arv väiksem kui eelmise aasta samal perioodil.

Läti loomulik iive püsis negatiivsena ning ainuüksi selle tulemusel vähenes rahvaarv 9500 inimese võrra. Kui arvestada ka rände mõju, siis vähenes Läti rahvaarv kokku aasta esimese üheksa kuuga 14 600 inimese võrra. 1. oktoobris seisuga elas Lätis 1 876 400 inimest.

Ka abielude arv on Lätis võrreldes eelmise aastaga kahanenud. Aasta esimese üheksa kuuga registreeriti Lätis 9095 abielu, mis on 755 võrra vähem kui eelmise aasta samal perioodil.

Toimetaja: Mark Gerassimenko

Allikas: LSM

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: