Eesti 200 valis Margus Tsahkna uueks esimeheks

{{1700390280000 | amCalendar}}

Eesti 200 valis pühapäeval üldkogul uueks esimeheks Margus Tsahkna.

Uus esimees valiti hiljuti tagasi astunud Lauri Hussari asemele. Esimeheks kandideeris Tsahkna kõrval ka filmioperaator Arko Okk.

Hääletusel toetas Tsahknat 112 erakonna liiget, Arko Okki toetas 14 hääletanut. Kokku väljastati 133 sedelit, neist jõudis valimiskasti 131, millest viis sedelit olid rikutud.

Tsahkna ütles, et igal erakonnajuhil on oma stiil. "Eks mul on seda pikaaegset kogemust ja võib-olla ma olen äkilisem, mis puudutab poliitilisi sõnumeid, aga minu eesmärk on ikkagi see, et me viime need otsused ellu, mida me oleme lubanud Eesti inimestele ja mille peale me oleme mandaadi saanud. Aga me püüame selgemini rääkida, mis on meie seisukohad," sõnas ta.

Tsahkna vastaskandidaat Arko Okk on olnud oma sõnavõttudes erakonna juhtimise osas kriitiline. Üldkogul rääkis ta sellest, et erakond on stagneerunud ning kaotanud seniste juhtide tegevuse tõttu ja valitsusliidus olles usaldusväärsuse.

"Isegi laps saab aru, et me oleme lati alt läbi jooksnud, et me oleme väga halvasti koalitsiooniläbirääkimistel ennast esitanud ja oleme kaotanud selles mõttes rahva usalduse. Ma leian, et seda annaks ju parandada," ütles Okk.

Okk tegi üldkogul ettepaneku lugeda hääled avalikult, selle poolt hääletas 42, vastu 64 Eesti 200 liiget.

Eesti 200 üldkogul valiti esimees kaheks aastaks. Uut juhatust ei valitud.

Ka senine esimees Lauri Hussar oleks pidanud erakond juhtima veel aasta, kuid ta soovis erakonna esimehe kohalt taanduda ja keskenduda riigikogu esimehe tööle. Hussar Eesti 200 juhatusse ei kuulu ja jätkab parteis lihtliikmena.

"Mina olen täna riigikogu esimees ja see on väga ajamahukas amet. Eesti 200 mõttes olen ma lihtliige. Kindlasti ma olen hea nõuandja nii Eesti 200 juhatusele kui ka uuele esimehele," ütles Hussar.

Tema sõnul tuleks erakonnal kasvatada liikmete arvu. Praegu on erakonnas 927 liiget. Samuti on tema sõnul vaja tugevdada piirkonnaorganisatsioone ja luua uusi osakondi.

Valitsusliidus on praegu keeruline aeg, rääkisid üldkogul Eesti 200 ministrid. Vastuvõtmist ootab riigieelarve ning sellega seotud seadused.

"Koalitsioonid ei lagune välispidise surve all – see on minu kogemus – ja ma väga loodan, et meie koalitsioonipartnerid on enesekindlad. Eesti 200 enesekindlaust on väga palju, seda näitas tänane üldkogu," ütles Tsahkna.

Tsahkna: Eesti 200 programmis on palju Isamaa 2.0 programmist

Margus Tsahkna rääkis "Aktuaalsele kaamerale" antud intervjuus, et kuigi tema 2016. aastal Isamaa liikmena välja käidud Isamaa 2.0 programm toetust ei leidnud, viib paljusid toonaseid ideid ellu Eesti 200.

"Väga palju sellest Isamaa 2.0 programmist on jõudnud Eesti 200 programmi ja täna me viime seda programmi ellu ka valitsuses. Ja see ongi see ambitsioon, visioon, mille ümber ka paljud inimesed kogunesid. Ja mul hea meel, et päris mitmed ideed, mis puudutab ka seda, et näiteks eestimeelseid inimesi oleks kaks miljonit, needsamad ideed on ju kantud meie otsustest, kuni selleni välja, et nulleelarve protsess, personaalne riik. Need kõik olid natukene märgitud ka Isamaa 2.0 programmis. Kahjuks tookord valis erakond EKRE suuna ja midagi pole teha. Aga täna me viime seda ellu," rääkis ta.

Tsahkna sõnul on Eesti 200 valitsuses olles juba palju saavutanud. "Ma kuulasin eile huviga Kaja Kallase seisukohti Reformierakonna üldkogul ja mul oli hea meel märkida, et personaalne riik, nulleelarve, mille üle aasta tagasi veel naerdi, on täna jõudnud ka peaministripartei põhiagendasse. Ehk me oleme väga palju juba saavutanud. Need on suured reformid, mida me tahame ära teha ja ega seda ei tee Eesti 200 üksi, ei tee Reformierakond üksi, vaid me teeme seda koos," ütles ta.

"Aga kindlasti on meil oma arvamus koalitsioonis kaasa öelda ja seda ma kavatsen esimehena teha," lisas Tsahkna.

Tsahkna sõnul sai Hussar erakonnajuhi tööga hästi hakkama, kuna viis erakonna riigikokku.

Tsahkna sõnul pani Eesti 200 juhivahetusega sisse järgmise käigu. "Eesti 200-l on päris mitu käiku veel. Me täna panime järgmise käigu, mina võtsin juhtimise üle oma kogemusega, võib-olla mingisuguse konkreetsema nägemusega ja uskuge mind, Eesti 200-l on veel peale mind mitu käiku tulemas," rääkis ta.

Lisaks esimehekandidaatidele andsid ülevaate oma tööst Eesti 200 ministrid Kristina Kallas, Tiit Riisalo ja Margus Tsahkna. Parlamendifraktsiooni esimees Toomas Uibo ja erakonna noorteorganisatsiooni juht Mihkel Mooste tegid kokkuvõtte sellest aastast. Üldkogu juhatas Eesti 200 tegevjuht Mihkel Veski.

Kongressil ei paistnud seal oleva ERR-i ajakirjaniku Johannes Voltri andmeil osalevat erakonna üht asutajat Kristina Tõnnissoni, suurrahastajat Priit Alamäed ning erakonna suhtes teravat kriitikat teinud suurärimeest ja rahastajat Joakim Heleniust.

Toimetaja: Mait Ots, Merili Nael, Anne Raiste

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: