X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Iisraeli armee jätkas teist päeva rünnakuid Gazas

{{1701496740000 | amCalendar}}
Iisraeli armee lastud valgustusraketid Khan Yunise linna kohal, kus jätkuvad lahingud Hamasiga.
Iisraeli armee lastud valgustusraketid Khan Yunise linna kohal, kus jätkuvad lahingud Hamasiga. Autor/allikas: SCANPIX / AFP

Iisraeli armee jätkas pärast palestiina terroriorganisatsiooniga Hamas peetud läbirääkimiste ja nädal aega kestnud vaherahu katkemist laupäeval juba teist päeva järjest rünnakuid Gaza sektoris.

Gaza lõunaosas asuva Khan Younise idapiirkonnad sattusid intensiivse pommitamise alla, kuna vaherahu tähtaeg möödus reedel vahetult pärast koitu.

Iisraeli teatel tabasid tema maa-, õhu- ja merejõud Gazas enam kui 200 "terroristide sihtmärki". Reede õhtuks teatasid Gaza tervishoiuametnikud, et Iisraeli viimastes rünnakutes on hukkunud 184 inimest ja haavata saanud vähemalt 589 inimest ning pihta on saanud üle 20 hoone.

Vaenupooled süüdistasid teineteist vaherahu kokkuvarisemises, kui ei suutnud kokku leppida Hamasi võitlejate käes olevate iisraellastest pantvangide jätkuva järk-järgulise vabastamise pikendamises vastutasuks Iisraeli vanglates hoitud palestiinlaste eest.

ÜRO teatel on lahingute taaspuhkemine süvendanud veelgi äärmuslikku humanitaarhädaolukorda. "Põrgu maa peal on Gazasse tagasi pöördunud," ütles Genfis asuva ÜRO humanitaarbüroo pressiesindaja Jens Laerke.

"Täna sai mõne tunni jooksul väidetavalt surma ja vigastada palju inimesi. Perekondadel kästi taas evakueeruda. Lootused purunesid," ütles ÜRO abijuht Martin Griffiths ja lisas, et Gaza lastel, naistel ja meestel pole "ohutut kohta, kuhu minna ja väga vähe, et ellu jääda".

24. novembril alanud pausi sõjategevuses pikendati kaks korda ja Iisrael oli öelnud, et see võib jätkuda seni, kuni Hamas vabastab iga päev 10 pantvangi. Kuid pärast seitset päeva, mille jooksul vabastati naised, lapsed ja välismaalastest pantvangid, ei suutnud vahendajad leida valemit rohkemate vabastamiseks.

Iisrael süüdistas Hamasi selles, et see keeldus vabastamast kõiki enda käes olnud naisi. Palestiina ametnik ütles, et purunemine toimus Iisraeli naissõdurite pärast.

Iisrael on lubanud Hamasi hävitada pärast 7. oktoobril toimunud sissetungi Iisraeli, millesrühmituse võitlejad tapsid 1200 inimest ja võtsid 240 pantvangi.

Pärast seda on Iisraeli rünnakud hävitanud suure osa Gazast, mida Hamas on valitsenud alates 2007. aastast. ÜRO poolt usaldusväärseks peetud Palestiina tervishoiuasutused väidavad, et üle 15 000 Gaza elaniku on tapetud ja tuhandeid on kadunud.

Iisrael toob läbirääkijad Katarist ummikseisu tõttu ära

Iisrael teatas laupäeval, et tõi Mossadi läbirääkijad Katarist ära, kuna kõnelused Iisraeli-Hamasi vaherahu pikendamise üle jooksid ummikusse.

"Pärast läbirääkimiste tupikusse jooksmist andis Mossadi juht David Barnea peaminister Benjamin Netanyahu suunistel oma meeskonnale korralduse Dohast Iisraeli naasta," teatas Netanyahu büroo avalduses.

Macron sõidab Katarisse, et aidata luua uut vaherahu

Prantsusmaa president Emmanuel Macron ütles, et suundub Katarisse, et aidata kaasa jõupingutustele uue vahurahu nimel.

Macron tegi laupäeval üleskutse suurendada jõupingutusi kestva relvarahuni jõudmiseks Gaza sektoris. "See olukord nõuab suuremaid pingutusi kestva relvarahuni jõudmiseks," ütles ta.

Ta märkis, et tagada tuleb kõigi Hamasi võetud pantvangide vabastamine, humanitaarabi lubamine Gazasse ja Iisraeli julgeolek. Macron kutsus Iisraeli üles selgitama enda Hamasiga seotud eesmärke.

Netanyahu: sõda jätkub kõigi eesmärkide saavutamiseni

Iisraeli peaminister Benjamin Netanyahu ütles laupäeval, et sõda Hamasi vastu Gaza sektoris jätkub kõigi selle eesmärkide saavutamiseni, sealhulgas kõigi Iisraeli pantvangide vabastamise ja islamistliku liikumise likvideerimiseni.

Oma esimesel pressikonverentsil pärast seda, kui lõppes seitse päeva väldanud paus lahingutes Hamasi vastu, ütles Netanyahu: "Meie sõdurid valmistusid vaherahu päevil täielikuks võiduks Hamasi üle."

Toimetaja: Mait Ots, Merili Nael

Allikas: Reuters, BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: