X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Õiglase ülemineku fond on kõvasti graafikust maas

{{1703050620000 | amCalendar}}
Narva magnetitehase ehituse alguse tähistamine.
Narva magnetitehase ehituse alguse tähistamine. Autor/allikas: Rene Kundla/ERR

Saastavast põlevkivitööstusest väljumise toetuseks Ida-Virumaale mõeldud Euroopa Liidu õiglase ülemineku fondi (ÕÜF) rahast on praeguseks kasutatud ainult pisut üle veerandi ja nii võib 252-miljonisest fondist suur osa Eesti jaoks raisku minna, kirjutab Postimees.

Hiljemalt 2026. aasta lõpuks peab õiglase ülemineku fondist olema Ida-Virumaal laiali jagatud 252 miljonit eurotoetust. Graafikus püsimiseks oli tänavuse aasta lõpuks seatud vahe-eesmärk: jagada toetusteks 191 miljonit eurot, kuid tänaseks on avaliku sektori kohustusi võetud 60,8 miljoni ulatuses, samas kui ettevõtlustoetusi on jagatud kõigest 30,6 miljoni jagu. Seejuures moodustab ettevõtlusmeetmetest enamiku, 18,75 miljonit Narva rajatav Silmeti magnetitehas, kirjutas Postimees.

Suurimad summad on kasutada 153 miljoni euro suuruses suurinvesteeringute meetmes, kust tänaseks on tehtud väljamaksed 27,5 miljoni euro ulatuses. Eelnõustamise järgus on seal kokku 46 miljoni ulatuses toetustaotlusi, aga on olnud ka tagasilööke, kui novembris sai eitava vastuse kümme miljonit eurot Kohtla-Järvele plastijäätmete töötlemise tehase rajamist plaaniv Viru Keemia Grupp (VKG), kuna leiti, et sellega kaasnev gaasi ja koksi eraldumine läheb vastuollu toetuse tingimustega, vahendas leht.

Kui Eesti fondist eraldatavat raha tähtajaks ära ei suuda kasutada, võib see lihtsalt kaotsi minna.

Toimetaja: Mait Ots

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: