Pere: Reformierakond esitab valimisõiguse äravõtmist lubava eelnõu
Lähiajal esitab Reformierakond riigikogule kolmandate riikide kodanikelt kohalike omavalitsuste valimistel hääleõiguse äravõtmist võimaldava eelnõu, mis ei eelda põhiseaduse muutmist, ütles Reformierakonna fraktsiooni liige Pärtel-Peeter Pere "Terevisioonis" Tallinna võimukõnelustest rääkides.
Üks Tallinna võimukõneluste osapooli – Isamaa – on varem öelnud, et uus võimalik koalitsioon peab kujundama seisukoha kolmandate riikide kodanike valimisõiguse küsimuses kohalike omavalitsuste valimistel. Teised läbirääkijad on öelnud, et riigi tasandi teemasid nad Tallinna võimukõnelustel ei aruta.
Esmaspäeva hommikul koalitsiooniläbirääkimiste kulgu kommenteerinud Isamaa Tallinna piirkonna juht Riina Solman rõhutas, et kõnelustel on läbiv teema eestimeelsus. "Me jätkuvalt oleme selle juures, et Tallinna linn ei saa peitu pugeda. Siin toodetakse 46 protsenti Eesti SKP-st. See on julgeolekuküsimus ja kui Tallinna linn siin seisukohta ei oma, tõstab käed püsti, et las riik tegeleb sellega, siis see on natuke humoorikas," selgitas Solman hääleõiguseteema puutumust kohaliku võimuga.
Ajakirjaniku küsimusele, kas valimisõiguse teema pole mitte seotud põhiseaduse muutmisega, mis pole kohaliku omavalitsuse volikogu pädevuses, vastas Solman, et põhiseaduse küsimuse paneb Isamaa taas lauale, sest läbirääkijatel on erinevad arvamused sellest, kas peab põhiseadust muutma või mitte.
Pärtel-Peeter Pere ütles kommentaariks, et Reformierakond on Isamaaga sama meelt: "See asi tuleb lõpetada." Seejärel avaldas Pere arvamust, et Isamaa murrab sisse lahtisest uksest ning tuli lagedale teatega, et Reformierakonnal oli sel või järgmisel nädalal niikuinii plaanis riigikogus esitada eelnõu, mis ei nõua põhiseaduse muutmist.
"Rait Maruste (endine riigikohtu esimees ja riigikogu liige, Reformierakond – toim.) ja teiste kolleegidega, Meelis Kiiliga (riigikogu riigikaitsekomisjoni liige – toim.), me oleme seda asja arutanud, analüüsinud, tuli uus justiitsminister. Lähinädalatel tõesti tuleb see eelnõu riigikogus ja siis see sõltub juba meie partneritest Toompeal, kas sotsiaaldemokraadid siis lubavad meil sellega edasi minna või mitte. Meie kohutavalt peame seda oluliseks ja meie arust võiks tõesti võtta selle kohalike omavalitsuste valimise seaduse muudatuse vastu. Saadame selle siis riigikogusse ja las kohus otsustab," ütles Pere.
Isamaa esimees Urmas Reinsalu ütles, et Reformierakonna algatus on igati positiivne. "Isamaa on teinud seda mitu korda selle aasta jooksul, seda eelnõud andnud menetlusse. Siis on koalitsioonipartnerid selle maha hääletanud. Kui neil on nüüd tekkinud tahe oma mingisuguses sõnastuses see välja pakkuda, siis me heauskselt oleme valmis seda arutama, tegema ka oma ettepanekud ja igal juhul toetama," ütles ta.
Riigi tasemel koalitsioonis olevad sotsiaaldemokraadid ütlevad siiski, et nad kohalikel valimistel Venemaa ja Valgevene kodanike hääleõiguse ära võtmist ei toeta.
"Mulle on peaminister vastupidist kinnitanud, et sellist ajutist lahendust otsima ei minda, sest nagu õiguskantsler on öelnud riigikohtus see läbi ei pruugi minna, õiguskantsler kavatseb selle vaidlustada, kuna see pole põhiseadusega kooskõlas ja sellest tekib tõsiselt suur julgeolekuprobleem. Kui öelda inimestele, et me võtame teilt valimisõiguse ära, anda Venemaale võimalus propagandas seda ära kasutada ja nad üles ässitada ja siis ikkagi lõpuks lasta neil valima minna, kuna kohus seda seadust välja ei kuuluta, siis me saame ühel hetkel olukorra, kus eestimeelsed poliitilised jõud on võib-olla 10 aastaks Ida-Virumaa omavalitsustest kõrvale tõrjutud," kommenteeris Sotsiaaldemokraatliku Erakonna esimees Lauri Läänemets.
Solman rõhutas veel, et Isamaa jaoks on enne järgmisi kohalike omavalitsuste volikogude valimisi oluline Vene mõju väljarookimine Tallinnas. "Eestikeelsus ja eestimeelsus on üks printsiip, millega püüame läbivalt tegeleda ja Vene mõjuvälja Tallinna linnajuhtimisest välja juurida," sõnas Solman.
Reformierakond näeb selle eesmärgi täitmise vahendina ette linna propagandaaparaadi laialisaatmist, see hõlmab nii ajalehtede Pealinn ja Stolitsa kui ka Tallinna TV sulgemist. "Seda jama pole tarvis," ütles Pere, lisades, et linnaelanikeni saab infot viia ka teisiti.
Toimetaja: Mirjam Mäekivi, Merili Nael, Veronika Uibo