Stefanuse hinnangul ei saa MPEÕK võtta oma nimeks Eesti Õigeusu Kirik
Eesti Apostlik-Õigeusu Kiriku (EAÕK) metropoliit Stefanus andis mõista, et Moskva Patriarhaadi Eesti Õigeusu Kirik (MPEÕK) ei saa oma uueks nimeks võtta Eesti Õigeusu Kirik, kuna see kuulub Konstantinoopoli patriarhile alluvale Eesti õigeusu kirikule ja EAÕK kasutab teistes keeltes ise seda nime.
"Eesti Apostlik-Õigeusu Kirik sai oma tegevuse aluseks oleva tomos'e Konstantinoopoli patriarhaadilt 1923. aastal. 1945. aastal saatis Moskva Patriarhaat Eesti õigeusukiriku laiali ning alustas kanooniliselt ebaseaduslikku tegutsemist Eestis. 1993. aastal taastas Eesti Apostlik-Õigeusu Kirik pärast okupatsiooni aastatel järjepidevuse hoidmist eksiilis oma tegevuse Eesti Vabariigi territooriumil ning 1996. aastal taastas Konstantinoopoli patriarh Bartolomeos 1923. aasta tomose. Inglise, prantsuse ja kreeka keeles kasutab Eesti Apostlik-Õigeusu Kirik nimetust Eesti Õigeusu Kirik ajaloolise järjepidevuse alusel," rõhutas metropoliit Stefanus oma kirjalikus kommentaaris ERR-ile.
Stefanus kirjeldas, et kui Konstantinoopoli oikumeeniline patriarh Jeremias II andis Moskva kirikule autokefaalia 1590. aastal, siis soovis Konstantinoopol anda Moskva kiriku jurisdiktsiooni alla ka Balti riigid, ent Moskva keeldus sellest põhjendusega, et Balti riikides puuduvad venelastest õigeusklikud.
"Tsaar Peeter I küsis Konstantinoopolilt õigust laiendada vene õigeusukiriku jurisdiktsiooni Eesti- ja Liivimaale 1710. aastal, kuid toonane patriarh Athanasius V keeldus sellest, kuna Balti riigid kuuluvad kanooniliselt ja ajalooliselt Konstantinoopoli jurisdiktsiooni alla," jätkas ta. "1978. aastal esitas sama taotluse toonane Moskva patriarh Aleksius II, ent toonane oikumeeniline patriarh Demetrios I keeldus taas, rõhutades, et kõikjal maailmas elavad Eesti õigeusklikud kuuluvad Konstantinoopoli patriarhaadi haldusalasse. Konstantinoopoli patriarh siiski soostus sellega, et Moskva õigeusukirik võib pakkuda okupeeritud Eestis õigeusklikele hingelist tuge, ent ei midagi muud," selgitas EAÕK metropoliit.
Stefanus märkis ka, et on teinud Moskva Patriarhaadi Eesti Õigeusu Kirikule vennaliku pakkumise taastada kanooniliselt legitiimne olukord ning lahendada praegune olukord Vene vikariaadi loomisega Eesti Apostlik-Õigeusu Kirikus.
"Vastust ei ole Eesti Apostlik-Õigeusu Kirik tänaseks Moskva Patriarhaadi Eesti Õigeusu Kirikult saanud," tõdes metropoliit.
MPEÕK kirikukogu muutis teisipäeval toimunud istungil kiriku põhikirja, millest eemaldati viited Moskva patriarhaadile. Kirikukogu kiitis heaks kiriku põhikirja uue versiooni, mis kinnitab kiriku administratiivset, majanduslikku ja hariduslikku sõltumatust, samuti sõltumatust tsiviilküsimustes ning võtab kiriku uueks nimeks Eesti Õigeusu Kirik.
Toimetaja: Mait Ots