Saksa ja Soome vahelise kaabli purunemise kohas viibis ka Hiina alus
Esmaspäeval selgus, et Soome ja Saksamaa vaheline merekaabel läks katki ning laevaliiklust jälgiva veebikülje Marine Traffic andmetel viibis kaabli purunemise kohas mitu laeva, nende hulgas oli ka Hiina Yi Peng 3.
Soome ja Saksamaa vaheline merekaabel C-Lion1 läks katki, kahtlustatakse sabotaaži.
Soome rahvusringhääling tõi teisipäeval välja, milline oli mereliiklus Läänemerel enne C-Lion1 kaabli purunemist.
Piirkonnas läks kaduma nelja laeva AIS (automaatne asukoha positsioneerimine) signaal. Nende laevade hulgas oli ka Hiina alus Yi Peng 3, mille AIS-signaal kadus kaabli purunemise piirkonnas.
Yi Pengi signaal kadus pühapäeva õhtul kell 17.25. Signaal tuli tagasi esmaspäeval, umbes kella ühe paiku öösel. Kogu selle aja oli laev kaabli purunemise piirkonna lähistel.
Telekommunikatsioonifirma Cinia teatel leidis võimalik sabotaaž aset esmaspäeval pärast kella nelja varahommikul.
Yi Peng ise on 225-meetrine kaubalaev, mis tuli Läänemere piirkonda Egiptusest. Yle kirjutab, et novembris viibis laev ka Ust-Luga sadamas, mis asub Venemaa Leningradi oblastis. Laev liigub juba tagasi Egiptuses asuvasse Port Saidi sadamasse ja on nüüd Taani ranniku lähedal.
Soome piirivalveametnik Joona Castren ütles, et kaabli purunemise piirkonnas on igal kellaajal tihe mereliiklus, seal liigub nii kauba- kui ka reisilaevu. Ka kaabli purunemise päeval oli piirkonnas tihe liiklus.
Esmaspäeval selgus, et kahjustada sai ka Leedu ja Rootsi vaheline kaabel. SVT andmetel sai Leedu ja Rootsi kaabel kahjustada pühapäeval kella 10 paiku. Kaabli kahjustus jääb Gotlandi lähistele. Mõlemad sündmused toimusid 20 tunni jooksul ja leidsid aset Rootsi majandusvööndis.
Rootsi ringhääling kirjutab, et pärast vahejuhtumeid jälgivad Hiina laeva teekonda NATO riikide sõjalaevad. Jälgimisega on tegelenud peamiselt Taani merevägi.
Taani kaitseväe esindaja sõnul jälgitakse rutiinselt neid laevu, mis sõidavad läbi Taani vete. SVT andmetel tunnevad Hiina aluse vastu huvi ka Rootsi võimud.
Hiina aluse viibimine kaablite purunemise kohas tekitab küsimusi, kuna eelmise aasta oktoobris kahjustas Hongkongis registreeritud laeva ankur Balticconnectori gaasitoru.
Intsident juhtus Soome majandusvööndis ja Soome võimud tõstsid hiljem merepõhja jäänud ankru üles. Pekingi väitel oli tegemist õnnetusega.
Rootsi uurib merealuste sidekaablite saboteerimist
Rootsi prokuratuur teatas teisipäeval, et algatas uurimise seoses kahe merealuse sidekaabli arvatava saboteerimisega. Politsei ja prokuratuur teatasid, et uurimine on varajases etapis.
"Rikkumist uuritakse praegu kui sabotaaži. Eeluurimine käib ja on varajases etapis. Rohkem infot uurimise kohta hetkel jagada ei saa," ütles prokurör Henrik Söderman avalduses.
Mõned tunnid varem teatas uurimise algatamisest ka Soome. Keskkriminaalpolitsei juhi asetäitja Timo Kilpeläinen ütles teisipäeval, et Rootsi kolleegidega võeti ühendust ja nüüd on kavas luua ühine uurimisrühm.
Toimetaja: Karl Kivil
Allikas: Yle, SVT, BNS