Tööstustoodangu tootjahinnaindeks tõusis aastaga 0,3 protsenti
Koduturule ja ekspordiks valmistatud tööstustoodete hinnamuutust iseloomustav tööstustoodangu tootjahinnaindeks kerkis oktoobris eelmise kuuga võrreldes 0,3 protsenti ning möödunud oktoobri võrdluses 0,2 protsenti.
Töötlevas tööstuses tõusid hinnad teist kuud järjest, oktoobris 0,7 ja septembris 0,8 protsenti, teatas statistikaamet.
Statistikaameti tootjahindade statistika tiimijuhi Eveli Šokmani sõnul mõjutas indeksit möödunud kuul mullusega võrreldes enim hinnatõus puidutöötlemises ja puittoodete tootmises, masinate ja seadmete remondis ning elektroonikaseadmete tootmises. "Vastupidist mõju avaldas hinnalangus kütteõlide tootmises ning elektri- ja soojusenergiaga varustamises. Toiduainete tootjahinnad langesid 0,5 protsenti," ütles Šokman.
Septembriga võrreldes mõjutas indeksit oktoobris eelkõige hinnatõus elektrienergiaga varustamises, puidutöötlemises ja kütteõlide tootmises. Ühtlasi mõjutas indeksit ka metalltoodete, tööstusmasinate ja -seadmete tootmise ning kemikaalide tootmise hinnalangus.
Ekspordihinnaindeks kasvas oktoobris võrreldes septembriga 1,1 protsenti. Kõige rohkem tõusid hinnad elektrienergial, mäetööstuses ning põllumajandussaadustel. Enim langesid kemikaalide ja keemiatoodete, paberi ja pabertoodete ning metalltoodete hinnad. Võrreldes 2023. aasta oktoobriga kasvas ekspordihinnaindeks 1,2 protsenti.
Impordihinnaindeks suurenes oktoobris võrreldes septembriga 0,4 protsenti. Enim tõusid elektrienergia, põllumajandussaaduste ning metalli ja väärismetalltoodete hinnad ja langesid metalltoodete, nahktoodete ja jalanõude ning kummi- ja plasttoodete hinnad. Võrreldes möödunud aasta oktoobriga vähenes impordihinnaindeks 1,1 protsenti.
Analüütik: kasv viitab välisturgude konkruentsivõime taastumisele
Majandusministeeriumi majandusanalüütiku Karel Lemberi sõnul viitab ekspordihindade kasv konkurentsivõime taastumisele välisturgudel.
Oktoobris ekspordihinnad kasvasid ja impordihinnad langesid. "Seega kaubad läksid meie jaoks odavamaks, aga ka ise saime oma toodangu eest rohkem raha," sõnas Lember.
Suurematest sektoritest ulatus arvutite, elektroonika ja optikaseadmete ekspordihindade kasv 7,6 protsendini aastases võrdluses, märkis Lember.
Lemberi sõnul on hinnalangus oluliselt aeglustunud puidutööstuses, kus ekspordihinnad olid küll 1,5 protsenti odavamad aastatagusest kuid koos siseturuga kasvasid hinnad 5,3 protsenti.
Koos ekspordihindade kasvuga võib Lemberi hinnangul järgnevatel kuudel oodata ka ekspordimahtude kasvu kiirenemist.
Toimetaja: Barbara Oja