Sotsid esitavad Kiige riigikogu aseesimehe kandidaadiks

Sotsiaaldemokraadid seavad neljapäeval toimuvatel riigikogu juhatuse valimistel riigikogu aseesimehe kandidaadina üles Tanel Kiige. Varem oli ajakirjanduses spekuleeritud SDE esimehe Lauri Läänemetsa nimega.
Kiik kommenteeris ERR-i raadiouudistele tema ja mitte Läänemetsa üles seadmist sõnadega, et selles pole midagi ootamatut, kui riigikogu juhatusse ei kuulu erakonna esimees, vaid mõni teine aktiivne erakonna saadik. Kiige sõnul on Läänemetsal SDE fraktsiooni juhina piisavalt tööd.
EKRE esimees Martin Helme on öelnud, et erakond seab uuesti üles Arvo Alleri kandidatuuri, keda on valmis toetama ka Keskerakond ja Isamaa.
"Me seame üles mõistagi Arvo Alleri ja oleme saanud lubaduse nii Keskfraktsioonist kui ka Isamaast, et nad toetavad teda ning sotse ei kavatse toetada. Mõistlik," on Helme öelnud.
Kiige sõnul tema teada Isamaa oma otsust veel teinud pole.
"Isamaal on kolm valikut: esitada oma kandidaat, toetada EKRE ja Keskerakonna kandidaati või toetada SDE kandidaati ehk mind. Teoreetiliselt võivad nad hääletuse ka vabaks jätta, aga ma seda väga ei usu. Aga ma olen kindel, et Isamaa suudab ise oma seisukoha kujundada ilma, et Martin Helme selle neile ette dikteeriks," sõnas Kiik.
SDE juhi Lauri Läänemets sõnul on Kiik suuteline otsima ja leidma erakondadeüleseid kompromisse riigikogu töö korraldamisel ning tegemist on veendunud demokraadi ja parlamentarismi austajaga.
"Hea tava kohaselt kuulub riigikogu teise aseesimehe koht suurimale opositsioonijõule, kelleks on praeguses parlamendis sotsiaaldemokraadid. Seetõttu otsustasime esitada Tanel Kiige kandidatuuri ning kutsume ka teisi opositsioonisaadikuid teda toetama," lausus Läänemets.
Riigikogu juhatuse valimised toimuvad 27. märtsi täiskogu istungil algusega kell 10. Kui opositsiooni poolt seatakse üles Kiik ja Aller, omab otsustavat kaalu Isamaa, kuid oma roll on ka nn aknaalustel.
SDE fraktsioonis on riigikogus üheksa saadikut, kuid pärast erakonnavahetusi-ületulekuid saavad nad arvestada vähemalt 14 saadikuga.
EKRE-l on parlamendis 11 saadikut, pluss saavad nad arvestada ka Kalle Grünthaliga. Keskerakonnale on pärast lahkumisi jäänud seitse saadikut. Ehk kokku annaks see 19 häält ehk viis enam, kui on SDE-l.
Isamaa fraktsioonis on kaheksa saadikut, kuid nad saavad arvestada ka Keskerakonnast üle tulnud Jaanus Karilaiu ning EKRE-st (ERK-st) üle tulnud Henn Põlluaasa ja Ants Froschiga.
Oma roll hääletuse lõpptulemusel Alleri või Kiige kasuks võib olla ka neil nn aknaalustel, kes ühegi parlamendierakonnaga end sidunud pole (Tõnis Mölder, Kersti Sarapuu, Enn Eesmaa, Jaak Valge, Leo Kunnas).
Toimetaja: Urmet Kook, Indrek Kiisler