Los Angeleses teravnes võimude ja protestijate vastasseis
Ameerika Ühendriikides Los Angeleses kasvasid pühapäeval pinged, kui tuhanded meeleavaldajad tulid tänavatele vastuseks president Donald Trumpi otsusele saata rahutusi vaigistama rahvuskaardi üksused. Protestijad blokeerisid suure kiirtee ja süütasid sõidukeid, kohalikud politseinikud kasutasid rahvahulga ohjeldamiseks pisargaasi, kummikuule ja paukgranaate.
Kokkupõrked vallandusid Los Angeleses kolmandal päeval pärast seda, kui rahvas tuli protestima Trumpi immigratsiooniga võitlemise aktsioonide vastu. Meeleavaldajaid pahandas föderaalvalitsuse otsus saata linna umbes 300 rahvuskaardi sõdurit.
Keskpäevaks olid sajad inimesed kogunenud Los Angelese kesklinna Metropolitani kinnipidamiskeskuse juurde, kus hoiti kinni inimesi, kes olid kinni peetud varasemates immigratsioonivastaste reidide käigus. Protestijad asusid vastasseisu keskust kaitsvate, relvade ja kilpidega varustatud rahvuskaardi liikmetega, lauldes ja karjudes "häbi" ning "minge koju".
Pärast seda, kui mõned meeleavaldajad lähenesid keskuse kaitsjatele, ilmus välja rühm mundris korrakaitsjaid, kes lasid tänavale suitsugranaate.
Rahvuskaardi saabumine järgnes kaks päeva kestnud meeleavaldustele, mis algasid reedel Los Angelese kesklinnas, enne kui levisid laupäeval linnast lõuna pool asuvasse, peamiselt latiinodega asustatud Paramounti linna ja naabruses asuvasse Comptoni.
Kui föderaalagendid rajasid laupäeval Paramounti oma toetusbaasi, üritasid meeleavaldajad seal blokeerida piirivalve sõidukeid, kusjuures mõned loopisid neid kividega. Sellele vastasid mässuvarustuses korrakaitsjad pisargaasi, paukgranaatide ja kummikuulidega.
Pinged tõusid lakke pärast migratsiooniameti töötajate reedel korraldatud haaranguid, kui linnas kasvas sisserändereeglite rikkumises süüdistatavatena arreteeritute arv üle 100. Lisaks peeti protesti ajal kinni prominentne ametiühinguliider, keda süüdistati õiguskaitse takistamises.
Los Angelese äsjased protestid on siiski palju väiksemad kui minevikus toimunud rahutused, mis on ajendanud rahvuskaarti linna viima, sealhulgas näiteks 2020. aasta protestid politseivägivalla vastu, mille käigus kuberner Gavin Newsom palus föderaalvägede abi.
Valge Maja teatas laupäeval, et Trump allkirjastas määruse, millega saadetakse Los Angelese tänavatele 2000 rahvuskaartlast.
Tegemist on esimese korraga alates 1965. aastast, kui president lähetab rahvuskaartlased ilma osariigi kuberneri taotluseta, ütles inimõigusühenduse Human Rights Watch endine juht, USA aktivist Kenneth Roth sotsiaalmeediaplatvormil X, süüdistades Trumpi näitemängu korraldamises, et ta saaks jätkata oma immigratsioonivastaseid haaranguid.
Sisejulgeolekuminister Kristi Noem ütles pühapäeval CBS-ile, et rahvuskaart on spetsiaalselt koolitatud seda tüüpi olukorra jaoks.
California kuberner nimetas rahvuskaardi kohaletoomist ebaseaduslikuks
California demokraadist kuberner Gavin Newsom nimetas vabariiklasest presidendi Trumpi otsust saata Los Angelese rahutusi ohjeldama rahvuskaardi üksused, seadusevastaseks.
Newsom ütles, et palus Trumpi administratsioonil võtta tagasi korraldus paigutada Los Angelese maakonda 2000 rahvuskaardi sõdurit, nimetades seda ebaseaduslikuks.
Newsom ütles uudistekanalile MSNBC antud intervjuus, et kavatseb administratsiooni rahvuskaardi kasutuselevõtu pärast kohtusse kaevata, lisades, et Trump on loonud tingimused meeleavalduste üle piiri minekuks.
Newsom süüdistas Trumpi katses tekitada kriisi ja rikkuda California osariigi suveräänsust. "Need on diktaatori, mitte presidendi teod," kirjutas ta sotsiaalmeediakanalisse X tehtud postituses.
Los Angelese politseiülem Jim McDonnell ütles aga pühapäevaõhtusel meediabriifingul, et protestid on väljumas kontrolli alt.
Küsimusele, kas rahvuskaarti on vaja, vastas McDonnell, et politsei ei hakka kohe sellelt abi küsima, kuid lisas: "Tänaõhtust vägivalda vaadates arvan, et peame selle otsuse ümber hindama."
Trump kutsus oma sotsiaalmeedia postituses McDonnelli üles seda tegema.
"Ta peaks kohe [rahvuskaardi poole pöörduma]!!!" teatas Trump. "Ära lase neil pättidel pääseda. Tehke Ameerika taas suurepäraseks!!!"
Valge Maja vaidlustas Newsomi väited, öeldes oma avalduses: "Kõik nägid kaost, vägivalda ja seadusetust."
Politsei on vahistanud kümneid märatsejaid
Los Angelese politseiametnikud rääkisid pressibriifingul, et on vahistanud vähemalt kümme meeleavaldajat pühapäeval ja 29 inimest sellele eelnenud ööl.
Rahvuskaardi väed kaitsesid föderaalvalitsuse hooneid Los Angeleses, kui politsei pidas meeleavaldajatega tänavalahinguid, püüdis mõnes kohas märatsevat rahvahulka ohjeldada ratsapolitseinike abil.
Los Angelese politsei kuulutas mitmed miitingud ebaseaduslikeks kogunemisteks, süüdistades mõningaid protestijaid politseinike pihta betoonkamakate, pudelite ja muude esemete loopimises.
Videopildid näitasid, et pühapäeva õhtul süüdati ühel kesklinna tänaval mitu Waymo isejuhtivat autot.
It appears that agitators called several Waymo self-driving autonomous cars to the site of one of the demonstration in Los Angeles, before vandalizing and burning them for absolutely no reason. pic.twitter.com/fnTG9kkuyz
— OSINTdefender (@sentdefender) June 9, 2025
Meeleavaldajad karjusid politseinikele "Häbi teile!" ja mõned loopisid võimuesindajate pihta kättesattunud esemeid, oli näha videoülesvõtetest. Üks rühm meeleavaldajaid blokeeris kiirtee 101, mis on kesklinna läbiv suur maantee.
Meeleavaldajate rühmad, kellest paljud kandsid Mehhiko lippe ja USA immigratsiooniasutusi taunivaid plakateid, kogunesid linna erinevates kohtades.
Nii kogunes USA Sotsialismi- ja Vabastuspartei Los Angelese osakond pärastlõunal raekoja ette, kus korraldas koos kõnedega miitingu.
Trump vihjas, et toetab California kuberneri vahistamist
USA president Donald Trump andis esmaspäeval mõista, et toetab California kuberneri Gavin Newsomi vahistamist osariigis toimuvate immigratsiooniteemaliste protestide ajal, mis ajendas presidenti saatma välja rahvuskaardi.
Laupäeval ähvardas administratsiooni piirivalveametnik Tom Homan arreteerida kõik, kes takistavad osariigis immigratsiooni jõustamist, sealhulgas Newsomi ja Los Angelese linnapea Karen Bassi.
Newsom vastas NBC Newsi intervjuus, kutsudes Homani üles "asjaga ühele poole saama" ja vahistamisega edasi liikuma.
Esmaspäeval küsimusele, kas Newsom provotseeris Homanit teda vahistama, vastas Trump: "Mina teeksin seda."
Toimetaja: Mait Ots, Valner Väino
Allikas: Politico, AP, Reuters